Держаудитслужба встановила, що упродовж 2017-2019 років Львівська обласна державна адміністрація з порушеннями отримала 137,5 мільйонів гривень субвенції з бюджету Львова як доплати перевізникам твердих побутових відходів (ТПВ). Зокрема, частина суми нібито пішла на вивезення відходів, яких насправді не було.

Про це «Слідство.Інфо» дізналося з відповіді Західного офісу Держаудитслужби на наш запит.

2016 року у Львові розпочалася так звана «сміттєва криза». Після пожежі на полігоні твердих побутових відходів у селищі Грибовичі, яка забрала життя трьох рятувальників (іще один досі вважається зниклим безвісти), його закрили. Тоді експлуатацію звалища призупинили, а львівське сміття стали вивозити в інші міста.

Відшкодування додаткових витрат із вивезення сміття зі Львова в інші області дотував міський бюджет, виплачуючи ці кошти з субвенції (дотації з міського бюджету в державний, — ред.) Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської обласної держадміністрації — він мав налагодити систему вивезення ТПВ та укладав договори з перевізниками цих відходів. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Через «засмічення» ґрунту старими вікнами завгоспу харківського інституту загрожує 5 років в’язниці

Як встановили аудитори, при підрахунку додаткових витрат із вивезення сміття Львівська обласна держадміністрація враховувала і відшкодування дороги у зворотньому напрямку (з полігонів назад до Львова) для перевізників, що не було передбачено договорами. Як наслідок, лише з липня 2018-го по червень 2019 року з дотацій міського бюджету Львівській облдержадміністрації виплатили 97 мільйонів гривень.

Окрім цього, ще майже 39 мільйонів гривень дотацій Львівська облдержадміністрація отримала як виплату за вивезення ТПВ, які не змогли підтвердити аудитори. Йдеться про окремі випадки вивезення сміття на полігони в Чернігівській, Київській та Житомирській областях.

З частини звіту аудиторів, який є у розпорядженні редакції, відомо, що кілька селищних рад, на чиї полігони нібито вивозили сміття, не змогли підтвердити, що справді їх отримували. Йдеться, зокрема, про сміттєзвалища в селі Грозино на Житомирщині, селищі Козилець та селі Гребінки, що на Чернігівщині. А органи місцевого самоврядування в селі Гребінки та місті Бориспіль, куди нібито теж вивозили сміття, взагалі зазначили, що на їхній території полігонів для твердих побутових відходів немає.

Окрім цього, аудитори також помітили переплат на 1,6 мільйона гривень через подвійне зважування відходів. Зокрема, перевізники мали зважувати сміття на етапі вивезення зі Львова. Однак перед цим вони також зважували ТПВ ще на етапі збору, що не мало б відшкодовуватися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Львівський бронетанковий завод закупив неіснуючі деталі на понад 11 млн грн

Зазначимо, що Західний офіс Держаудитслужби перевіряв діяльність проведено ревізію Департаменту розвитку та експлуатації житлово-комунального господарства Львівської облдержадміністрації за період із липня 2018-го по травень 2020 року. Загалом вони побачили фінансових порушень у роботі відомства щодо вивезення сміття на майже 138 мільйни гривень. Ще порушень на шість мільйонів гривень виявили щодо будівництва об’єктів.

Після провадення перевірки Держаудитслужба передала свої напрацювання правоохоронцям. Управління стратегічних розслідувань Львівської Нацполіції відкрило кримінальне провадження через можливі порушення службовців Львівської ОДА за статтею «службова недбалість».

Всього впродовж липня 2018 — травня 2020 року  на відшкодування додаткових витрат перевізникам твердих побутових відходів використано 256 мільйонів гривень. 

Нагадаємо, нещодавно департамент житлово-комунального господарства Чернівецької міської ради замовив пересипання ґрунтом частини Чорнівського сміттєзвалища — щоб запобігти поширенню коронавірусу. Така послуга обійдеться міській раді у 200 тисяч гривень.