Начальник Національної академії сухопутних військ Павло Ткачук у свою декларацію багато років поспіль вносить суцільні нулі. Ані власної квартири, ані автівки, ані заощаджень. Однак, в реальному житті генерал-лейтенант, м’яко кажучи, не бідує. «Слідство.інфо» викрило численну нерухомість командира та його родини. Причому отримана ця нерухомість за оригінальною схемою.

З майором запасу, ветераном збройних сил Олегом Пилипчуком ми зустрілися в гуртожитку – колишніх класах Житомирського військового інституту. На 16-ти квадратних метрах Олег разом з родиною мешкає вже 17 років.  Військовий показує численні відписки бюрократів.

Олег Пилипчук, ветеран Збройних Сил України:

Це кримінальні провадження, це уповноважений з прав людини, це прокуратура, це Європейський суд, це переписка з житловою комісією, це адміністрація президента, це з МО переписка, це квартирно-експлуатаційні органи.

general_screen-1Останні 7 років  Олег Пилипчук бореться із державою  за гарантоване законом окреме житло. Позивався до оборонного відомства, суди в міністерства оборони виграв, але в його житті нічого не змінилося.

Олег Пилипчук, ветеран Збройних Сил України

Питання забезпечення мене житлом вже вирішено судами всіх інстанцій в цій країні. І зараз міністерство оборони, службові і посадові особи нахабно скоюють злочин, я особисто вбачаю, що тут ще й корупція і перевищення службових повноважень.

Тим часом у Львові, підполковник запасу Марія Крекотень на власні квадратні метри чекає 20 років. Поневірятися по гуртожитках і орендованих квартирах вже просто не вистачає сил, їй без малого 60 років. Останній прихисток  –  гуртожиток Академії сухопутних військ України у Львові.

Марія Крекотень, підполковник Збройних Сил України

Вони мені розказують, що я маю комфортабельне житло, та я їм віддам його впридачу, нехай тільки дадуть мені нормальну квартиру, яку я заслужила за 60 років.

Військовій справі Марія віддала все життя. Служила в авіації. Займала посаду, на яку в радянські часі було заборонено примати жінок. А  саме: інструктувала військових пілотів.

Марія Крекотень, підполковник Збройних Сил України

Вчила військових льотчиків робити стрибки з парашутом, заставляла інколи тих, хто боявся, готовила рятувальні системи в літаках.

general_screen-2В 90-х вона перевелася  у Львів до Академії сухопутних військ. Звідти ж пішла на пенсію, саме від цього навчального закладу ось вже багато років стоїть в черзі на квартиру. У самому виші  пані Марія – персона нон ґрата. Адже, першою почала в голос говорити про той безлад, який коїться в академії з розподілом житла.

Марія Крекотень, підполковник Збройних Сил України

Все покривається, все скривається, і все роздається, що знаю тільки якась невеличка купка людей, яка причетна до роздачі житла.

general_screen-5Начальник тої самої  Національної академії сухопутних військ, командир львівського гарнізону Збройних сил України Павло Ткачук на папері, як і Марія Крекотень, без кола і двора. Та «Слідство.інфо» викрило інше таємне життя генерала. Із розкішними маєтками і численними благами від держави.

Марія Крекотень, підполковник Збройних Сил України

Для них є законодавство по 3-4 квартири отримувати, для таких як я законодавства нема!

Доки десятки тисяч військових роками стоять в черзі за житлом, генералу Ткачуку неймовірно щастить. Свою першу квартиру на себе і родину він отримав ще в 90-х. Це чотирикімнатні апартаменти в містечку Ізяслав на Хмельниччині. Але ці квадратні метри він переписав на доньку Олену, яка згодом їх продала.

general_screen-3Далі Павло Петрович переїжджає служити у Тернопіль. Тут він разом з сім’єю  також оперативно забезпечується житлом. Ми приїхали у це місто аби розшукати генеральську нерухомість і були здивовані. За потрібною адресою на нас чекав сучасний житловий комплекс із закритою територією. За документами Міністерства оборони пан Ткачук у Тернополі мав трикімнатну квартиру, однак це виявився цілий котедж з окремим входом і підземним паркінгом.

general_screen-4Зараз тут інший власник. Апартаменти на 180 квадратів, які він отримав від держави, генерал Ткачук також приватизував і подарував. Цього разу дружині – дружина житло продала. І, як можна здогадатися, родина Ткачуків втретє стала в чергу як безхатченки. Наступну квартиру на 100 квадратних метрів генерал отримав вже у Львові, коли очолив Національну академію сухопутних  військ України. Ми розшукали і цю нерухомість. Ось платіжка на Ткачука А.П. – це син пана генерала Андрій Павлович. Перевіряємо, хто живе в генеральській квартирі.

general_screen-5_1Ні в день, ні в вечері господарів застати вдома нам не вдалося. Але й не дивно. Син генерала, на якого була переоформлена нерухомість, живе за кордоном – працює в українському посольстві в Німеччині.

Однак, і це не все! Ще одну трикімнатну квартиру від держави отримав у Львові вже зять генерала – дехто полковник запасу Руслан Сапіга. На себе, доньок та дружину. На ту саму Олену – доньку генерала,  яка вже забезпечувалася житлом від держави через батька. Однак, цими апартаментами родина, схоже, не користується. Про це свідчать нулі в комунальних платіжках та занедбані вікна.

Марія Крекотень, підполковник Збройних Сил України

В той час, коли військовим немає де жити, вони не живуть самі, вони не здають назад Збройним Силам, стоїть квартира закритою.

Донька генерала Олена Сапіга, яка працює стоматологом в військовій поліклініці, за документами володіє також маєтком під Тернополем. Та за нашою інформацією мешкають родичи генерала в елітній новобудові у Львові. І хоч офіційно нерухомості тут не мають, о 8-й ранку ми зафіксували автомобілі Руслана та Олени Сапіг під будинком. Донька генерала, до речі, в 2015 році стала власницею новенького Фольксвагена, вартістю понад 700 тисяч гривень. Її чоловік пересується на Ленд Ровері, який коштує понад півмільйона гривень.

general_screen-6Говорити про походження статків зять генерала категорично відмовляється.

Та де ж мешкає сам Павло Ткачук? Невже і справді в гуртожитку? Адже всі квартири, які отримав від держави, він щедро роздав рідні. Але, ні! Сам генерал оселився в передмістя Львова, ось тут, в елітному районі.

Село Солонка. Кілька кілометрів від Львова. 7.30 ранку. Нам вдається зафіксувати, як  генерал Ткачук виходить з одного із елітних маєтків та сідає в автомобіль. Водій-військовослужбовець ледь не збиває з ніг оператора «Слідства.інфо» при спробі поспілкуватися з командиром.

general_screen-7Офіційно маєток зареєстровано на сторонню людину. Однак, генерал, який так старанно ховає власні статки, все ж дав слабинку. Та прикрасив родинним гербом із буквами ТПП, що, ймовірно, означає «Ткачук Павло Петрович», фасад будинку.

Також під маєтком нам вдалося зафіксувати автомобіль, на якому у вільний від служби час пересувається Павло Ткачук. Це Лексус вартістю понад 1 мільйон гривень. Цікаво, що зареєстровано авто на 88-річну жінку, яка за нашою інформацією є тещею генерала.

general_screen-9Та сама ж літня пані володіє помпезним сусіднім маєтком із бутафорними гарматами на подвір’ї. Те, що і ця елітна нерухомість дійсно належить впливовому військовослужбовцю, поза камерою нам підтвердили також сусіди.

general_screen-8Протягом місяця ми намагалися поспілкуватися з генералом  щодо походження статків його родини та незадекларованого майна, однак  Павло Ткачук незручних питань уникає.

Павло Ткачук, начальник Національної академії сухопутних військ України

Давайте так, у нас сьогодні складають присягу курсанти, я тільки я відповідаю на питання такі , які є…

В письмовій відповіді на офіційний запит пан Ткачук зазначив, що інформація про його місце проживання, майнові права та родинні зв’язки – є конфіденційною.

general_screen-10Житомирянин Олег Пилипчук у своїй боротьбі за квартиру дійшов вже до Європейського суду з прав людини. В 2012 році після всіх виграних у міністерства оборони судів, він отримав радісну звістку, що на його ім’я готують квартирний ордер.

Олег Пилипчук, ветеран Збройних Сил України

На цьому останньому поверсі мала би бути моя квартира. Номер 79. Двокімнатна.

Родина вже готувалася до новосілля, але в останній момент Олег випадково дізнався, що рішення по ньому скасовано.  Наразі  у квартирній справі майора Пилипчука відкрито 2 кримінальних провадження та накладено 2 штрафи на міністерство оборони за те, що не виконали рішення судів. Але чиновники та високопоставлені військовослужбовці тримають глуху оборону, квартири для ветерана ЗСУ немає. Мабуть, ще не всі родичі українських генералів забезпечені житлом.

ЄВГЕНІЯ МОТОРЕВСЬКА, «Слідство.інфо»