Колишніх працівників українського спецпідрозділу «Беркут», який розформували після Революції Гідності, журналісти знайшли у складі білоруських загонів міліції особливого призначення (ОМОН).

Про це йдеться у розслідуванні білоруського видання «Новы час». 

Журналістам вдалося дізнатися про, щонайменше, чотирьох ексберкутівців у Білорусі. Всі вони служили у миколаївській роті «Беркуту». Тепер же вони працюють у складі підрозділів ОМОНу, який затримує учасників протестів у країні.

Зокрема, серед них — колишній член миколаївської роти «Беркуту» Сергій Панасенко. У листопаді 2013 року його разом з іншими миколаївськими «беркутівцями» відрядили до Києва. Після перемоги Євромайдану він утік до Білорусі, де отримав громадянство. Згодом ексберкутівець почав працювати в ОМОНі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Не найбільші звірі»: як підсудний екс-беркутівець працює помічником депутата Дейдея

Журналісти дізналися, що у 2016 році Панасенко свідчив проти активіста Дмитра Дашкевича, який виступив проти режиму Лукашенка. Тоді ексберкутівець заявив, що активіст не підкорився на вимогу правоохоронця. Наступного року Панасенко став фігурантом журналістського матеріалу, після виходу якого спецпризначенець видалив більшість інформації про себе з соцмереж, однак з допомогою веб-кешу вдалося віднайти його дані.

Сергій Панасенко

Також у 2020 році Панасенко брав участь у затриманні активістів — двох братів, які подали скарги до Центральної виборчої комісії Білорусі через відмову зареєструвати кандидатів на вибори президента. 

Колишній напарник Панасенка Анатолій Примак також зараз працює в ОМОНі. Його теж вдалося ідентифікувати через дані веб-кешу. У забороненій в Україні соцмережі «Вконтакте» він зареєстрованиий під несправжнім іменем як Станіслав Семесюк. Однак викладає на цій сторінці власні фото — зокрема, у центрі Мінська або зі спортивних занять в Білорусі. Також, зазначають журналісти, в одній з груп «Вконтакте« Примак-Семесюк сам зазначив, що колись служив у «Беркуті», а тепер — працює в ОМОНі.

Ім’я Анатолія Примака також згадується у матеріалах справи проти білоруського активіста Миколи Дядока. Він був на акції «Свобода політв’язням у Мінську», що відбулася на початку року. Тоді Примак мав бути свідком на суді, та на засідання він не прийшов. Також беркутівця помічали і в матеріалах білоруських провладних медіа.

З Панасенком і Примаком до Білорусі перебрався й Сергій Гавриляк. Після подій Революції Гідності він разом із родиною втік до Білорусі. Журналісти встановили, що у 2017 році він брав участь у затриманні анархіста Романа Халілава. Як розповів останній, спецназівці зупинили його й попросили показати свої документи. Він це зробив, після чого його затримали і доставили до відділку поліції.

Сергій Гавриляк

Журналісти змогли ідентифікувати ще одного ексберкутівця — Дмитра Анцупова. На своїх сторінках у соцмережах він публікує дописи з підтримкою Росії і так званих «ДНР» та «ЛНР». Його, як і Примака, помічали в матеріалах провладних білоруських видань.

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», під час обміну з ОРДЛО, який відбувся наприкінці 2019-го, Україна віддала 124 людини, Серед них були підозрювані у тероризмі , колишні співробітники «Беркуту», 17 іноземців, обвинувачених у тяжких злочинах, більшість з яких — громадяни РФ.