322

Колишній нотаріус Артем Літвінов та його дружина є власниками церковного комплексу у селі Гатне під Києвом. Нинішній настоятель цього храму, який належить до Російської православної церкви в Україні, каже, що його не цікавить, хто власник будівлі. Водночас у Мін’юсті зазначають, що останніми роками храми частіше оформлюють на приватних осіб — щоб «убезпечитися» від передачі храму — наприклад, від Російської православної церкви в Україні до Православної церкви України.

Приватний церковний комплекс

Село Гатне розташоване у п’яти кілометрах від Києва. Останніми роками село активно розбудовується — тут з’являються і елітні багатоповерхівки, і нові котеджі. У 2014-му тут відкрився новий храм — Покрови Божої Матері та святого Артемія Антіохійського (РПЦ), точніше цілий церковний комплекс — храм, недільна школа та котельня.

Сама церква дерев’яна і складається з двох поверхів, перший поверх зовні прикрашений мозаїкою. На території комплексу — дитячий майданчик, висаджені дерева, стежки викладені бруківкою. На перший погляд — звичайний храм.

Але, як довідалося «Слідство.Інфо», цей храм незвичайний. Від більшості українських церков він відрізняється тим, що перебуває у приватній власності. З Реєстру речових прав на нерухоме майно ми дізналися, що храм на 270 кв.м., недільна школа на 200 кв.м. та котельня на 100 кв.м. належать приватним особам Артему Літвінову та його дружині Тетяні. Пан Літвінов також є орендарем земельної ділянки під храмом. Хоча спочатку сільрада виділила землю прихожанам, згодом депутати змінили умови угоди і тепер земля також у приватних руках.

Скриншот із реєстру Міністерства юстиції

Артем Літвінов донедавна працював нотаріусом у Києві. Він фігурував у розслідуванні «Схем» щодо продажу кредитних портфелів кількох установ банкіра Миколи Лагуна — «ДельтаБанк», «ОмегаБанк» та інших. Як зазначають журналісти, їх продавали за заниженими цінами близькій до Лагуна компанії. Артем Літвінов також займався реєстрацією будинку Миколи Лагуна у Козині біля Києва. А от сестра екс-нотаріуса Аріна Літвінова працює суддею Окружного адмінсуду Києва.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Треба записуватися на благословення до Онуфрія»: як ОАСК ухвалював рішення в інтересах проросійської церкви

Цікаво, що Літвінов не лише юрист. Донедавна він був настоятелем храму Покрови Божої Матері в Гатному та, за даними YouControl, значиться керівником місцевої релігійної організації.

«Слідство.Інфо» вирішило поспілкуватися з Артемом Літвіновим, щоб дізнатися, чому храм релігійної громади оформлений на його сім’ю. Та у церкві нас зустрів інший священик. Отець Володимир, як він представився, зазначив, що Літвінов зараз проживає в Канаді, а він є настоятелем храму Покрови Божої Матері. На питання, чому церква оформлена не на організацію, а на приватну особу, він відповів, що це його не цікавить.

«Мені передали ключі від храму, люди мають сюди постійний доступ. У нас тут усе добре, інше мене не цікавить», — зазначив він.

Отець Володимир, Настоятель храму Покрови Божої матері у Гатному // ФОТО: “Слідство.Інфо”

Справді, вже понад рік Артем Літвінов проповідує у Канаді — він є настоятелем Російської православної церкви в Україні громади Різдва Пресвятої Богородиці у місті Річмонд-Гілл. Ми намагалися зв’язатися з Артемом Літвіновим через його сторінки у соцмережах та месенджери, але він не відповів на наші повідомлення.

Самозахоплення храмів

Нещодавно у Львові, як повідомляють місцеві медіа, священик, який переписав церкву на свою доньку, а земельну ділянку під нею — на зятя, зачинив храм для відвідувачів. Тепер прихожани моляться на вулиці біля храму, а богослужіння проводить інший священик.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як незаконно побудувати церкву й не понести відповідальності — досвід РПЦ в Україні

Як пояснює директор Департаменту Міністерства юстиції у справах релігії та національностей Андрій Юраш, передача храму у приватну власність не є порушенням закону.  Втім, така передача має відбуватися після рішення самої релігійної громади.

«Це питання входить у площину стосунків між громадою і священнослужителями. Одна річ, коли церква оформлена на спонсора — людина профінансувала її будівництво і певною мірою залишила за собою право мати у власності цю споруду. Коли це священнослужитель, він зобов’язаний рахуватися з громадою, яка чи фінансово, чи фізичною працею, чи через знайомства доклалася до будівництва храму», — сказав Андрій Юраш.

За його словами, в Україні всього кілька десятків випадків, коли храми належать окремим особам. Зазвичай це люди, які спонсорували його будівництво, інколи — священики. Однак, за словами чиновника, останнім часом кількість храмів, зареєстрованих на окрему особу, зростає.

«Пов’язано це з тим, що священнослужителі вважають, що якщо церква у приватній власності, то змінити її юрисдикцію неможливо (наприклад, від Російської православної церкви в Україні до Православної Церкви в Україні — Ред.). Однак це не зовсім так. Зокрема, є випадок на Волині, коли громада через суд добиватиметься повернення храму у свою власність», — розповів він. 

Йдеться про храм Російської православної церкви в селі Галинівка. Священик на сайті храму привітав президента Росії Володимира Путіна з іменинами. Це неабияк образило представників громади, і вони вирішили перейти до Православної церкви в Україні. Нещодавно вони офіційно перереєстрували свою громаду. Втім, священик стверджує, що храм належить не їм, а іншій юридичній особі.

Храм у Галинівці // ФОТО: Волинь.UA

Нагадаємо, раніше «Слідство.Інфо» опублікувало дослідження «Карта церковних земель Києва», під час якого журналісти з’ясували, що кожен четвертий храм чи монастир у Києві зведено з порушенням закону.