«Слідство.Інфо» отримало від джерел декілька відео, знятих російським окупантом на свій телефон. На цих відео кілька військових російської армії у іронічному тоні обговорюють невдалий наступ росіян на Миколаїв, спілкуються про «відмовників» та пияцтво в армії.
Російські військові зняли це відео у приміщенні, схожому на штаб, у Чорнобаївці Херсонської області: до речі, днями українська армія вже 22-й раз влучила в російський склад боєприпасів у Чорнобаївці. За нашою інформацією, наразі у цьому селі дислокується 22-ий армійський корпус Берегових військ Чорноморського флоту російської армії. Саме до нього, схоже, і належать військові з отриманого нами відео.
Журналісти «Слідства.Інфо» уважно прослухали розмови росіян і змогли встановити особи окупантів та через соцмережі більше дізнатися про них та їхні сім’ї.
РОЗСМІШИ СМІШНОГО
«Какой канал у нас? Правда ТВ. Очкошники ТВ. Очко ТВ», — так російські військові називають самих себе в одному з отриманих відео і сміються з цього.
Загалом, ці кадри — алюзія на популярний жанр розважальних токшоу, де є окупант-ведучий і окупанти-гості, які діляться враженнями від війни та відповідають на запитання. Замість розкішних телевізійних студій — у них темне приміщення з гірляндою, вікна, забиті простреленою фанерою та маленький квадратний телевізор; замість мікрофона — поліцейський жезл. Російські військові скромно називають своє лігвище «бомжатником».
«Слідству.Інфо» вдалося ідентифікувати «інтерв’юера». Ним виявився 24-річний Ельдар Нахушев з міста Черкеськ. У 2019-му році хлопець закінчив Інститут будівництва та енергетики Північно-Кавказької державної академії. Його акаунт у «Вконтакте» активний, Ельдар щодня буває онлайн. З інформації у профілі стає зрозуміло, що у військового є дружина Алана та маленький син Ільхан. Проте жодних згадок чи натяків на службу у ЗС РФ в акаунтах окупанта немає.
Ще 8 січня на своїй сторінці в Інстаграм Ельдар публікував фото з ресторану, а вже зараз на відео з Херсонщини запитує в колег, як у них справи з харчуванням. «С питанием у нас, как сказать, все зае**сь. Денег нет, но вы держитесь», — з іронією відповідає йому один із товаришів по службі.
З Інстаграму дізнаємося, що росіянин займається музикою і навіть виступає на весіллях. У матеріалі пропагандистського медіа від травня 2020 року знаходимо підтвердження таланту Ельдара: він займає перше місце у номінації «Інструментальна музика» конкурсу художньої творчості з речистою назвою «Солдати антитерору».
Багато цікавого можна знайти в архівах Інстаграму Ельдара. Наприклад, численні фото чоловіка у військовій формі разом із сином та дружиною. Алана, дружина Ельдара, не така щедра на публікації: вона, здебільшого, виставляє знімки приготованої нею їжі та відео з поїздок.
Мати загарбника, Марина Нахушева, публікує фото сина з підписами «Мой лев» та кадри з весілля Ельдара. На одному знімку позує її ще зовсім маленький онук: він уже у військовій формі та у солдатській пілотці з зіркою. «Мой маленький защитник», — підписала світлину Марина.
У профілі в «Одноклассниках» жінка постить відео у дусі «Возвращайтесь с победой, мы вас ждем!» і вітає з днем народження Сєргєя Лаврова, «лучшего дипломата планеты».
На відео окупанти з надією в голосі ведуть діалог про шанси вийти з України і констатують, що це станеться «рано или поздно». А також хлопці заявляють, що у них не залишилося жодного «покемона» («покемон» — модернізований кулемет Калашникова, — ред.).
НАСТУП НА МИКОЛАЇВ
На іншому відео російські військові обговорюють невдалий наступ на Миколаїв. З контексту зрозуміло, що це було 5 березня. Російська армія на цьому напрямку зазнала поразки, про що свідчить наступний діалог між Ельдаром та ще одним ідентифікованим солдатом Расулом Ойоковим:
Ельдар: Сегодня у нас в гостях бывший десантник 247 полка, Оёков Расул Ибрагимович. Вот я слышал, 5 марта у вас было наступление на Николаев. Как вы там, как сказать, действовали?
Расул: Ошеломительно быстро убегали
Ельдар: Я слышал, вас них**во раз**бали там. Осталось потерь до**я.
Расул: Нас ни**ево разъебали, у нас нет больше техники, нам пи**а.
У розмові з Расулом піднімається питання «відмовників» — солдатів, які відмовляються брати участь у бойових діях.
«Это красавчики, просто красавчики! Такие же люди, как я, он, вы. Оказывается, мне сегодня выпала честь с отказниками тут сидеть. С красавчиками», — резюмує Ойоков.
Акаунт у соціальній мережі «ВКонтакте» Расул відвідує часто: востаннє він був онлайн 29 травня. Особистих фото на сторінці немає, зате є публікації із саркастичними висміюваннями російської влади. Інстаграм-профіль Ойокова закритий, але хлопця можна впізнати за фотографією на аватарці.
З цікавого: у Расула чимало постів з прапором та символікою Республіки Адигея. Під одним із таких зображень підпис: «Мы помним и забывать подобно смерти. 1763-1864». Йдеться про російсько-кавказьку війну, у якій черкеси чинили героїчний спротив агресії Російської імперії. Тобто Расул Ойоков розуміє причини і наслідки багаторічного пригнічення кавказького народу Росією, але все одно під її прапором йде війною на Україну.
ПИЯЦТВО ТА ВБИТІ ПОПЛІЧНИКИ
Серед різних балачок є й розмови окупантів про втрати серед поплічників. Ельдар вказує на чоловіка за кадром і запитує у товариша, хто це такий і що він тут робить.
«Он отдыхает. Он устал уже отдыхать. Он вчера отдыхал, позавчера отдыхал, отдыхал до этого месяц, потом устал, теперь он отдыхает снова», – пояснює Расул. Можна припустити, що цей діалог свідчить про загиблого солдата, який знаходиться з ними у приміщенні.
Одразу після цього розмова перетікає в інше тематичне русло: один окупант намагається з’ясувати в іншого, чи посадили останнього до ями за пияцтво. Той відповідає, що йому справді погрожували, але він зміг викрутитися. «Мне говорили «Мы вас закинем», после чего я сказал, что они попытаются, сами упадут, и все прекратилось. Как бабка отшептала, как говорится».
Для яких цілей записувалися ці відео — невідомо. Ймовірно, для розважальних. Та тепер, дякуючи цим іронічним записам, вдалося ідентифікувати ще кількох окупантів, місце їхнього перебування та дізнатися про настрої у російській армії.
Читайте також: «Живой, пока не сдох»: брянські артилеристи воюють в Україні, їх вже шукають батьки