Щонайменше 762 ув’язнених особи, які були засуджені Україною чи поміщені в СІЗО до 2014 року, написали звернення про переведення їх із непідконтрольної частини Донбасу.

Про це йдеться в матеріалі «Кажуть, що ми нікому не потрібні» – історії в’язнів, залишених в ОРДЛО», який опубліковало «Слідство.Інфо».

Інформацію щодо 762 арештантів, які хочуть перейти в тюрми, які підпорядковуються українській владі, нашій редакції надав Офіс Уповноваженого з прав людини Верховної Ради. Утім, охочих може бути значно більше. Ми зясували, що не всі мають можливість звернутися по допомогу – нерідко їхні листи просто не виходять за межі колоній.

Готуючи статтю, журналісти опитали десятки увязнених, які утримуються на Луганщині та Донеччині самопроголошеною владою. Вони масово скаржаться на побиття, побори і нестерпні умови утримання. Ці особи стверджують, що не визнають влади «республік». Утім, так звані «ЛНР» та «ДНР» не хочуть видавати засуджених Україною громадян і не допускають у тюрми нікого зі сторонніх спостерігачів чи міжнародних місій.

За підрахунками провідних правозахисних організацій, на початок окупації там опинилося понад 16 тисяч в’язнів — і мова не лише про засуджених, а й про осіб, які перебували в СІЗО без вироків, тобто офіційно були невинуватими. Скільки людей перебуває там зараз, достеменно сказати неможливо. Офіс Уповноваженої такої інформації не має, угруповання надавати ці дані відмовляються.

Немає й точної цифри щодо кількості осіб, яких вдалося повернути. В офісі омбудсменки повідомили лише, що мають дані про переведення, починаючи 2018 року. Це майже 400 осіб. Правозахисники стверджують, що до того часу на підконтрольну офіційному Києву територію завезли близько трьох сотень людей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Смердюча риба і борошно з піском: Як годують в’язнів за бюджетні мільярди

Більшість засуджених, яких ми опитали, кажуть, що по той бік їм твердять, начебто Україна відмовляється їх вносити в списки. Арештантів переконують, що українська влада ними не цікавиться і повертати не збирається. Деякі із увязнених людей, кажуть засуджені, не дочекавшись повернення під контроль держави, померли в тюрмах.

Нагадаємо, днями «Слідство.Інфо» повідомляло про те, що в Дніпровській установі виконання покарань №4 помер онкохворий ув’язнений. Нещодавно у нього виявили рак легень, однак належного лікування чоловік не отримав — оскільки там відмовилися вивезти його для діагностики в лікарню через карантинні заходи.