Під час окупації Херсона росіяни викрадали дітей і вивозили їх з міста під виглядом так званого 2-тижневого відпочинку. Журналісти «Слідства.Інфо» встановили, що окупантам допомагали українці, зокрема представники органів освіти, які мали б розуміти наслідки примусової депортації дітей.

Ідентифікувати причетних до викрадення та утримання херсонських дітей допомогли свідчення двох дівчат — Маші та Насті, яких журналістам «Слідства.Інфо» вдалося повернути додому з російської депортації.

ВИКРАДЕННЯ ДІТЕЙ З ХЕРСОНА

Фейкове міністерство освіти Херсонщини оголосило про 2-тижневі «культурно-освітні заходи» в тимчасово окупованому Криму. Такі поїздки окупаційна влада влаштовувала влітку. Тоді після відпочинку дітей повертали назад батькам.

«Усе літо у нас були виїзди в табори Криму. Дуже хороші відгуки. Тому ми просили, щоб центральна влада нам дозволила продовжити ці канікулярно-виховні зміни», — каже псевдоміністр освіти Херсонщини Міхаіл Родіков в одному зі звернень.

На фото чоловік у костюмі й краватці тримає у руках документ і говорить у мікрофон

Міхаіл Родіков — псевдоміністр освіти Херсонщини

Саме в жовтні 2022-го росіянин Міхаіл Родіков, який до цього очолював окупаційний департамент освіти Севастополя, видав наказ про вивезення херсонських дітей у тимчасово окупований Крим та РФ.

Наказ Міхаіла Родікова

Врятовані журналістами дівчата розповіли, що 8 жовтня з Херсона до окупованого Криму виїхало 16 автобусів із близько 340 дітьми віком від 7 до 18 років. І хоча ніщо не заважало повернути цих дітей назад у Херсон після двох тижнів, окупанти вирішили їх викрасти.

У перелік груп на виїзд потрапили студенти Херсонського національного технічного університету, який влітку 2022-го року захопили окупанти. Вони призначили там свою ректорку — Райко Галину Олександрівну. Місцеву жительку, яка працювала в університеті до окупації завідувачкою кафедри інформаційних технологій.

На фото жінка з темним волоссям і у чорній сукні жестикулює руками, тримаючи кулькову ручку

Галина Райко — фейкова ректорка окупованого росіянами ХНТУ

Саме так звані представники ХНТУ закликали дітей їхати на відпочинок до тимчасово окупованого Криму та підробили довіреність на виїзд для Насті. Дівчина згадує, що у той день працівниця вишу хвалилася, що це вже не перша дитина, якій вона підробляє документи.

«Люди, які організовували цю поїздку в Крим, вони точно знали, або навіть ті викладачі з нашого ХНТУ російського (окупованого росіянами, — ред.) точно знали, що ми їдемо туди не на два тижні. Це все було підлаштовано», — впевнена Настя.

Відповідальною за формування груп дітей на виїзд у тимчасово окупований Крим та РФ — по суті організаторкою псевдовідпочинку — росіяни призначили місцеву вчительку Ревко Аллу Василівну.

Під час окупації Ревко призначили на посаду начальниці відділу виховання управління освіти псевдоміністерства.

Контроль за виконанням наказу про організацію фейкового відпочинку — по суті нагляд за виконанням незаконного виїзду — окупанти поклали на іншу місцеву жительку, Полєвікову Ольгу Борисівну.

Ольга Полєвікова — кандидатка наук, «Учителька року – 2000», працювала в Херсонському державному університеті. Окупанти призначили жінку на посаду начальниці псевдоуправління з роботи з муніципальними округами Херсонської області з питань освіти.

Журналісти також встановили особу, на яку була оформлена довіреність на виїзд дітей. Це херсонська вчителька Мунтяну Галина Федорівна 1986 року народження.

Саме вона мала відповідати за неповнолітніх у дорозі та протягом усього часу, поки вони перебували без батьків.

Тетяна Кузьміч — важлива персона у схемі викрадення херсонських дітей та у російській пропаганді. Вона — жителька Херсона, яку в 2021 році українські правоохоронці вже обвинувачували у держзраді, але тоді жінка так і не отримала термін ув’язнення.

Влітку 2022-го Кузьміч ще була заступницею Родікова, а наразі вона — заступниця псевдогубернатора Херсонщини Сальда з питань так званих евакуйованих. У березні цього року Тетяна Кузьміч вийшла в ефір зі спростуванням, за її словами, «фейку» про викрадення херсонських дітей.

ОКУПОВАНИЙ КРИМ

Херсонських дітей вивезли на територію тимчасово окупованого Криму та в РФ. Маша та Настя потрапили до санаторію «Здравниця» в Євпаторії.

«Ми з Машею (інша викрадена дівчина, — ред.) повісили сердечко з кульок у кольорах прапора України. І прийшла директриса, луснула оці кульки, накричала на нас, сказала: «ви такі погані, ви їсте наш хліб і так поводите себе», — пригадує Маша.

Йдеться про заступницю директора санаторію «Здравниця» Галину Доктор (у дівоцтві — Скрипнікова).

«Слідство.Інфо» зібрало свідчення інших дітей, які назвали те ж саме ім’я. Галина Доктор сварила дітей за проукраїнську позицію та навіть погрожувала фізичною розправою. Крім того, жінка намагалась насильно змусити дітей любити та поважати Росію.

На своїй сторінці у соцмережах Галина Доктор висловлює підтримку окупаційній армії, Росії та публікує фото з триколорами.

ОКУПОВАНИЙ ГЕНІЧЕСЬК

Наприкінці грудня 2022-го українських дітей з табору перевезли в тимчасово окупований Генічеськ, куди окупанти перенесли свої фейкові органи управління. Викрадених підлітків зарахували в ПТУ-27 і заселили в гуртожиток.

58-річна Олена Шаповалова – місцева жителька Генічеська та викладачка училища. Як вказано на її сторінці у соцмережах, жінка працює там понад 20 років.

Саме Шаповалова телефонувала врятованим Насті та Маші й у грубій формі вимагала з них розписки та відео для окупаційної поліції.

жінка стоїть у приміщенні, тримає у руках великий букет білих і рожевих квітів

Олена Шаповалова

Дівчата також розповіли журналістам про жінку, яка погрожувала їм та іншим патріотично налаштованим дітям «вивезенням на яму» — у спеціальне місце, де бʼють підлітків за їхню позицію.

За словами Маші й Насті, це була вихователька у генічеському гуртожитку Людмила Півень. На українських хлопців вона викликала окупаційну комендатуру. Журналістам не вдалося знайти жінку у соцмережах. Проте відомо, що вона тривалий час працює в установі.

«Вона (Людмила Півень, — ред.) приходить і каже: «на вас буду викликати військову комендатуру, тому що ви не слухаєтесь, нехай вони вас перевиховують, вивезуть на «яму», — каже Настя.

Викликати окупантів та забрати дітей «на яму» без згоди директорки ПТУ — Олени Анікєєвої — не вийшло б. Жінка погодилась співпрацювати з росіянами. Згідно з даними реєстрів, вона очолює ПТУ-27 з 2020 року. До цього була заступницею директора.

На фото жінка з білявим волоссям по плечі у чорній блузі

Олена Анікєєва

Саме директорка ПТУ-27 викликала на допит Машу та Настю, де сказала, що в них не вийде втекти.

«До них дійшла інформація, що ми хочемо поїхати. І тому вони почали казати, що ми вас нікуди не відпустимо», — згадує Настя.

Зараз ПТУ стало майданчиком для російської пропаганди, зокрема за участю Тетяни Кузьміч. У закладі з українськими дітьми проводять «разговоры о важном» та класні години про так зване звільнення Херсона.

В окупованому Генічеську росіяни відкрили перше відділення російського «Двіженія пєрвих», яке включає юнармію, «Большую пєремєну» та інші утворення, де українських дітей перевиховують у майбутніх російських солдатів.

Управління освіти і науки Херсонської обласної військової адміністрації тимчасово призупинили співпрацю з Анікєєвою лише 19 серпня 2022-го. Трудовий контракт призупинили до кінця воєнного стану.

Наказ про призупинення дії трудового договору

Росіяни, зокрема дитяча омбудсменка РФ Марія Львова-Бєлова, маскують викрадення українських дітей під рятувальну операцію.

«Слідство.Інфо» вдалось зібрати документальні докази воєнного злочину Росії — незаконної депортації неповнолітніх та їх утримання. Також журналісти ідентифікували причетних до цього злочину зрадників. Наразі очікується реакція від правоохоронних органів.

Дивіться також: Імена та обличчя тих, хто викрадає та знущається з українських дітей від імені Росії