Дехто заради грошей вбиває людей. А дехто заради грошей вбиває дороги. Ця трагічна історія з Миколаївщини, де навіть автошляхи стогнуть від жорстокості.

– Заберите машину. Ну сколько можно вам говорить? Какой стоит, б**. Забирай ее на **й.

– Успокойся.

– Я сказал бегом забирай!… Ты что, тупорылый? Забирай машину!

DOROGI_screen 2У Миколаєві влада вже двічі за останні два місяці намагалася встановити вагові комплекси для зважування фур. Але обидва рази перевізники їх зносили. Не допоміг навіть міліцейський батальйон «Святой Миколай», який покликали охороняти ваги.

DOROGI_screen 3Вы, пожалуйста, охраняйте нас, а мы веса просто уберем и все….

– Нам дали команду, мы не трогаем вас…

– Попробуйте троньте нас.

DOROGI_screen 5За допомогою вагових комплексів влада планувала регулювати рух вантажівок. Усі фури, які важать більше сорока тонн, мають сплачувати штраф, причому в євро. Перевізники проти.

DOROGI_screen 8Анатолій Мотика, директор підприємства-перевізника:

На самом деле, это 100% коррупционная схема. Работало три весовых комплекса при власти Януковича. При смене власти эти весовые комплексы убрали, но в прошлом году – с мая, с июня месяца – попытались таким же образом поставить весовые комплексы, возвратить их на дороги.

DOROGI_screen 9Микола Тросиненко, лідер миколаївського «Народного ополчення»:

В течение дня проезжало такое количество машин, что каждый водитель, которого останавливали, давал взятку в 200 гривен, что составляло от 500 до 600 тысяч гривен в день.

DOROGI_screen 4Миколаїв – це транспортний хаб, через який щодня проходять сотні тисяч тонн вантажу. Щодня через місто до миколаївських портів проїжджає нескінченний потік перевантажених фур. Як наслідок, швидко руйнуються автошляхи.

DOROGI_screen 6Перевізники запевняють – вони дороги не вбивають. Проте чомусь після ремонту з’являються колії та продавлюється асфальт.

Ярослав Захарченко, активіст ініціативної групи:

Мы увидели, что довольно быстро идеальное состояние дороги начало ухудшаться, очень быстро ухудшаться. В этом была вина, так называемый температурный режим – это когда наши дороги раскалены до 50 и выше градусов. Это 55-60. В этом случае битум становится как мягкий пластилин. При наезде довольно тяжелых машин он очень быстро деформируется.

DOROGI_screen 10За статистикою, щоденно через Миколаївську область проїжджає понад 7 тисяч одиниць великовантажного транспорту, левова частка – через обласний центр. Ремонт доріг, який коштував місцевому бюджету мільйони гривень, пішов коту під хвіст.

Євген Воловой, активіст ініціативної групи:

– Это вот та лазейка, по которой двигался весь большегрузный транспорт в период повышенных температур. То, что не удалось вовремя закрыть. Вот результаты. Все выдолблено, все уплыло.

DOROGI_screen 11Юрій Гранатуров, Миколаївський міський голова:

Это беда города Николаева, потому что она является, фактически, зерноперегрузочной столицей, и не только зерна. В этом году в общей сумме более чем на миллион гривен отремонтировали дороги, куда идут их грузовики-зернотрейдеры, а сейчас по итогам сезона мы только сможем определить, где и какие проблемы и огрехи.

В Міністерстві інфраструктури підрахували: цього року у Миколаївський області збиток від зіпсованих доріг складе майже мільярд гривень. На своїй сторінці у Фейсбуці чиновник Мінінфраструктури Роман Хміль зазначив:

DOROGI_screen 13«Закончится этот “благотворительный фонд” тем, что на 5 млн тонн перевезенного зерна (а это 131 тысяча зерновозов брутто 55, нетто 38 тонн) соберут 26 млн грн за сезон, а убьют асфальта на 880 млн. грн. (расчет для случая, когда все дороги волшебным образом починили к началу сезона перевозок)»

В Міністерстві запевняють ситуація вже змінюється на краще.

DOROGI_screen 17Андрій Пивоварський, міністр інфраструктури України:

Реально покращилася ситуація в багатьох областях, які тут присутні, по ваговому контролю на дорогах, особливо в період особливої жари. І також я бачив, скільки виписується штрафних квитанцій за переваги. Суттєве покращення в порівнянні з попереднім періодом.

Проте на місцях усе не так добре, як каже міністр. Миколаївська обласна держадміністрація та перевізниками досі не знайшли спільної мови. Останні налатовані рішуче.

DOROGI_screen 7– Это только начало, это еще мало, потому что мы собрались за полчаса. Пойдем в здание, в администрацию, зайдем туда, и нас никто не остановит. Посмотрите, сколько людей. Милиционеров меньше, намного меньше…

У сусідніх Одесі та Херсоні теж не можуть запустити повноцінну роботу вагових комплексів. В Одесі їх три, але жоден не працює. У Херсоні деякі результати є: за два місяці виписали штрафів за перевантаження на 33 600 євро. Проте деякі перевізники вагові комплекси відверто ігнорують. Це, наприклад, один з найбільших зернотрейдерів України, миколаївський «Нібулон».

DOROGI_screen 21Ігор Криволап, начальник управління транспорту дорожньої інфраструктури та зв’язку Херсонської ОДА:

41 акт составленный – отказ водителей заезжать на весовой комплекс. Вообще не открывают двери, не хотят. Это «Нибулон» николаевский.

Міністерство інфраструктури наполягає: діяти з перевізниками треба рішучіше.

DOROGI_screen 15Зняв це відео минулого тижня під час подорожі з Миколаївського порту в порт Южний. Це лише частина вантажівок, які я бачив на південних дорогах. Доварені борти, морський контейнер замість кузова – хто що вигадує, щоб перевозити якомога більше. Саме тому питання вагового контролю ставимо дуже жорстко. Маємо бути певні, що всі ці автомобілі не порушують існуючі обмеження. Бо з такою інтенсивністю руху вантажівок, якщо вони будуть ще й перевантажені, дороги вбиватимуться не за роки, а за місяці.

Утім, місцева влада відверто розгублена. Що робити з зернотрейдерами, вона не знає.

DOROGI_screen 16– Только губернатору плевать. Он, знаете, он такой герой на расстоянии.

Следующая такая сходка – перекрываем трассу. И пока он не приедет сюда и не поговорит с нами.

– Да не приедет. Мы перекрывали прошлой зимой. У нашего губернатора кишка тонка поехать. Он подставит вот этих людей в погонах.

DOROGI_screen 12Євген Воловой, активіст ініціативної групи:

– Цель установки весовых комплексов – это не настричь денег на ремонт дороги. Деньги мы получим в виде акциза. Деньги найдем, как угодно, но найдем. Это не цель забрать деньги у перевозчиков. Это цель – заставить перевозчиков, пожалуйста, снизьте, снизьте свои брутто, которые вы перевозите до нормы. Снизьте, пожалуйста, потому что тем самым вы уничтожаете дороги.

DOROGI_screen 18DOROGI_screen 19Втім, поки тривав конфлікт, сезон збору врожаю закінчився. І в плюсах, звісно ж, залишилися великі зернотрейдери, які мають власний автопарк. Хоча й до цього вони заробляли непогано. Приміром, торік «Нібулон» лише за перше півріччя отримав мільярд сто мільйонів гривень прибутку, а компанія «Прометей» тільки цього року виручила 95 млн. доларів.

АННА БУРЕЙКО, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський Центр журналістських розслідувань для проекту «Слідство.Інфо»