Міністерство оборони уклало договорів на понад один мільярд гривень з тендерним новачком — компанією “Преміум Компані”. Тепер ця фірма має забезпечити харчуванням військових у половині областей України. Як з’ясували журналісти, вона пов’язана зі скандальним постачальником армійців — фірмою “Візит”, яка раніше фігурувала в історіях про зіпсовані харчі та масові отруєння, а також хабарництво та тендерну змову.

Про це йдеться у новому розслідуванні “Слідства.Інфо” “Преміум” харчування для армії”.

На початку 2020 року Міноборони провело відразу декілька закупівель, щоб забезпечити харчуванням військові частини України. Найбільшу кількість договорів за результатами торгів уклали з фірмою “Преміум Компані”, яка раніше ніколи не була учасником державних тендерів.

Попри це, з компанією підписали відразу п’ять угод на суму майже один мільярд і двісті мільйонів гривень. Це половина із загальної суми, яку в цьому році отримали на харчування військових постачальники. Решту поділили між собою сім різних компаній.

Відтак, “Преміум Компані” має забезпечити армійців близько сімнадцятьма мільйонами комплектів їжі упродовж року — це понад сотня військових частин у половині областей України.

Водночас у цієї фірми, яка існує менше двох років, часто змінювалися керівники і власники, види діяльності та місце реєстрації. Також вона не звітувала про свою фінансово-господарську діяльність. Незважаючи на це, в Міноборони навіть не поцікавилися наявністю у фірми виробничих потужностей та працівників, про що повідомили “Слідству.Інфо” у відповіді на запит.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Суд арештував понад 180 тонн зіпсованих консервів для ЗСУ

Журналісти з’ясували, що “Преміум Компані” пов’язана зі скандальним постачальником армійців — м’ясокомбінатом “Візит” з міста Узин на Київщині. Хоча офіційні представники обох компаній, або заперечують це, або уникають відповіді на запитання щодо пов’язаності.

Фірма “Візит” забезпечувала харчуванням військових близько десяти років. У 2016-му вона отримала понад 680 мільйонів гривень від Міністерства оборони. Проте влітку того ж року у Міноборони заявили про масові отруєння в одній з військових частин на Чернігівщині, де постачальником була саме ця компанія. Також антимонопольний комітет оштрафував цю фірму майже на 100 мільйонів гривень за змову на закупівлях 2016 року.

Уже з 2017-року фірма “Візит” не отримувала підряди від Міноборони. Але продукцію, виготовлену на цьому м’ясокомбінаті, постачали інші, пов’язані з ним підприємства. У 2018 році військові повідомляли про 176 тонн м’ясних консервів поганої якості, виробництва “Візиту”.

Журналістам відомий також випадок із затриманням заступника директора “Візиту” на передачі хабаря працівникові Нацгвардії у справі щодо поставок харчів для військових. Раніше також ця фірма фігурувала у розслідуванні “Слідства.Інфо” щодо поставок їжі дітям-чорнобильцям за завищеними цінами.

Нинішній директор “Преміум Компані” Микола Дешпетко раніше очолював компанію “Укрпродакорд ОР”, тісний зв’язок якої з “Візитом” встановили антимонопольники. Ще він був директором фірми “Преміум Фінанс Груп”, яка також харчує українських військових і постачала, зокрема, м’ясні консерви “Візиту”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Директорку фірми-постачальника харчів для ЗСУ підозрюють в ухиленні від сплати податків

“Я інформацію ніяку давати вам не буду. Чесно кажучи, не хочу я колупатися в тому, що я не розумію, розумієте?”, — заявив Дешпетко “Слідству.Інфо” щодо пов’язаності з “Візитом”.

Переглядаючи тендерну документацію, яку подавала на закупівлі “Преміум Компані”, журналісти виявили на одному з документів печатку фірми “Преміум Фінанс Груп”, що свідчить про їхню пов’язаність, а також спільне подання документів на торги.

Власниця “Преміум Компані” Леся Захарова підтвердила “Слідству.Інфо”, що раніше працювала у компанії “Візит”. Щоправда, відмовилася сказати, відколи там не працює.

Директорка “Візиту” Людмила Ціліцька також відмовилася коментувати відносити з новим харчувальником армійців. “Ви мене вибачте, але на такі питання я відповідати не буду. Ви мені більше ніколи не телефонуйте”, — сказала вона журналістам.

У Міністерстві оборони, відповідаючи на запит “Слідства.Інфо” щодо пов’язаності обох компаній, зауважили, що не уповноважені це перевіряти.

Як уже повідомляло “Слідство.Інфо”, Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби, яка централізовано закуповує продукти для в’язниць,  за останні три роки оголосила тендерів на майже п’ять мільярдів гривень. Майже всі ці гроші опинилася в “кишенях” семи компаній, які так чи інакше пов’язані між собою.

Детальніше про це — у розслідуванні “Смердюча риба і борошно з піском: як годують в’язнів за бюджетні мільярди”.