У 2017 році міський голова Одеси Геннадій Труханов видав наказ про відпочинок дітей в оновленому дитячому таборі “Вікторія”. А згодом розмістив світлини реконструйованого закладу на білбордах власної партії “Довіряй ділам”. Хоча будівельні роботи проводилися за рахунок місцевого бюджету та коштували одеситам понад 60 мільйонів гривень. За півроку в таборі сталася пожежа, під час якої загинуло троє дітей.  Дотла вигорів один з дерев’яних корпусів. Це сталося дуже швидко – за півгодини полум’я знищило будиночок в 500 квадратних метрів. У закладі, який називали зразковим, не працювала протипожежна сигналізація, а спеціальні резервуари з водою виявилися порожніми.

З моменту трагедії у “Вікторії” минув рік. Однак, реального покарання за загибель дітей досі ніхто не поніс. До двох років умовно засудили лише одну з виховательок, яка формально відповідала за пожежну безпеку в таборі і на момент пожежі там уже не працювала. Журналісти Слідства.Інфо провели власне розслідування, під час якого виявили численні порушення у будівництві та факти розкрадання бюджетних коштів. Про це йдеться у фільмі “Вікторія: трагедія пустоти”.

Попри те, що Геннадій Труханов дуже рідко дає інтерв’ю, Слідству.Інфо вдалося поставити йому декілька важливих запитань. Журналісти зустріли мера Одеси просто перед входом міської ради, коли він ішов на роботу. Відповідь очільника міста щодо трагедії у “Вікторії” була оприлюднена в фільмі. Однак з огляду на суспільну вагу цієї історії, Слідство.Інфо вирішило опублікувати розгорнуту версію розмови з Геннадієм Трухановим.

 

ЧОМУ НОВІ БУДИНКИ “ВІКТОРІЇ” НЕ ПЕРЕБУВАЛИ НА БАЛАНСІ 

– У 2017-му році ввели в експлуатацію нові дерев’яні корпуси “Вікторії”. Однак їх так і не передали на баланс департаменту освіти Одеської міської ради. Чому дітей заселили в будиночки, які не були на балансі відповідальної структури, і ви підписували це розпорядження?

– Ви розумієте, річ у тім, що мені дуже неприємно говорити з вами на цю тему, тому що якби ви хотіли розібратися в суті…

– Ми дуже довго розбираємося…

– Ви не розбираєтеся, ви виконуєте замовлення. Це – моє переконання.

– Це – ваше право.

– А ваше право – думати те, що ви думаєте, і писати те, що ви думаєте. Тому кожен із нас залишиться при своїй думці.

Я впевнений, що в Одесі “Вікторія” є, була до цієї трагедії, зразковим комунальним підприємством. Більше такого в Україні немає. Щодо оснащення, щодо надання послуг дітям, щодо комфорту. Ми вперше за всі роки незалежності зробили безпечний пляж, безпечну дорогу.

Виділяючи туди кошти, ми створювали умови для дітей – безпечні в першу чергу, обладнали там все за останнім словом техніки. В тому числі – і пожежну сигналізацію. А ось далі слідство має розібратися – хто відключив її, хто заніс кип’ятильник або не кип’ятильник і з якої причини це трапилося (РЕД. Після пожежі на згарищі слідчі вилучили кип`ятильник, однак, поліція досі не встановила, чи саме він став причиною займання будівлі).

 

ПРО ВІДПОВІДАЛЬНИХ ЗА ТРАГЕДІЮ

– Коли ви відкривали табір, то казали, що це – прекрасний заклад. Коли заселяли дітей, напевно, ви вважали, що він безпечний….

Ну звісно…

– На яких підставах ви так вважали? Якась відповідальна особа вам доповіла, що цей табір – безпечний?

– Ну звичайно. Ви самі відповідаєте на питання…

– Хто ця відповідальна особа?

– Ну там цілий напрям є… Департамент освіти, який дивився за експлуатацією табору, це – і будівельники наші, це – й управління капітального будівництва. Усі ті управління – це професіонали з відповідною освітою, які прийняті на роботу…

– А коли ви відкривали табір, то знали, що він ні в кого не перебуває на балансі, що він, фактично, в повітрі? Вам було відомо щось про це?

– Я вам відповідаю ще раз, що… Коли мені приносять на підпис папір, там стоять підписи відповідальних людей, які перевірили законність, чи правильно виконані роботи тощо: “У нас все готово”. І ми з радістю презентуємо і даруємо це дітям, щоб вони жили там, відпочивали. Сталася страшна… Я не знаю, як її назвати… трагедія, розумієте? Через яку я переживаю і все життя буду переживати.

До прикладу, нещодавно ми домовилися, що до Туреччини можна відправляти дітей на відпочинок. З багатодітних сімей. І я вже не знаю – пошлеш завтра сім’ї, а ви прийдете до мене і скажете: “А ви знали, що автобус був незаправлений, що він не пройшов обстеження?” Та я не можу знати таких речей!

– Зачекайте, це – інше. Будинки, які ніде не перебувають на балансі, це – зовсім інше питання, це – не незаправлений автобус.

– Ці питання ставили вже, і на них відповідали, в тому числі – правоохоронні органи. Пожежа виникла не через те, що там щось було не на балансі, пожежа виникла від іншого. Ось від чого вона виникла, як сам будинок спалахнув одночасно з усіх боків і згорів так швидко. Як? Я питаю себе про це.

Як люди, які в момент пожежі билися головою об землю і кричали “Це я винен” чи “Я винна”, а після цього експертиза дає висновок, що, виявляється, кип’ятильника там не було? Якби сталася пожежа від того, що щось там не було на балансі…

– Питання балансу напряму впливає на безпеку. У “Вікторії”, наприклад, не була укладена угода з  Державною службою з надзвичайних ситуацій на обслуговування протипожежної сигналізації. Тому що не було відповідальної структури, яка би підписала цей документ.

– Не було ніяких перешкод для підписання договору.

– А хто це мав тоді зробити?

– Хто? Директор цієї установи, як я розумію, за своїми функціональними обов’язками. Якщо ви хочете докопатися до того, як же це сталося, я б вам був вдячний, а не те, що ви зараз шукайте… Хто порушив – відповість.

– А хто має відповісти, якщо ніхто не відповідав за ці будинки?

– Ви перебільшуєте.

– Саркісян (РЕД. директор табору “Вікторія”) говорить, що це “не його будинки”. А ви говорите, що баланс, фактично, не має ніякого значення.

– Послухайте, щодо Саркісяна. Звісно, а що він може говорити? Тоді Саркісян повинен був прийти сюди і сказати: “Геннадію Леонідовичу, я не буду цього робити, у мене це не на балансі, вас обманюють”. Чому такої заяви не було? Я туди приїжджав щотижня, контролював будівництво.

– Він не звертався до вас чи до ваших заступників?

– Ну я ж вам кажу, ви що, погано мене чуєте?

– Я уточнюю просто.

– А, уточнюєте. Ну вибачте, просто ще раз кажу.

– Він каже, що звертався до пані Буйневич, наприклад, неодноразово. (РЕД. Олена Буйневич – директорка Департаменту освіти і науки Одеської міськради, який мав взяти на баланс будинки табору).

– Тоді в мене інше питання до вас: чому пані Буйневич мені про це не сказала? Чи не Буйневич, а хтось інший… Коли мені доповідають люди: у нас все добре, це зроблено, це зроблено. Що я буду? Давайте, звичайно, пустимо дітей в людські умови. У нас немає схожого комунального підприємства в місті – в країні немає. Це робилося все дійсно з любов’ю, розумієте? Щоб діти багатодітні, які не бачать таких умов (у багатьох вдома таких умов немає), щоб вони росли і бачили, як про них піклується країна, як про них піклується місто.

 

ПРО ПОРУШЕННЯ В БУДІВНИЦТВІ 

– Геннадію Леонідовичу, щодо безпеки. Незалежні експерти, роботу яких оплатив батько однієї з загиблих дівчат, виявили численні порушення в будівництві корпусів. Зокрема, пустоти в конструкціях будинків, які, ймовірно, і стали причиною миттєвого розповсюдження вогню…

Ще раз повторюю – ми створювали умови в першу чергу безпеки. Виділили кошти на це. Якщо в процесі виконання робіт підрядником або кимось іншим не виконувалися ті будівельні норми і були якісь пустоти, ось це має встановити слідство, хто нас всіх – в тому числі і мене – обдурив. Якщо будуть такі факти, люди, які не виконали роботи за проектом, вони повинні понести відповідальність.

– А міська рада інспектувала безпечність об’єктів?

– Звичайно! У міськраді є підрозділи, які зобов’язані здійснювати контроль. Якщо в процесі контролю вони також допустили порушення, то вони повинні відповісти за законом.

Ви хочете кошмарити Труханова, і ви все зводите до цього. Ви ширше подивіться, Труханов відповість на всі питання перед усіма.

Просто для вас це був проект, на якому ви будували свою кампанію…

– Я не будував кампанію, запам’ятайте! Це ви будуєте кампанію на брехні і провокаціях.

– На ваших білбордах висіла “Вікторія”, тому ви як політик, і як міський голова повинні нести відповідальність в тому числі і за цей об’єкт.

– Звичайно. Ви не хвилюйтеся за відповідальність… Ви б відповідали за ту брехню, яку несете в своїх статтях.

Для мене це дійсно – біль. Біль як батька, як дідуся. Біль, тому що ми туди душу вкладали – для цих дітей і тих, хто там працював. Душу туди вкладали, розумієте, душу вкладали, тому мені боляче говорити.  

 

ПРО БУДІВНИЦТВО ПІСЛЯ ПОЖЕЖІ

– Після трагедії суд арештував табір, однак, попри це, міська рада продовжила будівництво нового корпусу на території дитячого комплексу. Ви знаєте, що там вже після пожежі будують ще щось? Що вам про це відомо?

– Ви хоч розібралися, щоб ставити питання?

– Ми якраз намагаємося розібратися.

– Та що ви “намагаєтеся”, ви слухайте, що я вам відповідаю.

– Вам відомо про те, що в арештованому таборі триває будівництво?

– Згідно з усіма документами, які ми маємо, які також має у своєму розпорядженні слідство, у проекті передбачена будівля для вихователів, які туди приїжджають і там працюють. Ми запланували ще до трагедії побудувати будинок для вихователів.

Ми узгодили, як мені доповідали, що поки там десь накладений арешт, десь не можна користуватися табором. Хоча, це – теж окреме питання. На території, яка не огороджена, ми можемо добудовувати. Тому що… Трагедія – цей біль залишиться на все життя, але все одно – залишилися діти, тисячі дітей соціально незахищених верств, ці діти повинні десь відпочивати.

– То це – законне будівництво, я правильно вас розумію (РЕД. журналісти показують Геннадію Труханову світлини з будівництва нового корпусу)?

– Це питання ви поставте органам, які… Наскільки я знаю, наш підрозділ в тісному зв’язку з органами слідства з’ясовував, що можна робити, а що неможна. Якщо йдуть роботи, значить, це можна робити. Якщо неможна, то вони б не велися. (РЕД. Згодом очільник поліції Одеської області повідомив журналістам, що йому нічого не відомо про будівництво в таборі “Вікторія”)

 

ПРО РОЗКРАДАННЯ ГРОШЕЙ

– Є кримінальне провадження щодо розтрати грошей. В обласній прокуратурі виявили факти, що з будівництва виводилися досить великі суми грошей…

– По розтраті чого? Яких грошей?

– На будівництві “Вікторії”. Ви про це знаєте чи ні?

– Послухайте, ви ставите питання не за адресою. Триває слідство, якщо будуть виявлені факти: ті, хто їх допустив, будуть відповідати, повірте мені.

– Тобто, вам нічого про це не відомо?

– Триває слідство, я вам ще раз кажу. Я не хочу навіть нічого дізнаватися. Є слідство, вони нехай перевірять всі факти і приймуть відповідне рішення.

–  Панов (РЕД. Борис Панов – начальник Управління капітального будівництва Одеської міськради, яке фінансувало будівництво нових корпусів “Вікторії” та контролювало роботи), якого відсторонили після трагедії, повернувся на роботу. Чому так сталося?

– Якби були якісь заборони або рекомендації прокуратури не повертати на роботу… Є певні рамки закону – хочемо ми того чи ні – в яких ми працюємо, які захищають в тому числі і цю людину (РЕД.Панова) – його право на працю і так далі. Є певні терміни, на які людину усувають від виконання обов’язків. Оскільки за цей термін не було ніяких обвинувачень, він повернувся на роботу. Якщо йому завтра висунуть обвинувачення, то він піде і буде відповідати за законом.

– А коли ви збираєтеся запустити табір?

– Коли нам дозволять правоохоронні органи, які ведуть слідство.