Колишній мер Нью-Йорка Руді Джуліані тепер працює особистим адвокатом Дональда Трампа. У пошуках компромату на суперників президента він дійшов аж до України. 

У центрі «підпільної» дипломатії Джуліані стоять двоє бізнесменів, яких він публічно назвав своїми клієнтами — Лев Парнас та Ігор Фруман. Обидва народилися в Радянському Союзі й емігрували до США. Парнас переїхав, коли йому було чотири. Фурман уперше побував у США у 1980-х роках, але згодом повернувся в Україну й заснував кілька підприємств. Нині обидва живуть у Південній Флориді.

Ще в травні, одразу після виборів в Україні, Джуліані анонсував свою зустріч з новообраним українським президентом Володимиром Зеленським. Адвокат сказав, що прагне заручитися підтримкою Зеленського, щоб перевірити провокаційні звинувачення, які нібито пролунали від українських високопосадовців: що Джо Байден неправомірно тиснув на український уряд, вимагаючи звільнити генерального прокурора, що американські дипломати в Україні у 2016 році діяли в інтересах Демократичної партії США, а українські чиновники змовилися, щоб підірвати президентську кампанію Трампа й допомогти Гілларі Клінтон. 

Майже всі ці твердження Джуліані згодом були розвінчані. Проте з наближенням президентських виборів у США 2020 року вони все еще зберігають політичний вплив.

Від кінця 2018 року Лев Парнас та Ігор Фруман познайомили Джуліані з чинними й колишніми прокурорами України, зокрема, Віктором Шокіним та Юрієм Луценком. Від них адвокат Трампа отримував інформацію, яка мала нашкодити суперникам Трампа. Організувати зустріч з Джуліані з українським президентом також повинні були Парнас та Фруман. Утім, всього за кілька днів після анонсу зустрічі із Зеленським, Джуліані скасував її через бурхливу критику суспільства. Йому закидали, що плануючи такий візит, він втручається у відносини США з іноземною державою. 

Співпраця Парнаса та Фрумана з Джуліані була тільки одним з напрямів їхньої політичної діяльності. Досі ніхто особливо не придивлявся до цих чоловіків. Але розслідування OCCRP та BuzzFeed News виявило нову інформацію, яка викликає питання щодо їхнього впливу на американських політиків.

Колишній мер Нью-Йорка Руді Джуліані. Gage Skidmore CC BY-SA 2.0

Торік чоловіки з’явилися в публічному просторі й стали головними донорами кампанії республіканців у США. Вони перерахували їм більш ніж півмільйона доларів. Левову частку цієї суми переказали однією транзакцією, що незалежний контролюючий орган назвав потенційним порушенням закону про фінансування виборів.

Чоловікам подобається мати доступ до можновладців. Вони вечеряють з Трампом, зустрічаються з конгресменами та елітою Республіканської партії тощо.

За кілька місяців до початку співпраці з Джуліані, Парнас і Фруман також «співпрацювали» принаймні з одним конгресменом колишнім американським представником Пітом Сешенсом. Вони лобіювали звільнення посолки США в Україні Марі Йованович. Вона пішла у відставку за рік, після того, як в американських ЗМІ з’явилася інформація, що вона нібито нелояльна до Трампа.

Організовуючи зустрічі Джуліані з українськими посадовцями, чоловіки також просували власний бізнесплан — продаж американського зрідженого природного газу в Україну для заміни російського імпорту.

У кількох інтерв’ю Парнас заявив, що вони з Фруманом не отримували гроші за свою роботу в Україні й не зробили нічого незаконного.

«Ми всього лише передавали інформацію, — сказав він. — До нас потрапляє інформація ми можемо або приховати її, або розповсюдити. Я вважав своїм обов’язком передати її».

Він додав, що їхня політична діяльність вмотивована щирим переконанням, що вони дізналися про порушення закону, які необхідно розслідувати.

«Ми американські громадяни, ми любимо свою країну і нашого президента», — сказав Парнас.

Бізнесмени не надто схожі на кулуарних дипломатів. Парнас — 47-річний колишній біржовий маклер, що мав борги, зокрема, півмільйона доларів він заборгував інвесторові голлівудського фільму. 53-річний Фруман провів більшу частину своєї кар’єри в Україні й співпрацює з впливовим місцевим бізнесменом, якого підозрюють у зв’язках з мафією.

Кеннет Маккаліон, колишній федеральний прокурор, який представляв в американському суді Юлію Тимошенко, сказав, що Парнас і Фруман «грають з вогнем», коли лобіюють чиїсь інтереси в США та Україні, не зареєструвавшись як іноземні агенти.

«Трамп або доручив Джуліані вести підпільну дипломатичну гру й укладати кулуарні угоди, або ще гірше мовчить, поки Джуліані та його хитромудрі найманці серйозно підривають репутацію США, бо їхні дії суперечать фундаментальним інтересам країни», — сказав Маккалліон.

Джуліані та Фруман не відповіли на численні прохання про інтерв’ю. Білий Дім також не відреагував на запит про коментар.

ЗНАЙОМСТВО З ШОКІНИМ ТА ЛУЦЕНКОМ

Допомога Льва Парнаса та Ігоря Фрумана Джуліані полягала в тому, щоб звести його з чинними й колишніми прокурорами України, які, як вважалося, володіють інформацією, що нашкодить суперникам Трампа.

Так, наприкінці 2018 року Джуліані поговорив через Skype з Віктором Шокіним, колишнім генеральним прокурором України. У 2016 році Верховна Рада звільнила Шокіна — його, зокрема, звинувачували в тому, що він блокує розслідування проти корупціонерів.

Під час зустрічі Шокін постійно згадував Джо Байдена і звинувачував колишнього віцепрезидента в тому, що його звільнили. Нібито таким чином Байден намагався захистити українську газову компанію Burisma від перевірок. Його син Хантер був членом ради директорів цієї компанії, коли проти неї тривало слідство через звинувачення в корупції. 

Крім того, перед новим роком чоловіки познайомили Джуліані з наступником Шокіна, генеральним прокурором Юрієм Луценком. Генпрокурор і Джуліані зустрічалися двічі — в січні в Нью-Йорку та наступного місяця у Варшаві.

«Луценко приніс документи, докази. Це відкрило Джуліані очі», — сказав Парнас.

«ПОГОДА ТА ІНШІ ДРІБНИЦІ»

Після інавгурації президента Зеленського 21 травня, Джуліані з Парнасом знову обговорювали можливе втручання українських чиновників у вибори США на користь Клінтон. Вони відвідали Сенат Франції, де відбувалося засідання, на якому, якщо вірити постам у Facebook та інтерв’ю, був і Назар Холодницький, голова Спеціальної антикорупційної прокуратури України (САП). 

Холодницький заявив, що його зустріч з Джуліані була «випадковою».

«Я впізнав його обличчя, але не міг зрозуміти, хто він [спочатку], — сказав Холодницький. — Для мене було честю потеревенити з такою людиною про погоду та інші дрібниці».

А незабаром після лютневої зустрічі в Польщі, в американських ЗМІ з’явилася низка звинувачень Луценка та Джуліані.

У березні та квітні онлайн видання The Hill опублікувало кілька колонок на основі інтерв’ю з Луценком. Крім справи Байденів, матеріали містили й інші звинувачення. 

Серед іншого, Луценко заявив, що чиновники посольства США в Києві, співпрацюючи з українськими правоохоронцями, втручалися у вибори в США 2016 року. Нібито вони координували розкриття так званої «чорної бухгалтерії» — документів, які розкривали, як «Партія Регіонів» виплачувала мільйони доларів Полу Манафорту, тодішньому менеджеру кампанії Трампа. 

Після викриття «чорної бухгалтерії» у 2016 році, Манафорт залишив кампанію Трампа. Це також допомогло спеціальному прокурору Роберту Мюллеру розслідувати злочини Манафорта й засудити його. Відтоді прихильники Трампа стверджують, що розкриття бухгалтерії «Партії Регіонів» було спрямоване проти Трампа. Це, своєю чергою, ставить під сумнів розслідування Мюллера про втручання Росії у вибори 2016 року.

Генеральний прокурор України Юрій Луценко. УНІАН

Луценко також розповів The Hill, що Марі Йованович, яка тоді була посолкою США в Україні, під час їхньої першої зустрічі передала йому список осіб, яких «не можна переслідувати». Видання наводило це як доказ того, що Йованович надавала перевагу демократам під час президентських виборів у США, адже список містив імена ймовірних союзників демократів в українському парламенті та групах громадянського суспільства.

Американські ЗМІ, лояльні до Трампа, одразу підхопили ці звинувачення, а Джуліані поширював їх у численних інтерв’ю.

Трамп назвав твердження про те, що українські чиновники нібито допомагали Клінтон, «вагомими» та «вражаючими». Крім того, він сказав, що залишає це питання на розсуд генерального прокурора Вільяма Барра. Уже за місяць Барр оголосив про початок перевірки розслідування Мюллера, яке, зокрема, стосувалося діяльності Пола Манафорта в Україні.

Парнас висловлював сподівання, що вся інформація, яку вони з Фруманом допомогли викрити, стане важливою частиною справи Барра, й буде домінувати в дебатах напередодні виборів 2020 року.

«Усе вийде на поверхню, — сказав він. — Трапилося щось страшне, і ми нарешті дізнаємося, що саме».

«НАВМИСНА ДЕЗІНФОРМАЦІЯ»

Експерти відкинули більшість звинувачень, висунутих українськими прокурорами та Джуліані. Їх назвали щонайменше необґрунтованими, а в гіршому випадку — «навмисною дезінформацією».

І Шокін, і Луценко не користуються довірою серед українських реформаторів, а групи громадянського суспільства звинувачують їх у тому, що вони нібито покривають підозрюваних у корупційних злочинах.

Джо Байден справді наполягав на відставці Шокіна, погрожуючи, що США не дадуть Україні 1 мільярд доларів позики, якщо він залишиться на посаді.

«Я подивився на них і сказав: «За шість годин я йду. Якщо прокурора не звільнять, ви не отримаєте грошей, — розповідав Байден у 2018 році під час виступу в неурядовій американський організації Рада з міжнародних відносин. — І, трясця, його звільнили!» 

Проте Байден був не єдиний, хто вимагав відставки Шокіна. Звільненню генерального прокурора передувала критика з боку європейських дипломатів і міжнародних організацій, та вуличні протести.

Місцеві антикорупційні активісти дізналися, що Шокін затримує розслідування щодо власника «Бурісми», Миколи Злочевського та інших олігархів, розповіла Дарія Каленюк, директорка Центру боротьби з корупцією (ЦПК).

«Шокіна звільнили не тому, що він збирався розслідувати «Бурісму», — каже Каленюк. — Зовсім навпаки. Його звільнили через небажання розслідувати саме цю конкретну справу, а також інші важливі справи, пов’язані з високопосадовцями часів Януковича».

Що стосується Луценка, Каленюк пояснила, що за його претензіями, ймовірно, стоїть бажання залишитися на посаді генпрокурора в адміністрації Зеленського, а також знайти друзів в уряді США, де його вже давно вважають токсичним.

«Він хотів стати людиною, з якою люди у США хотіли б спілкуватися, а потім, мабуть, знайшов Джуліані й розповів йому гарну історію, яка відповідає його інтересам», — сказала Каленюк.

Попри це, робота Хантера Байдена на «Бурісму», на її думку, «була неправильною з етичної точки зору»:

«Він прийшов в управління компанії в той час, коли і вона, і її власник зіткнулися з численними антикорупційними розслідуваннями. Ймовірно, його найняли тільки через відоме прізвище», — сказала Каленюк. 

Хантер Байден натомість стверджує, що працював у «Бурісмі» над реформуванням «практики прозорості, корпоративного управління та відповідальності компанії».

«Я жодного разу не обговорював з батьком справи компанії або мою роботу для неї. Це неправда», — сказав Байден-молодший.

Держдеп США відкинув й іншу претензію Луценка. У своїй заяві посольство США в Києві повідомило журналістам: 

«Розповіді про список осіб, яких «не можна переслідувати» є вигадкою. Такі твердження лише допомагають корупціонерам».

Немає жодного відомого документального підтвердження, що американські чиновники співпрацювали з українцями для розповсюдження «чорної бухгалтерії». 

І хоча візит Джуліані в Україну скасували, а багато з його закидів розвінчали,  звинувачення українських чиновників залишаються актуальними перед виборами у США 2020 року.

Звинувачення Йованович в упередженому ставленні до Трампа, як повідомлялося, стали причиною її відмови від посади.

Луценко та Шокін не відповіли на запити про інтерв’ю. Журналісти також не змогли поспілкуватися з Йованович.

ВІД ЧОРНОГО МОРЯ ДО БОКА-РАТОН

Попередні ділові зв’язки Парнаса і Фрумана викликають серйозне занепокоєння —  надто легкий доступ вони мали до високопоставлених американських політиків.

Парнас мешкає в розкішному курортному містечку Бока-Ротон. Колись він керував бізнесом — займався електронікою. Його фірма програла багато судових позовів через участь у шахрайській схемі з просування акцій. Він також працював у трьох брокерських компаніях, які пізніше втратили ліцензії — також через шахрайство й інші порушення. Самого Парнаса ніколи не особисто не звинувачували.

Документи судової справи також свідчать, що Парнаса кілька разів засудили заочно за неоплачені борги, включно з понад 500 тисячами доларів, які він заборгував інвестору голлівудського фільму. Парнас промотував стрічку, але вона так ніколи і не вийшла на екрани. Крім того, за останні десять років його також судили за несплату оренди за різну нерухомість у Палм-Біч і виселили з двох будинків.

Історія Фрумана ще більш неоднозначна.

Одеса є центром як туризму, так і організованої злочинності. Фото — Обрі Белфорд

Нині його бізнес-мережа працює від США до Одеси. Журналісти виявили, що у Фрумана є особисті зв’язки з могутнім місцевим авторитетом — Володимиром «Лампочкою» Галантерником, тіньовим бізнесменом, якого зазвичай називають «сірим кардиналом» Одеси.

Місцеві ЗМІ та активісти описують Галантерника як близького соратника Геннадія Труханова, мера Одеси. Наприкінці 1990-х років той був впливовим членом організованої злочинної групи, яка займалася контрабандою палива й торгувала зброєю.

Як повідомляли журналісти OCCRP, Галантерник також володіє розкішною квартирою в тому ж лондонському будинку, що й дочка іншого лідера угруповання, Олександра «Ангела» Ангерта.

Одеський активіст Віталій Устименко описує Галантерника як наглядача за економічним домінуванням банди в місті.

«[Галантерник] не є «одним із». Він буквально наймогутніша людина в Одесі, а може й у регіоні», — сказав Устименко.

Новий рік-2016 у Флориді. Зліва направо: Єлизавета Наумова, Наташа Зінко, Володимир Галантерник, Ігор Фруман. Instagram

Колишня дружина Фрумана Єлизавета Наумова в дописах в Instagram називає себе найкращою подругою дружини Галантерника Наташі Зінко. А на одному з фото, яке розмістив один знайомий Фрумана, Галантерник і Зінко святкують новий 2016 рік у Фруманів у Південній Флориді.

Що стосується бізнесу, то Галантерник керує ним через мережу офшорних компаній і довірених осіб. Але, ймовірно, або сам Фруман особисто, або його давній одеський партнер Сергій Дябло має ділові стосунки з Галантерником через дві одеські фірми 

ОДЕСЬКІ ЗВ’ЯЗКИ ФРУМАНА

Як свідчать звіти підприємств Фрумана та Дябло, вони, ймовірно, мають зв‘язки з бізнес-імперією Галантерника.

В Україні Фруман разом з Дябло створив кілька компаній, об’єднаних брендом «Отрада». Туди входять входять готель, житловий комплекс, серія розкішних бутиків і пляжний клуб Mafia Rave на узбережжі Одеси. На сайті Otrada Luxury Group Фруман вказаний як президент і CEO компанії.

Фруман і Дябло раніше мали контрольні пакети акцій в багатьох компаніях «Отради». Тепер же документи з реєстрів свідчать, що холдинг належить колишній дружині Фрумана Наумовій, дружині Дябла Інні, та 74-річній жінці на ім‘я Людмила Калмикова.

Калмикова є довіреним акціонером. Журналіст, який відвідав кілька підприємств «Отради», з’ясував, що працівники ніколи не чули про неї, натомість, називають своїм начальником Дябло. Її стосунки з іншими акціонерами невідомі, хоча серед її друзів у Facebook є інші члени сім’ї Дябло. 

За документами, Калмикова веде бізнес з двома давніми діловими партнерами Галантерника. Зокрема, вони співвласники фірми, яка здає в оренду склади на околиці Одеси, а також девелоперської компанії, зареєстрованої за тою ж адресою, що й підприємства Фрумана та Дябло. 

Журналісти не змогли отримати коментар Калмикової.

В інтерв’ю Парнас розповів, що Фруман і Галантерник знайомі через своїх дружин, але запевнив, що вони не мають ділових зв’язків.

Галантерник і Фруман не відповіли на запитання журналістів. Ні Дябло, ні Наумова на численні запити на інтерв’ю також не відповіли.

Ігор Фруман (у чорному) та Лев Парнас (у синьому) 17 травня 2019 року зустрічаються в київському готелі Hilton. Фото — Обрі Белфорд

«ЗВІДКИ ГРОШІ?»

Робота Парнаса та Фрумана з Джуліані була тільки частиною широкого «наступу» на американську політику.

У 2018 році чоловіки пожертвували на потреби Республіканської партії сотні тисяч доларів, відтак отримавши доступ до членів партії та адміністрації Трампа.

Документи Федеральної виборчої комісії США свідчать, що Фруман і Парнас жертвували гроші направо і наліво. 

Бізнесмени були на вечірці в клубі Трампа «Mar-a-Lago» в Палм-Біч, де збирали кошти на кампанію з його переобрання. Після цього за кілька місяців вони пожертвували загалом понад 570 тисяч доларів. Гроші пішли, зокрема, на підтримку сенаторської кампанії колишнього губернатора Флориди Ріка Скотта 2018 року, переобрання представника Техасу Піта Сешенса та представника Південної Кароліни Джо Вілсона. Усі вони — члени Республіканської партії.

Однак левова частка цих пожертвувань — це одноразовий переказ на 325 тисяч доларів, який зробили 17 травня 2018 року на користь America First Action. Це одна з найбільших протрампівських груп, що активно впливає на обрання кандидатів у представницькі органи. Ця організація може збирати необмежені кошти на підтримку кандидата, але не може працювати безпосередньо з його кампанією.

Цей переказ надійшов начебто від компанії з Делавера, Global Energy Producers LLC. Фруман і Парнас створили її за кілька тижнів до цього в межах свого плану з продажу газу Україні.

Правовий центр Campaign оскаржив це пожертвування у Федеральній виборчій комісії США. Центр стверджує, що фірма, ймовірно, є фіктивною і створена, щоб приховати інших донорів.

Парнас заявив, що скарга необгрунтована. «У нас справжній бізнес», — сказав він.

За його словами, внески повинні були привернути увагу ключових законодавців, коли вони з Фруманом запускали свій бізнес з експорту газу. «У нас є бізнес. Ми просто хочемо, щоб нас серйозно сприймали», — розповів він

Проте план Парнаса і Фрумана щодо продажу американського газу Україні наразі не приніс результатів. У відповідь на запити журналістів, у Нафтогазі відповіли, що Global Energy Producers не брала участі в будь-яких тендерах на продаж газу в Україні й не уклала жодних угод. На вебсайті компанії є тільки таймер зворотного відліку, який уже досяг нуля.

Пожертвування від Global Energy Producers насправді надходило з банківського рахунку іншої компанії, що належить Парнасу. За даними судової справи, за кілька днів до цього компанія отримала банківський переказ — 1,26 мільйона доларів від цільового фонду адвоката з Флориди, який спеціалізується на нерухомості.

Парнас заявив, що гроші отримані від продажу житлового будинку у Флориді, але документи на підтвердження не надав.

Протягом кількох місяців після пожертвувань Парнаса і Фрумана у Флориді проти них подали судовий позов. Чоловіків звинувачують у тому, що вони ошукали інвестора, який вклав гроші в їхнє газове підприємство.

Фелікс Вуліс, глава Eurasian Natural Resources Corporation — компанії, що належить трьом казахським олігархам, — заявив, що Парнас і Фруман не змогли погасити двомісячну позику в 100 тисяч доларів, яку він надав Global Energy Producers цього року. Згідно зі скаргою, чоловіки вихвалялися своїми зв’язками з Джуліані та іншими впливовими особами, коли просили кредит.

За словами адвоката Вуліса, його клієнт усе ще чекає на свої гроші.

«Вони розповідали, що мають «стільки впливу». Сказали, що Трамп і його партнери збираються підтримати їхню компанію, що мають прямий доступ до Білого Дому», — сказав він. 

Юрист з Флориди, який намагався отримати 500 тисяч доларів після рішення суду проти Парнаса у справі з голлівудським фільмом, також був вражений нахабністю бізнесмена.

«Хтось бере у вас півмільйона доларів, а потім проводить час з президентом і адвокатом президента, — розповідає він. — Я ніколи не бачив нічого подібного. Звідки гроші?»

ВЕЧЕРЯ З ПРЕЗИДЕНТОМ

Парнас і Фруман взяли участь у вражаючій кількості зустрічей з найвпливовішими республіканцями.

У травні 2018 року, перебуваючи в столиці США, обидва чоловіки повечеряли з президентом Трампом у його готелі. Про цю зустріч Парнас написав у Facebook, але згодом допис видалив.

Лев Парнас та Ігор Фруман на вечері з президентом Трампом у 2018 році. Видалений допис у Facebook

Пізніше, якщо вірити видаленому допису у Facebook Парнаса, чоловіки були гостями у Беверлі-Хіллз на так званому «power breakfast» — сніданку з Дональдом Трампом-молодшим і Томмі Гіксом-молодшим. На той час Гікс очолював America First Action, які отримали 325 тисяч пожертвування від бізнесменів того ж місяця.

Парнас також мав зустрічі в травні на Капітолійському пагорбі з кількома конгресменами від Республіканської партії.

Якщо вірити видаленому допису у Facebook, серед них був представник Техасу Піт Сешенс. Обидва чоловіки переконували Сешенса, що посолку США в Україні Марі Йованович потрібно звільнити.

Того ж дня Сешенс написав листа державному секретарю Майку Помпео, закликавши звільнити Йованович.

Лев Парнас зустрічається з тодішнім представником Техасу Пітом Сешенсом у травні 2018 року. Видалений допис у Facebook

Парнас розповів, що вони з Фруманом запевнили Сешенса, що Йованович була нелояльною до президента й висловили сумнів щодо того, чи має вона надалі працювати. 

«Вона обмовляла нашого президента, що йому нібито оголосять імпічмент», — сказав Парнас.

Однак Сешенс сказав, що саме він висловив Парнасу і Фруману своє занепокоєння щодо Йованович, але не міг згадати, коли та де вони це обговорювали.

«Я знаю їх обох, — сказав Сешенс. — Вони республіканці, мають інтерес до міжнародних справ. Вони зацікавлені в тому, щоб Америка не відвернулася від України».

Наступного місяця Парнас і Фруман пожертвували майже 5,5 тисяч доларів на виборчу кампанію Сешенса 2018 року, яка, втім, була невдалою. 

Йованович пішла у відставку цьогоріч у травні після того, як у деяких американських ЗМІ з’явилися негативні матеріали про неї. Наприклад, публікація The Hill, яка містила копію листа Сешенса. Також у медіа часто згадували слова Луценка, який висловлювався проти посолки.

СКАНДАЛ У ПОСОЛЬСТВІ

Офіційно Держдеп США оголосив, що ротація Йованович в Україні просто закінчилася. Але конгресмени від Демократичної партії та ветерани дипломатичного корпусу кажуть, що її «прибрали» на два місяці раніше.

Дослідниця Інституту Кеннана Ніна Янкович вважає, що ця історія підірвала відносини США з Україною.

«Відставка Йованович чітко показала, що Трамп використовує Україну як пішку у своїй політичній грі й що йому байдуже її демократичне майбутнє, — сказала вона. — Повірити на слово корумпованому генеральному прокурору, а не дипломатці, яка служила як республіканцям, так і демократам, — це зневага до дипломатичної служби загалом і підриває авторитет наших дипломатів в усьому світі».

Ситуація з лобіюванням відставки Йованович Парнасом і Фруманом, їхні стосунки з українськими високопосадовцями та бізнес-інтереси в Україні викликають питання, чи відповідає їхня діяльність Закону США про реєстрацію іноземних агентів.

Річ у тім, що американці, які діють від імені іноземного суб’єкта у США, повинні декларувати свою роботу в Департаменті юстиції. Парнас і Фруман цього не зробили.

Те, що бізнесмени обговорювали відставку Йованович з Сешенсом є «червоною карткою», вважає Рон Олейник, адвокат з Вашингтону, який консультує клієнтів щодо закону про реєстрацію іноземних агентів: 

«Це, на мій погляд, очевидна спроба вплинути на США в питанні України».

ЗНАЙОМСТВО З ОЛІГАРХОМ

Після організації зустрічей Джуліані з українськими прокурорами, Парнас і Фруман збиралися встановити контакт з новим президентом України Володимиром Зеленським.

Після його переконливої перемоги на виборах, Парнас і Фруман вилетіли до Ізраїлю, щоб зустрітися з прихильником Зеленського Ігорем Коломойським. Цей український олігарх, як ідеться в розслідуванні OCCRP, імовірно, вивів 5,5 мільярдів доларів з ПриватБанку. 

Колишній голова Дніпропетровської ОДА Ігор Коломойський під час церемонії вручення йому ювілейної медалі «25 років Незалежності України», в Дніпрі, 16 жовтня 2016 року. Дівєєв Сергій / УНІАН

Фрумана і Парнаса представив олігархові Олександр Левін, ще один українсько-американський бізнесмен, прихильник Трампа. Як згодом розповів в інтерв’ю Коломойський, приводом для зустрічі став їхній бізнес-план з продажу газу.

Однак уже під час зустрічі бізнесмени попросили Коломойського допомогти їм зв’язатися із Зеленським та організувати його зустріч з Джуліані. Коломойський розповів, що він, ображений такою витівкою, пішов геть:

«Я сказав, що не збираюся бути посередником у чиїхось зустрічах із Зеленським. Ні для них, ні для будь-кого. Вони намагалися казати щось на кшталт: «Гей, ми серйозні люди. Джуліані. Трамп. Почали закидати мене іменами», — сказав він. 

Олександр Левін розповів про Парнаса і Фрумана таке: «Я вперше зустрівся з цими джентльменами в березні 2019 року. У мене немає інформації, чим вони займалися раніше або що робили після нашої зустрічі. Я не планую перетинатися з ними в майбутньому».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Як українські олігархи вивели через кіпрське відділення ПриватБанку $5,5 млрд

РОБОТА ТРИВАТИМЕ

Попри невдалу зустріч в Ізраїлі, Парнас і Фруман продовжували шукати способи познайомити Джуліані із Зеленським. Напередодні інавгурації Зеленського обидва були в Києві. Вони зупинилися в готелі Hilton і призначали зустрічі по всьому місту.

Офіційним приводом приїзду Джуліані став його виступ перед «Американськими друзями Анатевки» — благодійною організацією Фрумана, що базується в Нью-Йорку. В Україні вона підтримує реконструкцію єврейського селища Анатевка під Києвом, яке стало прототипом села з мюзиклу «Скрипаль на даху». Зустріч із Зеленським повинна була відбутися в межах цього візиту.

Хоча Джуліані скасував свою поїздку, Парнасу і Фруману вдалося зустрітися з двома близькими до Зеленського людьми — Сергієм Шефіром, радником президента й Іваном Бакановим, нині виконувачем обов’язків глави СБУ. Утім, ці зустрічі ні до чого не призвели. 

Чоловіки також поспілкувалися з представниками Нафтогазу, щоб представити свій план з продажу зрідженого природного газу зі США. Це підтвердила прессекретарка компанії Олена Осмоловська.

«Серед іншого, ми мали зустрічі з низкою потенційних постачальників зрідженого газу. До нас зверталися пан Парнас і пан Фруман. Ми зустрічалися з ними», — написала Осмоловська.

Коли Парнас і Фруман були в Києві, в Україну саме повернувся Коломойський. Він одразу дав інтерв’ю, в якому назвав цих чоловіків «шахраями» та сказав, що виведе їх «на чисту воду».

Джуліані відповів швидко. У серії твітів він назвав Коломойського «одіозним олігархом».

«Це справжнє випробування для президента [Зеленського], написав Джуліані. — Чи буде арештований [Коломойський]?»

Парнас і Фруман написали заяву в українську поліцію, що Коломойський нібито їм погрожував. Вони також подали позов щодо поширення ним недостовірної інформації, сказала їхня адвокатка Аліна Самарець.

Попри ці невдачі, Парнас сказав журналістам, що їхня з Фруманом робота триватиме. Він сподівається, що інформація, яку вони зібрали, стане ключовою для слідства проти прокурора Мюллера, зокрема, під час його розслідування щодо Пола Манафорта.

«Усе стане явним», — сказав він. 

Автори Обрі Белфорд і Вероніка Мелкозерова. Над матеріалом також працювали Анна Бабінець, Дмитро Реплянчук, Олена Логінова, Володимир Петін, Каріна Шедорфська та Ілля Лозовський.