Берег Дніпра. Оболонь. Тут, у затоці Верблюд розташовуються кілька будівель, які належать заводу «Маяк», що входить до концерну Укроборонпром.

Від початку 2000-х років завод надавав будівлі в користування дитячій школі вітрильного спорту «Маяк». Ця школа — єдина в Києві, де дітей навчають, зокрема, веслувальному слалому. Серед її засновників є дві громадські організації, які створив екс-помічник депутата, члена фракції «Воля народу» Івана Фурсіна. Щоправда, до вітрильного спорту він має опосередковане відношення. Нещодавно школа приватизувала приміщення заводу в понад 460 квадратів.

А коли з’ясувалося, що нерухомість, ймовірно, відчужили незаконно, на березі затоки Верблюд з’явився третій «Маяк» — торік Київрада вирішила створити комунальний заклад «Маяк Оболоні», який поступово повинен перейняти у власність майно спортшколи. 

Утім, завод «Маяк» втрачав свою нерухомість і раніше. Навіщо спортивній школі знадобилося приватизувати будівлі заводу та який стосунок «вітрильні» громадські організації мають до нардепа Фурсіна — в матеріалі Слідства.Інфо. 

«Маяк» перший: цінна нерухомість на балансі заводу

Завод «Маяк» працює з 20-х років минулого століття. Спочатку тут виготовляли музичні інструменти, згодом — магнітофони, а від 2008 року зброю. Завод входить у державний концерн Укроборонпром — модернізує бронетехніку й робить зброю, зокрема, міномет «Молот», який взяло на озброєння Міноборони.

Незмінним очільником заводу майже 20 останніх років був Олександр Перегудов. За цей час «Маяк» неодноразово втрачав площі, які мав на своєму балансі. Невістка колишнього гендиректора Марія Перегудова через низку компаній стала власницею нерухомості підприємства. Наприклад, частина бази відпочинку в Пущі-Водиці від 2015 року в приватній власності фірми «Авто Дім-Інвест», записаної на Марію Перегудову. Нині тут — приватний готельний комплекс «Пуща лісна». А три тисячі квадратних метрів заводської їдальні отримала інша фірма Марії Перегудової — «Маяк Інвест».

До речі, аудитори 2017 року перевіряли це майно й виявили, що воно не перебувало на балансі заводу щонайменше з 2014 року.   

На столичну нерухомість заводу претендують й інші. Його приміщеннями на Оболоні користувалася, а пізніше орендувала спортивна школа «Маяк». А восени 2017 року приватизувала їх.

«Маяк» другий: «вітрильні» громадські організації та помічник нардепа Фурсіна

Приміщення на березі затоки Верблюд у Києві передали на баланс заводу 1990 року. У 2002-му завод уклав договір про співробітництво зі школою «Маяк». Відтоді школа могла безоплатно користуватися будівлями. 2010 року вони уклали договір про оренду цих споруд на 5 років. Після закінчення дії договорів жоден із них не продовжувався.

А восени 2017 року школа «Маяк» приватизувала нерухомість заводу на березі Дніпра — понад 460 квадратних метрів. Про це Слідство.Інфо дізналися з реєстру речових прав. Навіщо школі було приватизувати майно, журналісти спитали в одного зі співзасновників «вітрильної» громадської організації Дмитра Білого.

«Це приватна школа, тому й приватизували», — прокоментував він.

Ринкова вартість однієї сотки землі в цьому районі столиці на березі Дніпра — понад 2 тисячі доларів. Фото — Слідство.Інфо

Але на запит Слідства.Інфо у Фонді держмайна відповіли, що інформації про такі будівлі в них немає. Тобто, це означає, що приватизація не проводилася. На підтвердження цього, на заводі «Маяк» також заявили, що від нерухомості на Оболоні ніколи не відмовлявся.

На час приватизації нерухомості заводу спортивна школа «Маяк» складалася з трьох інших організацій — київського міського фізкультурно-спортивного товариства «Україна» та двох «вітрильних» громадських організацій — «Товариства спортсменів-ветеранів вітрильного спорту» й «Товариства сприяння розвитку вітрильного спорту». 

Дві останні 2007 року співзаснувала людина на ім’я Микола Косенко. Хоча, за словами тренера «Маяка» та головного тренера збірної команди з вітрильного спорту Миколи Чеса, Косенко — не спортсмен, хіба що любитель.  

Обидва «товариства» створили в один день, обидва — прописані за однією адресою та мають відкриті рахунки в київській філії «Місто Банк». Банком володіє народний депутат з групи «Воля народу» Іван Фурсін.

У «Місто Банку» з 2000-х років працював і Микола Косенко. Тоді ж він керував фірмою «Завод Поліхімпром», бухгалтерка якої входила до наглядової ради Акціонерного банку «Кліринговий дім», а основними акціонерами є знову таки нардеп Іван Фурсін та Юлія Льовочкіна від «Опозиційного блоку».  

Косенко також був помічником Фурсіна в минулому скликанні Верховної Ради, та, за словами нардепа, працював з ним й у 2016 році. «На даний момент ми з Косенком Миколою Костянтиновичем спілкуємося виключно з дружніх, особистих питань, — прокоментував Слідству.Інфо Іван Фурсін. — Я нічого не знаю про його організацію та кримінальне провадження».

З екс-помічником нардепа Фурсіна Миколою Косенком Слідству.Інфо наразі не вдалося поспілкуватися. Не змогли з ним зв’язатися і його колеги по громадських організаціях. Журналісти опублікують коментар Миколи Косенка, щойно його отримають.

«Маяк» третій, комунальний

Коли нерухомість заводу опинилася у власності спортшколи «Маяк», на ситуацію звернула увагу Київська міськрада. На думку депутатів, спортшкола опинилася під загрозою «через бажання громадських організацій, які входять до складу засновників КДЮСШ «Маяк», використати земельну ділянку для забудови». Тому на її базі вирішили створити комунальний заклад — «Маяк Оболоні», який поступово повинен перейняти у власність майно школи. Згодом туди мають перейти тренерський склад та учні «Маяка».

«Маяк Оболоні» зареєстрували у вересні 2018-го. На конкурсі Департаменту молоді та спорту КМДА обрали директора — Тетяну Касацьку. На сьогодні вона  займається підбором тренерського складу школи.

За словами тренера Миколи Чеса, держава відмовилася від його школи 15 років тому. А представників новоствореного «Маяка Оболоні» він ще жодного разу не бачив.

«Ми зараз фінансуємося частково з міського бюджету. Місто дає кошти на зарплати тренерів, світло, вивіз сміття. А вся матеріальна частина — заправка, катери — коштом школи й засновників», — розповів він.

Так на березі затоки Верблюд з’явився вже третій «маяк». А ймовірно незаконною приватизацією зацікавилася й Київська прокуратура: кримінальне провадження відкрили в травні минулого року. Колишній гендиректор заводу Олександр Перегудов повідомив слідчим, що рішення про відчуження майна заводу «Маяк» на Оболоні не ухвалював.

Поки триває слідство, спортшкола «Маяк» працює у звичайному режимі.