Високопосадовець часів Януковича Андрій Портнов, колишній голова Офісу президента Андрій Богдан та голова Окружного адмінсуду Києва Павло Вовк впливали на розгляд закону про люстрацію у Конституційному суді України. 

Про це йдеться в розслідуванні «Режисери конституційної кризи» агенції «Слідство.Інфо». 

 

Журналісти отримали копії так званих «плівок Вовка» — таємні записи розмов з кабінету голови Окружного адмінсуду Києва, які викривають політичну корупцію та захоплення влади суддею Вовком та його колегами.

Репортери дізналися, що навесні 2019 року Павло Вовк неодноразово спілкувався ймовірно з колишнім заступником Адміністрації президента часів Януковича Андрієм Портновим, який на той момент перебував за кордоном, та адвокатом Андрієм Богданом, який тоді був у штабі кандидата в президенти Володимира Зеленського. 

З отриманих плівок випливає, що Вовк та його співрозмовники паралельно намагалися добитися скасування Конституційним Судом закону про люстрацію та змінити голову КСУ. Люстрацію у своїх розмовах вони називали «болючим питанням». Примітно, що ці події відбувалися за кілька днів до інавгурації президента Зеленського. 

Більше того, Вовк радив своєму співрозмовнику, ймовірно, Андрію Портнову, «взяти паузу» у питанні звільнення голови КСУ Станіслава Шевчука, оскільки була загроза, що після цього люстрацію скасувати не вийде. 

«Якщо ти прямо зараз на нього (Шевчука — ред.) здійсниш цю атаку, то чи отримаємо в кінцевому підсумку набір тих рішень, які болючі? Які ми хочемо, щоб вони пройшли до інавгурації, чи ні? «…» Ну, я просто відчуваю, що ми в результаті, бл*, люстрацію не закриємо», — переконував Вовк свого співрозмовника, ймовірно, Андрія Портнова. 

Ключові розмови відбулися 14 травня 2019 року, у день, коли судді Конституційного суду мали розглянути питання звільнення Станіслава Шевчука, а також — питання можливого скасування закону про люстрацію.

Примітно, що через кілька днів після цих розмов Андрій Портнов повернувся до України — після безперервного п’ятирічного перебування за кордоном.

Окрім Андрія Портнова, до впливу на Конституційний суд міг бути причетний ще один співрозмовник Павла Вовка, якого також звати Андрій. Ймовірно, ним був Андрій Богдан. 

Як чути на плівках, цього Андрія, ймовірно, турбувало те саме «болюче питання» про люстрацію, а також, щоб під час інавгурації Володимира Зеленського, яка мала відбутися через тиждень, був чинний голова Конституційного суду. Відповідно до законодавства, приводити президента до присяги має саме голова КСУ, а не виконувач обов’язків або його заступник. 

«Андрюха, ну дивися «…» Ми ж йому чітко сказали: «нас цікавлять болючі питання до часу «ч» – раз. І нас в.о. (виконувач обов’язків голови КСУ — ред.) не цікавить. Значить ви підар*си, бл*. Почув? — Почув!». Коротше, нехай Андрюха (ймовірно, Портнов — ред.)  його мочить», — казав Павло Вовк у розмові з другим Андрієм, ймовірно, Богданом. 

Журналісти включили записи розмов Павла Вовка щодо подій в Конституційному суді колишньому начальнику Управління спецрозслідувань Генпрокуратури Сергію Горбатюку, який керував справою «плівок Вовка». За словами Горбатюка, завдяки низці фактів, які були озвучені у розмовах, можна стверджувати, що одним із співрозмовників Вовка був саме Андрій Портнов. 

Також Сергій Горбатюк висловив припущення, що другим співрозмовником на ім’я Андрій, який фігурує на плівках, міг бути Андрій Богдан.

Закон про люстрацію заборонив сотням чиновників та високопосадовців часів Януковича обіймати державні посади. Якби Конституційний Суд визнав неконституційним і скасував цей закон, їм би знову відкрилися двері до держслужби. І Андрій Портнов, і Андрій Богдан могли бути зацікавленими у цьому процесі. 

«Схоже, що Андрій Портнов серйозно розраховував на те, що його друг Андрій Богдан, який на той момент був одним із найближчих до Зеленського, що він допоможе йому із призначенням на якусь високу посаду вже у новій владі. Але Портнов підпадав під люстрацію», — розповідає експертка «Центру протидії корупції» Галина Чижик.

За її словами, і сам Андрій Богдан також міг бути зацікавлений у скасуванні люстрації.

«Богдан також підпадав під цю заборону і теж не міг обіймати посади в органах влади. І Богдану так само було вигідно, щоб ця норма закону про люстрацію була визнана неконституційною», — зазначає Чижик.

У розмові зі «Слідством.Інфо» Андрій Портнов заявив, що інформація про його можливий вплив на Конституційний суд не відповідає дійсності. Колишній голова Офісу президента Андрій Богдан відмовився спілкуватися з журналістами, а голова Окружного адмінсуду Києва Павло Вовк проігнорував офіційні запити з проханням про коментар.

Раніше журналісти «Слідство.Інфо» повідомляли, що Андрій Портнов, Андрій Богдан та Павло Вовк могли впливати на звільнення Станіслава Шевчука з посади голови Конституційного суду України незадовго до інавгурації президента Володимира Зеленського.

Того дня, 14 травня 2019 року, судді Конституційного суду так і не скасували закон про люстрацію. Остаточного рішення щодо цього питання КСУ не ухвалив досі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЯК ПОРТНОВ, БОГДАН І СУДДЯ ВОВК «СТАВИЛИ НА КОЛІНА» КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД