Польська компанія GE Power отримає понад 20 мільйонів гривень за постачання обладнання для Хмельницької атомної електростанції (АЕС). Ця ж компанія фігурує у справі про неякісний ремонт енергоблоку на згаданій АЕС кілька років тому.

Про намір укласти договір з цією фірмою «Слідство.Інфо» довідалося з порталу публічних закупівель Prozorro.

Замовником товару є відокремлений підрозділ держпідприємства «Енергоатом». Останнє є головним оператором усіх атомних електростанцій країни. Як ідеться в документації, угоду планують підписати за переговорною процедурою, оскільки польська фірма раніше здійснювала роботи для «Енергоатому» й начебто володіє ексклюзивними технологіями, аналогів яких в Україні немає. Обов’язок компанії — надати деталі для модернізації турбогенератора до 15 вересня поточного року. Сума договору — 20,2 мільйона гривень.

Як з’ясувало «Слідство.Інфо», ця ж компанія фігурує у справі про неякісний ремонт енергоблоку на Хмельницькій АЕС. Кримінальне провадження за цим фактом Головне слідче управління Нацполіції веде із травня 2018 року (як свідчить ухвала Печерського райсуду Києва від 29 січня 2019-го).

Як ідеться в ухвалі, 2013 року компанія GE Power була субпідрядником капітального ремонту турбогенератора одного з енергоблоків Хмельницької АЕС. Згодом «Енергоатом» сплатив за виконані роботи майже 135 мільйонів гривень. Водночас, як з’ясували слідчі, у 2017 році працівники електростанції виявили, що роботи 2013 року було виконано неякісно.

«Зокрема, працівниками АЕС виявлено пошкодження (прогорання) обмотки ротора у зв’язку з невиконанням усього визначеного обсягу робіт на одному з полюсів, встановлено ряд конструктивних недоліків у процесі проведення відновлювальних робіт тощо (усього 26 позицій)», — ідеться в ухвалі суду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тендер для своїх або чорна бухгалтерія підрядника «Енергоатому»

Згодом, як зазначають слідчі, щоб приховати факт неякісного виконання робіт, службовці АЕС разом із представниками GE Power провели частковий ремонт енергоблоку. Слідство стверджує, що наприкінці 2017 року з Польщі на Хмельницьку АЕС доставили запасні деталі з приховуванням від митного контролю. А в січні 2018-го, за даними поліції, їх використали для усунення недоліків.

На думку офіційного слідства, через незаплановані роботи на АЕС довелося знизити потужність енергоблоку. Правоохоронці стверджують, що через зниження потужності й невиконання планових показників, держпідприємтво, принаймні, під час ремонту недоотримувало по 13 мільйонів гривень на добу.

Як раніше розповідало «Слідство.Інфо», компанія, яку очолює син тимчасового керівника «Енергоатому» Петра Котіна, фігурує у двох розслідуваннях правоохоронців щодо привласнення коштів енергогенеруючого держпідприємства. Так, фірма «Інкла-Київ», яку очолює Ілля Котін, більше десяти років бере участь в державних закупівлях, за результатами яких постачає обладнання в основному «Енергоатому» та його відокремленим підрозділам. Найбільше фірмі вдалося заробити на цих поставках у 2016 році. Тоді «Інкла-Київ» уклала з держкомпанією договорів орієнтовно на 300 мільйонів гривень.