Володимир Константинов, голова ВР АРК:

Мы с вами рискуем потерять всё. Что с таким трудом достигли за время существования нашей республики. 

Він дійсно міг втратити все. Це звернення записане у грудні 2013-го, коли в кримському парламенті ще вставали під гімн України. Тоді компанія «Консоль», яка стала для спікера Верховної Ради Криму Володимира Константинова трампліном до владного крісла,  переживала чи не найважчий період свого існування.

Сотні людей, які придбали квартири в обіцяних «Консоллю» будинках, чекають на них роками. Подають у суди банки, яким фірми з сімейства «Консоль» винні щонайменше мільярд гривень. Щодо головної компанії «ТОВ Консоль ЛТД» порушують справу про банкрутство, проти її гендиректора – кримінальну справу, будівельна техніка та недобудована нерухомість – у заставі.

Допомога приходить з півночі – за активної участі Володимира Константинова Росія анексує Крим і… рятує його бізнес від неминучого краху. Більше того,  якщо вірити офіційному сайту компанії – відтоді справи в «Консолі» різко йдуть вгору.

ВІТАЛІЙ КОНОНОВ, комерційний директор ТОВ «Консоль ЛТД»:

Лицам, заключившим с компанией “Консоль-Строй” договоры об участии в паевом строительстве дома, ничто не угрожает. Каждый договор будет выполнен в полном объеме, и пайщики получат от Российского государства права собственности на приобретенную у нас недвижимость.

Якщо справи йдуть настільки добре, може, й ошукані раніше клієнти нарешті отримають своє?

Когда «Консоль» погасит обязательства перед кредиторами и инвесторами?

– Когда вы перестанете получать американские деньги и станете нормальной российской компанией.

Хто ж врятував Константинова? Де ті загадкові джерела фінансування, які дозволяють будівельній імперії кримського спікера махнути рукою на минуле і впевнено дивитися у майбутнє? «Консоль» відмовчується.

Відповідь лежить на поверхні. Аналіз судових рішень останніх місяців свідчить, що «Консоль» не поспішає гасити свій мільярдний борг перед українськими банками – і приватними, і державними. Немає боргів – немає проблем.

Та банки й обдурені пайовики – не єдині, кому заборгувала «Консоль». Серед інших «заслуг» імперії Константинова – дефіцит у 20 тисяч місць у сімферопольських дитячих садках. У 2011-му саме пов’язані з «Консоллю» юридичні особи отримали державне замовлення на будівництво щонайменше чотирьох з шести дитсадочків по всьому Криму – на 160 мільйонів бюджетних гривень.

На цьому місці ще два роки тому мав відкритися дитячий садок. Але замість нового покоління кримчан тут зростає очерет.

Рада міністрів Єдиний об’єкт, близький до завершення, – заклад на 160 місць в Заозерному під Євпаторією. Його будували ударними темпами, а дорожчав він ще швидше – з 16 мільйонів гривень на початку будівництва до 30 мільйонів наприкінці минулого року. Замовником будівництва було Головне управління капітального будівництва при Раді міністрів Криму, яку очолював колишній підлеглий Константинова в «Консолі» Вадим Мороз. Зараз управління розриває угоди про незавершене будівництво. Нових садків кримчани можуть так і не побачити. Виділених грошей не побачать точно.

ВОЛОДИМИР НІКОЛОВ, міністр будівництва і архітектури Криму

– Проведена сравнительно большая работа по расторжению договоров на общую сумму 595 миллионов рублей. Это договоры с так называемыми инжиниринговыми фирмами, которые фактически закрывали нормальный доступ для участия в тендерных процедурах.

“Консоль” – не єдина бізнес-структура, яка активно поглинає бюджетні кошти після анексії Криму. Одразу після встановлення Росією так званого кордону між Кримом та Херсонською областю гостро постало питання забезпечення Криму електроенергією.

Дочка російської «ЄЕС», ВАТ «Мобільні газотурбінні електростанції», встановлює в Криму 13 МГТеС, які раніше працювали в Московській області та Сочі. За інформацією на офіційному сайті державних закупівель Російської Федерації, загальний кошторис проекту – близько 1,5 мільярда рублів.

До цієї суми входить найкоштовніший поки що російський проект на території Криму – облаштування майданчиків та підключення електростанцій на 961 мільйон рублів.

Ми впевнилися – кримський досвід розпилу бюджетних коштів вдало поєднався з російським ноу-хау. Переможцем тендеру стала московська ГК «Моноліт». Примітно, що компанія  почала виконання робіт майже за місяць до оголошення результатів конкурсу, що часто свідчить про змову його учасників та замовника.

Ось – протокол розкриття конвертів учасників торгів, датований 30 квітня. А ось – повідомлення прес-служби про фактичне проведення робіт на одному з майданчиків – в селищі Денисовка Сімферопольского району. Дата публікації – 10 квітня. Тобто, за 20 днів до оголошення результатів конкурсу.

Щоб подивитися на власні очі, як розпилюються гроші російських платників податків, вирушаємо на місце будівництва. Зустрічають нас не надто привітно – спочатку просять покинути будівельний майданчик, а потім – взагалі забороняють зйомку, погрожуючи нам ФСБ.

Самопроголошений кримський уряд Сергія Аксьонова обіцяє знищувати тих, хто зловживає бюджетними коштами.

СЕРГІЙ АКСЬОНОВ, в.о. голови «Республіки Крим»:

– Если мы у проектной организации хоть у одной найдем такое завышение, что они с потолка взяли цифры, больше мы к ним обращаться не будем. Хоть государственная, хоть частная фирма останется без работы. И все фирмы-прокладки на местах должны быть уничтожены.

Ми перепитуємо, чи буде покарано виявлений нами нахабний розпил бюджетних коштів. Сергій Аксьонов обіцяє діяти жорстоко.

– Я сейчас этот вопрос буквально изучу. И сегодня до конца дня вам дадут ответ по єтому вопросу в письменном виде.

На прохання Аксьонова ми надіслали його заступниці посилання на документи, які доводять корупційну складову закупівлі. На обіцянку надати відповідь того ж дня чекаємо досі. Проте зібрані нами факти свідчать: у Криму ми маємо справу з явищем, яке не визнає навіть штучно створених кордонів – розпил і відкат.

СЕРГІЙ МОКРУШИН, Кримський Центр журналістських розслідувань для «Слідства.Інфо»