Міська поліція Лондона, відома як Скотланд-Ярд, вважає, що експертиза ходи може використовуватися лише як допоміжний доказ. При цьому фігурантів справи Шеремета Андрія Антоненка та Юлію Кузьменко обвинувачують, зокрема, на підставі їх ідентифікації за ходою. А заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко називав ходу «своєрідним аналогом відбитків пальців», яку неможливо підробити.

Про цю позицію Скотланд-Ярду «Слідство.Інфо» довідалося з допису адвоката Леоніда Маслова на сайті юридичної компанії «Сенс Консалтинг».

Як ідеться в повідомленні, місяць тому адвокат Антоненка Дмитро Круговий поцікавився в міської поліції Лондона, чи визнають вони як доказ криміналістичний аналіз ходи та чи можна використовувати його як єдиний доказ. 22 вересня лондонська поліція дала письмову відповідь, у якій зауважила: «Криміналістичний аналіз ходи не повинен використовуватися як єдиний тип доказів у кримінальному процесі. Це лише допоміжний доказ і має розглядатися з великою обережністю».

Також британські правоохоронці додали, що використовують криміналістичний аналіз ходи виключно як допоміжний доказ, корисний в якості інструменту виключення: якщо хода точноне схожа, це ознака, що й фігуранти провадження є різними людьми. Крім того, як зауважили в міській поліції Лондона, така експертиза має суб’єктивний характер і визначеної методології не має.

Утім, як резюмує адвокат Леонід Масов, фігуранти справи Шеремета Андрій Антоненко і Юлія Кузьменко обвинувачуються виключно на підставі їх ідентифікації за ходою. А заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко, відповідаючи на питання журналіста видання «Факти» про те, чи може експертиза ходи бути головним аргументом в оголошенні підозри Антоненку і Кузьменку, заявляв: «Її не можна підробити. Хода є своєрідним аналогом відбитків пальців. Експертизу проводили не за кількома секундами руху. За всіма підозрюваними велося дозволене судом стеження, їх записували з найрізноманітніших ракурсів».

«Умовно-достатні докази» для експерта Бірча

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», експертизу ходи Юлії Кузьменко провів британець Іван Бірч. Журналісти отримали в розпорядження копію цього документу. В тексті самої експертизи Бірча представлено доктором філософії в галузі біомеханіки, який має сертифікат професійної компетентності криміналістичного аналізу ходи.

У своїй експертизі Бірч називає «умовно-достатніми докази» щодо того, чи може Кузьменко бути кілеркою. Водночас, що таке «умовно-достатній доказ», в експертизі не сказано. Таке формулювання також не передбачене українським кримінальним законодавством.

Суперечність експертизи

Загалом те, чи може жінка-кілерка бути Юлією Кузьменко, аналізували четверо експертів. Вони підписали висновки, які суперечать один одному: психологічна експертиза каже, що люди на відео ідентичні, портретна експертиза назвати їх ідентичними не може, а експертиза ходи вважає докази «умовно-достатніми».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа Шеремета: умовно доведено

Адвокатам відмовили в експертизі, яку раніше провели на замовлення слідчих

Адвокат Юлії Кузьменко Тарас Безпалий повідомляв, що основними доказами вини його підзахисної є експертиза ходи Бірча, яка має низьку доказову якість, а також портретно-психологічна експертиза, проведена Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз (КНДІСЕ).

Проте, як зауважив Безпалий, ряд українських інститутів на прохання провести таку ж експертизу повідомили, що це неможливо через відсутність методики й певні протиріччя.

У чому звинувачують Антоненка, Кузьменко й Дугарь

Офіційне слідство звинувачує музиканта Андрія Антоненка, також відомого як Riffmaster, у організації вбивства. Лікарці Юлії Кузьменко інкримінують закладення та приведення в дію вибухівки, а військова медсестра Яна Дугарь за кілька днів до вбивства, нібито, фотографувала відеокамери біля будинку Павла Шеремета. Ці звинувачення прозвучали 12 грудня минулого року під час прес-конференції очільника МВС Арсена Авакова. Від наступного дня й донині Андрій Антоненко перебуває під вартою. Юлію Кузьменко випустили з СІЗО під домашній арешт 11 серпня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вбивство Шеремета: єдиний слідчий експеримент на місці злочину не можна використати як доказ

Слідчі змінили маршрут підозрюваних

Як виявило «Слідство.Інфо», слідчі у справі Шеремета змінили маршрут підозрюваних — так, щоб він краще пасував до офіційної версії слідства. На думку журналістів, поліція «скоротила» маршрут для того, щоб виглядала переконливішою версія, що чоловік і жінка, які підкладали вибухівку під машину Павла Шеремета в ніч перед вбивством, повернулися у будинок на вул Гончара, 28Б. Саме там, за версією поліції, на той час мешкав музикант Андрій Антоненко. Хоча сам він каже, що мешкав у іншому місці.

Вбивство Шеремета

Відомого журналіста Павла Шеремета було вбито у центрі Києва 20 липня 2016 року. Хоч справу брали на особистий контроль найвищі посадовці країни, її досі не розкрито, а до офіційного слідства і в громадськості, і в журналістів не бракує питань. «Слідство.Інфо» були на місці події із перших годин після вбивства Павла. Результатом зусиль редакції із встановлення обставин вбивства до найдрібніших деталей став документальний фільм «Вбивство Павла».