Колишній президент України Петро Порошенко переписав корпорацію Roshen та інший великий бізнес на старшого сина. Фактично, це може дозволити уникнути арешту цих активів. Адже суд нещодавно арештував лише те майно експрезидента, яке належало йому особисто.

Про це йдеться у новому розслідуванні «Слідства.Інфо» «ПоROSHENчик».

Зауважимо, що напередодні Нового року експрезиденту офіційно оголосили підозру у державній зраді. Цьогоріч у Святвечір суд арештував усе майно Петра Порошенка. Йдеться, зокрема, про кілька квартир, маєток у Козині, низку українських компаній.

Втім, як з’ясували журналісти, серед цих компаній немає кондитерської корпорації Roshen. У відкритих джерелах вичерпного переліку арештованих активів відсутній, та цю інформацію «Слідству.Інфо» підтвердив прокурор Офісу Генпрокурора Юрій Бєлкин.

Roshen вважається найціннішим серед активів, які приписують експрезидентові. Як повідомив журналістам заступник головного редактора Forbes Україна Володимир Ланда, їхня редакція оцінює Roshen у понад 1,1 мільярда доларів. Загалом же статки Петра Порошенка разом з Roshen у минулому році Forbes оцінив в 1,6 мільярда доларів.

Роками Порошенко сумлінно зазначав свої права на кондитерський бізнес у декларації. Але, як з’ясували журналісти, ключовими бізнес-активами експрезидента зараз володіє його старший син Олексій. Ідеться про близько п’ять десятків компаній, значна частина яких прямо пов’язана з корпорацією Roshen. На Порошенка-молодшого також переписали й аграрний бізнес, який належав колишньому президентові.

36-річний Олексій Порошенко запам’ятався тим, що до осені 2019 року був народним депутатом від партії свого батька. Згідно з деклараціями Порошенка-молодшого, на момент депутатства він не володів жодною фірмою. А вже за кілька місяців став власником корпорації Roshen, включно з українськими та іноземними компаніями. Це сталося саме тоді, коли українські правоохоронці почали активно цікавитися діяльністю Петра Порошенка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «13 справ Порошенка: чому допитують та обшукують експрезидента»

Володимир Ланда називає Порошенка-молодшого номінальним власником цих активів, натомість реально контролювати їх може  експрезидент. «Чому де-юре акціонером є Олексій Порошенко? Ми розуміємо, що в 2019 році відбулися президентські вибори. Ризики для бізнесу Петра Порошенка зросли. Він оперативно вжив заходів для того, щоб ці ризики мінімізувати і, як ми бачимо з останніх подій, це були заходи, які дійсно мінімізували такі ризики і фактично вивели це майно з-під майбутнього арешту, який стався через два роки», — розповів у коментарі журналістам заступник головного редактора Forbes Україна.

Журналісти звернулися по коментар до представників Петра Порошенка щодо мети передачі експрезидентом своїх бізнес-активів синові. Також журналісти попросили передати запитання і Порошенкові-молодшому. 

У пресслужбі Петра Порошенка «Слідству.Інфо» відповіли, що: «Олексій Порошенко припинив політичну карʼєру у 2019 році. Після цього за рішенням трастового керуючого йому було надано усіх прав та повноважень кінцевого бенефіціарного власника «сліпого» трасту. Це було повʼязано виключно з припиненням політичної діяльності Олексія Порошенка та подальшим забезпеченням відділення політичної діяльності Петра Порошенка від бізнесу».  

Як з’ясували журналісти, особисто Петрові Порошенку нині належить близько десятка компаній, більшість з яких, за відкритими даними Податкової служби, складно назвати успішними. Деякі з них останні роки показували збитки, а в інших фінансові звіти взагалі відсутні. Хоча є із відносно непоганими результатами.

Найбільшими фінансовими досягненнями серед компаній Порошенка можуть похизуватися «Міжнародний інвестиційний банк» та фітнес-клуб «П’ятий елемент». За 2020 рік вони заробили орієнтовно по 7 мільйонів гривень. Імовірно, саме ці бізнес-активи тиждень тому арештував суд і саме їм може загрожувати конфіскація у разі доведення вини Петра Порошенка.

Також Порошенкові ще донедавна належали кілька медіа-компаній, зокрема «5 канал» та канал «Прямий». Але медіа — не надто прибуткова справа, а радше така, яка вимагає додаткових грошей на свою роботу.