«Така жорстокість затримання, що думав, може, вони нас по дорозі закопають». Так згадує розгін студентського Майдану 30 листопада 2013 року Максим Федяй. Він — свідок на суді проти екс-«беркутівців». На лаві підсудних Шевченківського районного суду Києва — колишній співробітник нині розформованого спецпідрозділу «Беркут» Віктор Ейсмонт, який брав участь у розгоні. На дворі  2018 рік. Справу проти Ейсмонта та його напарника саме почали розглядати в суді.

Попри обіцянки постреволюційної влади очистити правоохоронні органи від тих, хто вчиняв злочини проти Майдану, Ейсмонт успішно пройшов переатестацію в нову поліцію. І навіть став помічником народного депутата, якого медіа пов’язують з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим.

«Ніхто не очікував, що так буде жорстоко»

Близько 4-ої години ранку 30 листопада п’ять років тому спецпризначенці з «Беркуту» розігнали табір мітингувальників біля Монумента Незалежності, багатьох побили та затримали понад 30 людей. Серед них опинився й 36-річний перекладач Максим Федяй. Він пригадує події того ранку: коли «беркутівці» почали бити мітингувальників кийками, він утратив рівновагу й упав біля підніжжя Стели Незалежності. Каже, не думав, що битимуть.

«Усі так сподівалися. Крики були: «За що?» Мовляв, ми ж просто стоїмо й нічого не робимо. Ніхто не очікував, що так буде жорстоко», — розповідає він.

Максим Федяй, 11 грудня 2018 року

За мить його схопили двоє співробітників «Беркуту» і, заломивши руки за спину, посадили в «автозак». У такій ситуації Федяй опинився вперше. Ні до, ні після він не мав проблем з правоохоронцями.

«Я реально дуже перелякався, що всі мої плани на життя зруйнуються», — згадує Максим.

А «беркутівець» Ейсмонт пізніше склав на Федяя рапорт, звинувативши у дрібному хуліганстві. У рапорті він детально описав зовнішність й одяг Федяя та зазначив: «У ході вчинення хуліганських дій невідомими особами ми помітили найбільш активного учасника, якого ми спільно з прапорщиком М. затримали та вивели за межі місця події».

Однак відео подій тієї ночі та свідчення комунальників допомогли слідчим з’ясувати, що Федяй не вчиняв ніяких протиправних дій. Тож у прокуратурі вважають, що в рапорті Ейсмонта — неправдиві відомості, й екс-«беркутівець» порушив статтю 366 Кримінального кодексу — здійснив службове підроблення. Ейсмонта також звинувачують у перевищенні службових повноважень і незаконному перешкоджанні проведенню мітингів.

Утім, звинувачення не завадили йому двічі пройти атестацію в правоохоронних органах. І двічі успішно.

Дотримувався вимог чинного законодавства

Після розстрілів на Майдані й розформування «Беркуту» міністр внутрішніх справ Арсен Аваков (на той час виконувач обов’язків, — ред.) обіцяв атестацію всіх спецпризначенців і проведення службових розслідувань. Ейсмонт атестувався в березні 2014 року. Комісія не виявила незаконних дій з його боку під час Майдану. «За час несення служби Ейсмонт дотримувався вимог чинного законодавства» — йдеться в атестаційному листі.  

Вдруге екс-«беркутівця» атестували у 2017 році, цього разу для роботи в реформованій Національній поліції. І знову комісія вирішила, що Ейсмонт «відповідає займаній посаді». Сьогодні він служить у складі полку поліції особливого призначення № 1 Києва, який створили на базі ліквідованого «Беркуту».

Розслідування побиття студентів розпочалося одразу ж — ще в листопаді 2013-го. А наприкінці травня 2018-го справу про участь у розгоні Ейсмонта та його напарника передали до суду. Однак «беркутівське» минуле не завадило Ейсмонту два роки тому долучитися до команди помічників народного депутата Євгена Дейдея, якого медіа пов’язують з міністром Аваковим.

Помічник нардепа

Ейсмонт допомагає депутатові на громадських засадах. За словами самого Дейдея, «портфель носить»: «Документи носить — передає. Якщо треба — реєструє щось, відносить». Тобто, виконує звичайні обов’язки помічника нардепа. На сьогодні таких помічників у Дейдея більш ніж 20.

Нардеп знає, що його помічник працює в Нацполіції, і про його участь у розгоні мітингувальників. Ба більше, вважає, що екс-«беркутівцю» можна вже й пробачити.

«Наскільки я пам’ятаю, і влада, і всі ми обіцяли, що ті, хто піде в зону бойових дій, загладить свою провину й отримає своєрідну амністію перед суспільством і перед законом», — пояснює свою позицію Дейдей. І додає, що дії «беркутівців», звісно, засуджує, але ж «Захарченко, всі інші повиїжджали й вільно живуть у Росії. Їм дали можливість це зробити. А ми влаштовуємо шоу перед виборами».

Народний депутат Євген Дейдей

Зі слів Дейдея, він познайомився з Ейсмонтом у Слов’янську ще 2014 року, коли останній нібито служив там. Але, судячи з довідки в особовій справі Ейсмонта, він був у зоні АТО від серпня по вересень 2015 року. Дейдей виправляється. Насправді, каже, у 2014-му Ейсмонт возив на схід гуманітарну допомогу.

Сам Віктор Ейсмонт не захотів спілкуватися з журналістами Слідства.Інфо й кинув слухавку. Не відповів він і на повідомлення.

Заручники ситуації

Адвокат Ейсмонта Віталій Кучер також відмовився коментувати деталі справи, «щоб не нашкодити їй». Але сказав, що на його думку співробітники «Беркуту» під час Революції Гідності стали заручниками ситуації. Мовляв, їх використали як інструмент.

«Якщо в державі створюється такий підрозділ, то, мабуть, він роками формується та готується таким чином, щоб люди в дуже екстрених ситуаціях чітко виконували накази без будь-якої аналітики», — пояснює адвокат.

Зліва направо: адвокат Віталій Кучер, обвинувачені Віктор Ейсмонт та Володимир Мохонь, Шевченківський районний суд, Київ, 27 листопада 2018 року

Прокурор Євген Бондар, який представляє в суді обвинувачення проти Ейсмонта, розповідає, що правоохоронці ніяк не сприяють проведенню розслідувань щодо колишніх «беркутівців». За 5 років, що минули від початку Євромайдану, жоден з них не покараний.

«Законсервували всього-на-всього всю систему. Напевно, комусь вигідно, щоб так було», — каже прокурор.

Максимові Федяю обвинувачених як людей шкода. Очевидно, вони повинні були виконувати накази. Та й не били його, а лише затримали: «Напевно, це не найбільші звірі серед беркутів», — розмірковує він.

Але на питання, чи потрібно їх покарати, Федяй відповідає — так.

«Може, вони не злі. Як вони кажуть: «Ми просто щось виконуємо». Не виконуйте тоді, якщо кажуть лупити людину».