За офіційною інформацією, 1009 з 2623 українських дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування з Херсонщини нині перебувають на тимчасово окупованих територіях або в окупованому Криму. Їх не встигли евакуювати на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
«Слідство.Інфо» давно займається розслідуваннями про депортованих українських дітей і встановленням причетних до цього колаборантів та російських військових. Журналісти запитали у відповідальних за захист прав дітей посадовців про те, чому дітей вчасно не евакуювали на безпечні території.
«ВИ НЕ ТАМ ШУКАЄТЕ ВОРОГА»
Журналісти «Слідства.Інфо» у спеціальному репортажі розповідали про депортованих російськими військовими 15-ох українських дітей-сиріт зі школи-інтернату у селі Новопетрівка на Миколаївщині. Їх за сприяння місцевих колаборантів влітку 2022 року вивезли спершу до передмістя тоді ще окупованого Херсона, а згодом — у Росію.
Журналісти запитали у Радниці-уповноваженої Президента України з прав дитини Дарʼї Герасимчук про механізми евакуації дітей з потенційно небезпечних територій.
Посадовиця на запитання про підготовку евакуації дітей-сиріт на початку вторгнення відповіла роздратовано, пояснюючи це тим, що це не її компетенція.
«Ви шукаєте ворога не там, ви хочете довести, що дітей викрали, тому що ми вчасно не евакуювали дітей, я ж розумію, про що ви говорите… Я не займаюся евакуацією, і президент не займається… Усіх дітей має захищати держава і ми їх захищаємо», — каже Герасимчук.

Дарʼя Герасимчук — Радниця-уповноважена Президента України з прав дитини
Справді, ані президент, ані його радниця з прав дитини не займалися і не займаються евакуацією дітей-сиріт. Але вони представляють державу, яка зобовʼязалася захищати права цих дітей і точно розуміють, як має працювати цей механізм.
«В Україні евакуацією дітей із закладів інституційного догляду займаються саме військово-цивільні адміністрації, тобто ВЦА наділена повноваженнями ухвалювати рішення, з якої території і куди вони евакуйовують дітей… Вони відповідають за умови їхнього розміщення», — пояснює Герасимчук.
«МИ НЕ ЗНАЛИ ВЗАГАЛІ, ЩО БУДЕ ТАКИЙ НАПАД»
Тобто за організацію евакуації 15 дітей-сиріт з Новопетрівської спеціальної школи мали б подбати у Миколаївській обладміністрації.
Тож журналісти «Слідства.Інфо» поставили це запитання директорці Департаменту освіти і науки України Миколаївської обласної ВЦА Аллі Веліховській.
Посадовиця повідомила, що на першій нараді 24 лютого 2022-го у тоді ще ОДА піднімалося питання про евакуацію дітей-сиріт з потенційно небезпечних районів.
«На нараду ми вже прийшли з конкретними списками, куди і яких дітей будемо евакуювати. Нам достатньо було години, щоб зрозуміти, які у нас сироти. Далі було доведено до відома кожного директора про евакуацію і на голів громад було покладено відповідальність, щоб вони надали транспорт», — говорить Алла Веліховська.

Алла Веліховська — директорка Департаменту освіти і науки України Миколаївської обласної ВЦА
Село Новопетрівка, у якому працювала школа-інтернат, належить до Широківської громади. Очільник територіальної громади Сергій Пересунько каже, що для евакуації дітей все було готово — автобус стояв біля сільради.
«Нам автобус був наданий, щоб вивезти діточок, він стояв біля сільської ради. Дітей планували вивезти у Вознесенськ (місто у Миколаївській області, — ред.), але потім почалися обстріли траси та Вознесенська. У той день було вирішено, що везти дітей небезпечно», — пригадує Пересунько.
Тобто евакуювати цих дітей планували — підготували автобус та домовилися, що вивозитимуть їх у Вознесенськ. Але, за словами очільника громади, за кілька днів село окупали російські військові, тож евакуація стала неможливою.
Про превентивну евакуацію, за словами директорки департаменту освіти і науки Миколаївської ВЦА, не йшлося.
«Ми не знали взагалі, що буде такий напад. 24-го лютого стало це питання. Я сама з родини військових, то я розуміла, що в першу чергу треба евакуювати дітей», — пояснила Веліховська.
Окрім вже згаданих 15-ох вихованців з Новопетрівської спеціальної школи-інтернату, в Миколаївській області вдалося евакуювати всіх дітей сиріт.
«ЯК МИ МАЛИ ОРГАНІЗУВАТИ ЕВАКУАЦІЮ ПІД ОБСТРІЛАМИ?»
Журналісти дізналися, що у сусідній Херсонські області ситуація була зовсім іншою.
Через швидке просування російських військ з Криму організувати евакуацію з більшої частини області вже не вдалося. За інформацією Служби у справах дітей у Херсонській області, нині на тимчасово окупованих територіях та у Криму перебувають 1009 дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (на момент вторгнення Росії в Україну усього в області було зареєстровано 2623 дітей).
Серед тих, хто 24 лютого майже відразу опинився в окупації, — Олешківський дитячий будинок. Ним мали б опікуватися у місцевому Департаменті соціального розвитку, очільниця якого — Інна Іванова — обіймає цю посаду з вересня 2022-го, оскільки її попередниця перейшла на бік окупантів.
Інна Іванова зазначила, що нічого не знає про організацію евакуації, бо не працювала у департаменті на той момент.
«Не можу вам сказати, напевно, керівництво мало організовувати якісь шляхи, але ж ви знаєте, що офіційних коридорів у Херсонській області не було», — зазначила Іванова.
У Херсон російські війська зайшли дещо пізніше — 1 березня 2022-го, однак евакуювати малюків місцевого Будинку дитини не вдалося. Їх за сприяння колаборантів росіяни вивезли в тимчасово окупований Крим.
За словами представників Служби в справах дітей Херсонської області, наразі на звільненому від росіян березі Херсонщини немає закладів інституційного догляду, тобто шкіл-інтернатів, реабілітаційних центрів та будинків дитини. Усі діти евакуйовані. Наразі на Правобережжі Херсонщини залишилося 259 дітей, які живуть із опікунами чи у дитбудинках сімейного типу.
«Зараз у нас є план евакуації, якщо будуть якісь дії стосовно ЗАЕС. Це ми обговорюємо, а стосовно іншого, то в нас немає ніякого плану. Думаю, це краще запитати у міністерстві (у Міністерстві соціальної політики, — ред.)», — зазначила Олена Міхєєва, директорка Служби у справах дітей у Херсонській області.
ЩО КАЖУТЬ У МІНІСТЕРСТВАХ?
У Міністерстві соціальної політики не знайшлося часу поговори з журналістами «Слідства.Інфо», проте посадовці пообіцяли відповісти на письмовий запит. У Мінсоцполітики відповіли на запит журналістів уже після публікації матеріалу. У міністерстві зазначили, що вони проводили і проводять моніторинг діяльності Нацсоцслужби, а також контролюють визначення закладів, до яких потрібно евакуйовувати дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. (Доповнено 28.07.2023).
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
- Відповідь Мінсоцполітики на запит журналістів
Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Міністерство освіти і науки України погодилися відповісти лише на письмовий запит журналістів.
Ці міністерства, серед інших, входять до створеного у березні минулого року Координаційного штабу з питань захисту прав дитини в умовах воєнного стану. Його основним завданням, згідно із постановою Кабміну є «координація дій центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо організації евакуації дітей, зокрема дітей з інвалідністю та дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку».
У Мінреінтеграції журналістам «Слідства.Інфо» повідомили, що не несуть відповідальності за організацію евакуації дітей.
«За організацію евакуації статусних дітей з небезпечних територій відповідає Міністерство соціальної політики України, Національна соціальна сервісна служба України та відповідні обласні військові адміністрації за місцем розташування закладів інституційного догляду. Отже, за відповідною інформацією слід звертатись до зазначених органів», — йдеться у відповіді на запит журналістів.
- Відповідь на запит журналістів
- Відповідь на запит журналістів
У Міністерстві зазначили, що там відповідають за узгодження відповідних маршрутів, коли евакуація відбувається через зони активних бойових дій.
А в Міносвіти кажуть, що до повномасштабного вторгнення готувалися. Ще 15 лютого 2022 року вони зібрали і узагальнили інформацію про кількість місць у спецзакладах, до яких у разі евакуації могли привезти дітей.
- Відповідь на запит журналістів
- Відповідь на запит журналістів
- Відповідь на запит журналістів
Також, як повідомили журналістам «Слідства.Інфо» у Мінреінтеграції, нині згідно із чинним законодавством (оновлене законодавство у цьому питанні затвердили 1 червня 2023 року, — ред.), плани евакуації мають бути розроблені на рівні кожного окремого закладу та на рівні обласних військових адміністрацій.
Отже, понад 19 тисяч українських дітей, серед яких велика частина дітей-сиріт, викрадені росіянами та перебувають або на території Росії, або на окупованій нею території України.
Україна не може ані перевірити, в яких умовах цих дітей утримують, ані встановити їхню точну кількість, бо Росія цю інформацію не надає. А поки українських сиріт за спрощеною процедурою віддають у російські сімʼї, вчать співати російський гімн та бути росіянами.
Читайте також: «Діти були перелякані»: хто вивіз 15 українських сиріт у Росію