Під час окупації російськими військовими села Новопетрівське Миколаївської області у місцевій школі-інтернаті залишалося 15 сиріт. Всупереч бажанню дітей та вихователів окупанти незаконно вивезли їх у Росію. Журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували викрадачів сиріт. 

Про це йдеться у спеціальному репортажі «Слідства.Інфо» «Хто і як викрав 15 українських сиріт?»

СЕЛО НОВОПЕТРІВСЬКЕ

24 березня 2022-го росіяни окупували село Новопетрівське, що на Миколаївщині. Саме тут розташована школа-інтернат, у якій перебувало 15 дітей-сиріт. Понад три місяці дітям разом з вихователями й директоркою школи довелося жити у підвалі без води, світла та мобільного зв’язку.

У середині липня 2022-го на територію школи прийшли озброєні люди у формі, вони змусили дітей поїхати з ними до Херсона. 

У пропагандистських ЗМІ Росія показала вивезення дітей як евакуацію, проте з Новопетрівського їх перевезли якомога далі від безпечних українських територій. Разом із дітьми поїхала директорка школи-інтернату та опікунка дітей Наталя Луцик. 

СЕЛО СТЕПАНІВКА

Сиріт поселили у Центр соціально-психологічної реабілітації дітей у селі Степанівка, що в передмісті Херсона. Заклад був порожній, тому що тамтешні вихователі встигли сховати своїх підопічних дітей у друзів і колег. 

Володимир Сагайдак — директор Центру соціально-психологічної реабілітації дітей

Директор Центру Володимир Сагайдак пригадує, що новопетрівських сиріт привезли до будинку на російських бойових машинах: «Привезли цих дітей на бойових машинах… Коли діти почали виходити з машин, то вони були дуже перелякані. Ну і я потім вже дізнався, що  вони думали, що їх везуть в Росію».

Через кілька днів у центр прийшли озброєні люди. Вони ретельно обшукали всі приміщення та забрали документи. Цих людей зафіксували камери спостереження. 

Скрін з камери спостереження

«Розбили комп’ютери, забирали системні диски. Все, що все, що могли вкрасти — вкрали. Розбили відеокамери, забрали терабайтний диск, де записувалася інформація, тому подальших відео у мене вже немає», — пригадує Сагайдак. 

Військові поводили себе зухвало, бо були впевнені, що через балаклави, які приховують їх обличчя, їх не впізнають. 

«Жоден росіянин, який до нас приходив, не назвав своє ім’я і свою посаду. Всі були «містер-х». Вони не казали, як до них звертатися», — розповідає Сагайдак. 

Однак один з чоловіків був без маски. На камерах видно, що він має характерну бороду з білим пасмом. 

«Слідство.Інфо» встановило, що цим чоловіком є Георгій Тамбовцев, так званий заступник міністра окупаційного Міністерства молодіжної політики та спорту у Херсонській області. 

Георгій Тамбовцев — так званий заступник міністра окупаційного Міністерства молодіжної політики та спорту у Херсонській області

Тамбовцев колаборант зі стажем. До війни він був одним з керівників проросійського руху у Херсоні «Концепція суспільної безпеки». Там просували ідеї спорідненості з Росією, критикували співпрацю з Заходом і ностальгували за СРСР. 

«Цікаво, що призвело до військових дій на Донбасі, що одна частина суспільства пішла війною на іншу, скажімо так, західна на східну?», — ставить запитання Тамбовцев у 2014 році на своєму пропагандистському каналі під час розмови зі своїм колегою Сергієм Кириченком. 

Скріншот з Ютуб-каналу

Разом з колишнім українським депутатом Сергієм Кириченком вони організовували проросійські мітинги. Це було навесні та восени 2014 року. Тоді місцеві жителі розігнали мітинги та кричали «Геть сепаратистів!». 

Зараз Георгій Тамбовцев їздить від одного російського молодіжного спортивного турніру до іншого, де представляє окупаційну владу Херсонщини. Як дізналися журналісти, він ще «опікується» долею дітей-сиріт. 

РОСІЯ, АНАПА

19 жовтня до дитячого закладу підʼїхав автобус «Газель». Дітям дали тридцять хвилин, аби зібрати речі та сказали, що вони їдуть на лівий берег Дніпра — в окупований Генічеськ. Діти та вихователі вже розуміли, що насправді дітей будуть вивозити в Росію. 

«Я так розумію, що прийняв рішення вивезти дітей з нашого центру в Росію оцей бородатий чоловік», — каже Володимир Сагайдак.

Але повідомити про те, що дітей чекає так звана евакуація, приїхала інша людина. Жінка представилася проректоркою місцевого університету. 

Журналісти «Слідства.Інфо» встановили, що дітей зі Снігурівки до Росії вивозила Євгенія Чернишова, ректорка Херсонського державного аграрно-економічного університету. Раніше вона була викладачкою агрономічного факультету цього ж вишу. 

Євгенія Чернишова — ректорка Херсонського державного аграрно-економічного університету

Чернишова допомагала організовувати в приміщенні закладу фейковий референдум з «приєднання» Херсонщини до складу Росії. А у жовтні 2022-го за участю студентів провела захід «Волонтеры zа Россию», святкували день народження російського президента Владіміра Путіна. За це українська прокуратура оголосила Чернишовій про підозру. 

Як з’ясували журналісти «Слідства.Інфо» Чернишова відповідальна за ще один злочин — вона брала безпосередню участь у депортації українських сиріт до Росії.

Дітей вивезли в Анапу, в оздоровчий табір «Жемчужина России». На сайті табору можна знайти відео та фото приміщень, у яких поселили дітей.

Директором санаторію є Алєксандр Кибкало, який за наказом російського уряду прийняв дітей у таборі. 

Алєксандр Кибкало — директор санаторію в Анапі

Отже, якщо Тамбовцев та Чернишова — роблять брудну роботу на місцях ведуть облік дітей та організовують їх вивезення в Росію, то Кибалко та команда санаторію — приймає цих депортованих та утримує у своєму таборі. 

На вершині цієї структури знаходяться  російська уповноважена з прав дитини Марія Львова-Бєлова та президент РФ Владімір Путін, які віддають накази про викрадення та утримання українських дітей.

Після місяця перебування дітей в Анапі, волонтерам вдалося врятувати сиріт та евакуювати до Грузії. 

Врятовані українські діти в Грузії

15-ом сиротам Новопетрівської спеціалізованої школи пощастило виїхати з Росії, бо за них боролися. Ще ж понад 19 тисяч українських дітей досі залишаються у руках окупантів. Їх всиновлюють у російські сімʼї, вчать історії Росії та їм примусово видають російські паспорти. 

Читайте також: Підробка документів та вивезення «на яму»: хто допомагав росіянам викрадати та знущатися з херсонських дітей