Митрополит РПЦ в Україні підходить до російської зенітно-ракетної системи та окроплює святою водою тубуси, в яких знаходяться ракети. Поряд стоять службовці російських окупаційних військ. Дійство відбувається в анексованому Криму, через три роки після початку окупації півострова. Такі дії священнослужителів Російської православної церкви в Україні — не поодинокі. Попри публічну риторику духовенства РПЦвУ, що «церква залишається поза політикою», на ділі єпископи нерідко співпрацюють із представниками анексованої влади Криму та бойовиками окупованого Донбасу.

Журналісти «Слідства.Інфо» під час створення публічного реєстру «Золото церкви» дослідили публічні виступи представників вищого духовенства РПЦ в Україні та виокремили чотирьох єпископів, які можуть бути причетні до антиукраїнської діяльності.

Митрополит Платон і російські ракети

Митрополит Феодосійський і Керченський Російської православної церкви в Україні Платон (Володимир Удовенко) протягом тривалого часу служив і керував єпархією в Аргентині та Південній Америці. Але у 2012 році його призначили керівником новоствореної Керченської єпархії.

Взимку 2017-го в анексованій Феодосії російські війська розгорнули новітні зенітно-ракетні комплекси великого й середнього радіусу дії С-400 «Тріумф». Цю зброю призначено, зокрема, для знищення авіації супротивника. На офіційну церемонію прийшов і митрополит Платон. Разом із помічниками він здійснив релігійний обряд, обійшовши ракети зі святою водою та кадилом.

Журналісти не знайшли публічної реакції чи засудження дій митрополита Платона з боку духовенства РПЦ в Україні. Відтак, репортери звернулися до речника РПЦвУ митрополита Климента, аби той пояснив дії Платона. По суті на питання, навіщо владика освячував російську зброю й чи поніс покарання, він відповісти не зміг.

«Пропоную вам звернутись до митрополита Платона, щоб він вам пояснив, що він кадив, — сказав речник. — Можливо, це чин вигнання злих духів, або заупокійне богослужіння: при ньому часто використовується кадило. Тут може бути багато варіантів».

На момент публікації коментар безпосередньо від митрополита Платона журналістам не вдалося отримати.

Єпископ Каліник із медаллю «За защиту Крыма»

Єпископ Бахчисарайський РПЦвУ Каліник (Костянтин Чернишов) народився в Євпаторії. Після навчання у школі вступив до Національного університету внутрішніх справ у Харкові, але потім вирішив присвятити своє життя служінню церкви, відтак став священником.

У грудні 2019-го року в українському православному суспільстві стався скандал через призначення Каліника єпископом Бахчисарайським РПЦ в Україні. Адже його прямо звинувачували у співпраці з анексованою владою Криму та  пособництві російським окупаційним військам.

За даними його колеги з іншої церкви, архієпископа Кримського Православної церкви України Климента, під час анексії півострова бахчисарайський храм Каліника використовувався як, фактично, військова база для окупаційних військ. Там зберігалися зброя, особисті речі та продукти.

Після анексії Каліник отримав нагороди й подяки за свою участь у подіях весни 2014-го року. На сайті Кримської єпархії РПЦ в Украї опубліковано фотозвіт за травень 2014 року, де Каліник отримує нагороди від так званого «народного ополчення». На грудях у священнослужителя георгіївська стрічка та медаль. Ймовірно, це медаль «За защиту Крыма», якою російська влада нагороджувала пособників анексії.

Фото з сайту crimea-eparhia.ru

«Сьогодні ми дякуємо Богові, що в нашій батьківщині є люди, у яких вистачило мужності проявити свою волю і свободу. […] Сьогодні ми стоїмо під мирним і чистим небом святої кримської землі. Саме вам, воїни, ми вдячні за вашу активну громадянську позицію», ­— відповідно до сайту Кримської єпархії, сказав під час нагородження владика Каліник.

Речник РПЦ в Україні митрополит Климент у спілкуванні з журналістами «Слідства.Інфо» заявив, що сайт «crimea-eparhia.ru» наразі не є офіційним сайтом Кримської єпархії, тому коментувати інформацію на вказаному ресурсі він не буде. На зауваження, що офіційний сайт Російської православної церкви як посилання на онлайн-представництво єпархії Каліника вказує саме цей сайт, речник РПЦ в Україні порадив звернутися за коментарем «до Москви».

Відповідей на прямі запитання щодо участі Каліника в анексії Криму цьому владика Климент уникнув.

«Калинік є громадянином України, і з боку держави до нього питань не має. Тому я не вважаю, що маю перебирати на себе державні функції щодо дослідження його життя, — сказав речник РПЦвУ Климент.

Примітно, що єпископ Каліник є помічником митрополита Сімферопольського Лазара, який також співпрацював з окупаційною владою Криму.

Митрополит Лазар і «русский мир»

Митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар (Ростислав Швець) є одним із найбільш впливових священнослужителів Російської православної церкви в Україні. Кримською єпархією владика керує майже тридцять років, також він очолює Таврійську духовну семінарію.

У липні 2017 року, в День військово-морського флоту Російської Федерації, митрополит Лазар благословив Чорноморський флот РФ, який базується в анексованому Севастополі. Під час виступу він використовував російську пропагандистську риторику, зокрема, про «русский мир».

 

Фото з сайту crimea-eparhia.ru

«Сьогодні всі кораблі Чорноморського флоту благословенні тієї правицею, яка насадила віру Христову в нашому «русском мире». Більш ніж 300 років наш славний флот перемагає під Андріївським прапором», — сказав митрополит Лазар під час благословення, якщо вірити матеріалу про подію, підготовленому російським виданням «РИА Новости».

За даними видання, митрополит разом із командуванням російського флоту взяв участь у параді кораблів, обійшовши їх на адміральському катері.

Митрополит Митрофан в оточенні бойовиків

Митрополит Луганський і Алчевський Митрофан (Михайло Юрчук) очолює відділ зовнішніх церковних зв’язків Російської православної церкви в Україні. Попри це, владика регулярно виступає з антиукраїнською риторикою.

У травні 2014-го року, в розпал захоплення Донбасу бойовиками, закликав «не ігнорувати» результати референдуму про створення так званої «Луганської народної республіки».

«Церква завжди була і залишається поза політикою. А то волевиявлення, яке люди висловили на референдумі, я думаю, що з цим потрібно рахуватися, це ігнорувати не можна», — сказав владика Митрофан в інтерв’ю «portall.tv».

Сам митрополит регулярно фотографувався з колишнім очільником так званої «ЛНР» Ігорем Плотницьким та відвідував заходи, які організовували бойовики. Зокрема, у листопаді 2016 року Митрофан брав участь у освяченні пам’ятного знаку Олександру Невському в окупованому Луганську. На знаку було написано: «Если кто с мечом к нам войдёт — от меча и погибнет! На том стоит и стоять будет русская земля».

Міністерство культури України публічно засудило дії митрополита Митрофана, звинувативши його в антиукраїнській та сепаратистській діяльності.

Журналісти «Слідства.Інфо» попросили речника РПЦ в Україні Климента прокоментувати антиукраїнську діяльність митрополита Митрофана. Однак той сказав, що «сепаратистські ресурси не дивиться». Після цього журналісти переслали йому посилання на офіційну заяву Міністерства культури України.

«Сайт Мінкульту при Порошенку мені не пересилайте. У мене на все, що це міністерство нагадує — алергія. Це офіційна позиція», — відповів речник РПЦвУ Климент.

А де СБУ?

Попри те, що вищезгадані священнослужителі РПЦ в Україні публічно виступали з антиукраїнською риторикою, журналісти не змогли знайти підтверджень того, що українські правоохоронні органи якось реагували на їх дії. Керівництво Служби безпеки України у відповіді на інформаційний запит відмовилося повідомити, чи проводилося офіційне розслідування щодо згаданих у публікації єпископів РПЦвУ.

Нагадаємо, нещодавно ми також дослідили автопарк священників РПЦ в Україні: чимало з духівників не відмовляються від розкішних авто.

Також наші журналісти дослідили майновий стан настоятеля Іллінської церкви Віталія Косовського, що знаходиться у Києві на Подолі. Виявилось, і чоловік, і його родина мають чималий автопарк та коштовну нерухомість.