Національна академія наук України (НАНУ) за три з половиною роки втратила більше 43 мільйонів гривень через неефективне управління власним майном — зокрема, через заниження вартості оренди своїх приміщень та земельних ділянок.

Про це “Слідство.Інфо” дізналося зі звіту Державної аудиторської служби за 2016 — першу половину 2019 років.

Як зазначають аудитори, 19 мільйонів гривень академія недоотримала через те, що її установи здають в оренду свої будівлі за заниженими цінами. 

Наприклад, “Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро” академії передало в оренду своє приміщення в центрі Одеси площею майже 200 квадратних метрів, занизивши його вартість майже у 2,5 рази. Як наслідок, зазначають в Держаудитслужбі, бюро втратило майже 1,7 мільйона гривень за три з половиною роки. Так само, Інститут електронної фізики академії наук втратив 1,3 мільйона гривень, здавши в оренду свій адмінкорпус за ціною, нижчою у 3,6 раза від ринкової.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  У Міністерства освіти не дорахувалися майже 25 тисяч гектарів землі

Загалом Національній академії наук належать майже шість з половиною тисяч будівель загальною площею понад 3,5 мільйона квадратних метрів. З них менше 10% усього майна передано в оренду. 

Також, як зазначають аудитори, чимало споруд, які є в розпорядженні структур НАНУ, перебувають у занедбаному або навіть аварійному стані. Наприклад, не використовується та поступово руйнується шестиповерхова будівля видавничого дому “Академперіодика” у Києві. Також аудитори вказали на зруйновані будівлі майстерень наукового центру Харківського фізико-технічного інституту. Зараз у приміщеннях відсутні вікна, зруйнована підлога та великі тріщини у стінах.

Утім, нині лише три будівлі з усього комплексу майна академії наук внесли до Реєстру аварійно-небезпечних об’єктів. На думку аудиторів, ігнорування проблем із іншими напівзруйнованими спорудами може призвести до нещасних випадків.

Також, як зазначає Держаудитслужба, у занепаді перебувають бази відпочинку та санаторії академії наук. Наразі вони майже не використовуються, а на їхнє утримання академія щорічно витрачає чималі кошти. До прикладу, Інститут геотехнічної механіки за три з половиною роки витратив понад мільйон гривень на утримання своєї бази відпочинку “Оріль”, яка за цей час не працювала взагалі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Порт на Одещині заборгував працівникам і державі понад 17 млн грн

Водночас аудитори помітили, що окремі установи НАН України самі перетворили свої будівлі та земельні ділянки на звалища. Наприклад, територія Інституту газу в Києві площею в понад три гектари захаращена розібраними автомобілями, які належать установі та її працівникам, зруйнованими будівлями та просто сміттям.

До слова, Національна академія наук володіє 145 тисячами гектарів земель. З них майже третина — більше 45 тисяч гектарів не оформлені належним чином. Наприклад, “Харківський фізико-технічний інститут” досі не оформив документи на майже 72 гектари вартістю 24 мільйони гривень. Це, зазначають аудитори, може призвести до майбутніх спорів у судах щодо земельних ділянок. Так само академія досі не оформила право користування на земельну ділянку площею 10 гектарів, на якій зараз розташована частина парку “Феофанія”.

Загалом, як зазначили аудитори, вартість майна академії та всіх її установ складає близько 44,3 мільярда гривень, з них землі майже 37 мільярдів.

Як розповідало раніше “Слідство.Інфо”, за три з половиною року Національна академія наук України неефективно витратила понад 800 мільйонів гривень. З них 595 мільйонів пішло на установи, які не працюють належним чином або чия діяльність дублює одне одного.