У  2019 році до Верховної Ради потрапило чимало депутатів зі скромними статками, які приїхали на перше засідання парламенту на метро або на дуже бюджетних автівках. Але згодом в медіа почали говорити про зарплати в конвертах для «слуг» та хабарі за прийняття законів для бізнесу. Одному з народних депутатів — Олександрові Юрченкові — у 2020 році Національне антикорупційне бюро України навіть оголосило підозру в отриманні неправомірної вигоди та оприлюднили оперативне відео.

«Слідство.Інфо» проаналізувало статки родичів депутатів від «Слуги народу» з найбільш впливових комітетів Верховної Ради. Ми виявили, що життя деяких їхніх родичів суттєво покращилося. Депутатів, які мали високі доходи ще до обрання та можуть пояснити коштовні покупки своїх близьких, ми не включали у наш матеріал. Лише тих, до новопридбаного майна яких є питання.

«ЛЕКСУС» ТА «КУБИК» ДЛЯ БАТЬКІВ-ПЕНСІОНЕРІВ

Увагу журналістів привернули одразу двоє народних депутатів з комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг, де є інтереси найбільших українських олігархів. Саме до його складу входить і нардеп Юрченко, який наразі є офіційним підозрюваним в отриманні хабаря.

Зокрема, батько народного депутата, голови підкомітету з питань енергоефективності Сергія Нагорняка торік придбав Лексус ES 350 2020 року випуску. Середня вартість такого авто — $50000. 69-річний пенсіонер, який став власником новенького «Лексусу», мешкає у селищі на Житомирщині. Він також має у власності МАЗ 1994 року випуску.

Народний депутат в коментарі журналістам сказав, що не хоче коментувати походження коштів. «У батьків є якісь свої там заощадження, не дуже коректно це коментувати», — сказав він. Але зв’язатися з самим Володимиром Нагорняком журналістам не вдалося.

Сергій Нагорняк прийшов у політику у 2015 році, був депутатом однієї з місцевих рад на Київщині. Займався бізнесом, але офіційні доходи мав доволі скромні. У декларації кандидата у народні депутати Нагорняк вказав у якості житла лише будівельні матеріали, а згодом — невеликий недобудований будинок у Вишневому, біля Києва. Автівок не декларував, лише бюджетний «Нісан» 2017 року випуску, що належить дружині.

Мама ще одного члена енергетичного комітету ВР — народного депутата Олександра Горобця — перед Новим роком купила «Мерседес Бенц» G-500 2019 року випуску, який часто називають «кубиком». На сайтах з продажу авто ця автівка коштує $150000-300000. Мама депутата — пенсіонерка, раніше працювала у медичній сфері.

Сам Горобець до обрання в парламент власного бізнесу не мав, але працював заступником директора державного підприємства «Укрспирт», частого фігуранта корупційних скандалів. Нещодавно журналісти Bihus.Info зафіксували, як Горобець перед голосуванням за державний бюджет відвідував офіс бізнесмена Іллі Павлюка, якого вважають куратором однієї з депутатських груп в парламенті. В останній декларації депутат зазначив, що користується автомобілями «БМВ» 530E і «Ленд Ровер», які оформлені на його маму. Разом ці автівки коштують майже 900 тисяч гривень або $32 000.

У короткому коментарі журналістам депутат зазначив, що батьки продали ці дві автівки та купили нову — «Мерседес»-«кубик». Розповідати деталі Олександр Горобець не захотів та повідомив, що знаходиться на вечері з друзями, попри те, що це був робочий час.

«ЛЕНД КРУЗЕР» ДЛЯ СІМ’Ї «ЮЗІКА»

Нову «Тойоту Ленд Крузер» 2020 року випуску торік придбала дружина народного депутата Юрія Корявченкова, відомого як «Юзік» зі студії «Квартал 95».  Вартість автівки — $80000-2500000 залежно від комплектації. Це вже друга «Тойота Ленд Крузер», якою володіє Тетяна Корявченкова, іншу вона придбала у 2013-му році.

У останній декларації нардепа вказано, що його дружина має готівкові заощадження — $40000 та 100000 гривень. Ще $100000 готівкою зберігає її чоловік. При цьому родина, як вказав сам Корявченков, має кредит на понад $180000, з якого виплачено приблизно четверть.

Наприкінці 2019 року Юрій Корявченков потрапив в скандал, коли один з телеграм-каналів опублікував неофіційну розмову за участі «Юзіка» та інших народних депутатів з керівництвом поліції в Кривому Розі. У цій розмові нардепи досить неоднозначно висловлювалися щодо контролю за розслідуваннями злочинів та підзвітності правоохоронців депутатам.

2020-й рік був також успішним і для мами народного депутата з правоохоронного комітету  Олександра Дануци. Пенсіонерка, яка раніше була головою невеликого міста на Кіровоградщині, купила 2 однокімнатні квартири у Києві,  які разом коштують щонайменше $100000. Сам нардеп повідомив «Слідству.Інфо», що це заощадження його матері та родини сестри. І сам він користуватися новопридбаними квартирами не планує. Наразі депутат проживає у готельному номері, який оплачується бюджетними коштами.

Читайте також: VIP-квартиранти: як депутати живуть у столиці за рахунок держави