Військові авіатори скаржаться, що їм нема на чому воювати: справної авіатехніки майже не лишилося. І це при тому, що за останні кілька років держава витратила на ремонт літаків шалені кошти. Насправді бюджетні кошти йшли в кишені ділків від авіації – тих, що обслуговували особистий авіапарк президента Януковича.

 

ВОЛОДИМИР ФЕДОРОВСЬКИЙ, помічник провідного інженера ГПЗ 1301:

– Эти паспорта были подделаны. Поставлены печати не существующей или бывшей военной приемки. Потому что их выпускает только Россия и только одно предприятие в городе Балашиха.

 

Торік на Миколаївському авіаремонтному заводі «НАРП» вибухнув скандал. Представники військової прийомки виявили, що замість нових агрегатів на військовий літак Іл-76МД поставили списані запчастини. А документи – підроблені. Ремонт важкого транспортника обійшовся державі у 27 млн гривень. А гарантії, що він безпечний, немає.

 

ОЛЕКСАНДР ОГЛОБЛІН, помічник провідного інженера ГПЗ 1301:

– Я обнаружил, что первое паспорта на воздуховоздушные радиаторы были контрафактные. То бишь кустарно изготовлены.

 

У документації колеса начебто закупили на авіаційному заводі «Рубін», що в Росії. Та на паспортах замість «рубінівської» печатки стоїть інший штамп. Так само невдало підробили й паспорти на радіатори. Завод, який начебто виготовив цей виріб у 2012-му, вже рік як не працював. Ймовірно, агрегати просто зняли зі списаних літаків і продали підприємству. Нове колесо коштує 120 тисяч гривень, а старе можна купити уп’ятеро дешевше. Нескладно підрахувати маржу з 21-го колеса, які завод начебто закупив у рамках оборонного замовлення.

 

Оборудку здійснили через фірму з донецькою пропискою ТОВ «Техпоставка-ЛТД». Вона відома тим, що отримувала підряди на обслуговування літаків та вертольоту екс-президента України Віктора Януковича. Коли ж професіонали виявили обман, їх вигнали.

 

ВОЛОДИМИР ФЕДОРОВСЬКИЙ, помічник провідного інженера ГПЗ 1301:

– Меня пригласил начальник военнной приемки капитан первого ранга Красных Александр Владимирович… Что вы хотите? Нам было конкретно заявлено: пишите заявление на увольнение.

 

Авіатори впевнені, що їх звільнили за особистим клопотанням тодішнього директора заводу Андрія Лікаренка. Його прихід на завод у лютому 2012-го збігся з призначенням міністром оборони України Дмитра Саламатіна. Саме в цей період на ремонт та відновлення військової техніки почали виділяти великі кошти. НАРП отримав замовлень на 63 мільйони гривень.

 

Гроші робили тоді не тільки на ремонті техніки, але й на будівельних роботах. Лагодили все, що можна. Працівників, які не вписувалися в новий порядок, звільняли. Йти змушували досвідчених фахівців, які віддали підприємству десятки років.

АЛІНА ШЕВЧУК, колишній інженер ДП «НАРП»:

– Директор вызвал и сказал – подпишите сметы. Они были на миллион двести тысяч. Я без проверки не могу, это моя работа любую смету проверять «от и до». Нам проверять не надо нам надо эта сумма. Вот почему меня сократили.

 

Фахівець вважає, що кошторис на ремонт покрівель цехів заводу завищили як мінімум утричі. Окрім нього, підрядник виконав робіт ще на три мільйони гривень.

 

Директора заводу Лікаренка добре знають у Миколаївському аеропорту. Його фірми наробили тут чимало боргів, але репутація не завадила призначити цього не надто ефективного менеджера на військовий завод. ЗМІ пов’язують Лікаренка не тільки з Саламатіним, і й з іншим екс-високопосадовцем Борисом Колесніковим – через колишнього начальника ГУБОЗу МВС Едуарда Федосова.

 

Ми намагались отримати відповіді у колишнього директора НАРПу про його бурхливу діяльність на заводі, але додзвонитися так і не змогли. Не відповідали ані його особистий телефон, ані телефони його фірм.

 

 

Місцева прокуратура відкрила за фактами зловживань посадовими особами НАРПу 10 карних проваджень, 6 з яких шість уже закрила. Ніяк не знайдуть винних.

– Чи висунуто посадовій особі чи нинішній чи колишній посадовій особі НАРПа повідомлення про підозру?

ОЛЕГ ГУДИМА, заступник начальника слідчого відділу Миколаївського міського управління МВС:

– Ні, по зазначеним кримінальним провадженням, які находяться в провадженні слідчих відділів міста, про підозру нікому не повідомлялось. 

Ми спробували отримати відповіді на всі проблемні питання у нинішнього керівництва заводу. Утім, з відкритістю на НАРПі нічого не змінилось. З журналістом не захотіли спілкуватись ні телефоном, ні відповідати на наші письмові запити. Нам нічого не залишилось, як приїхати на завод та спробувати зустрітися з його керівництвом.

– Здраствуйте, Центр журналістських розслідувань для Першого національного. Нам би зустрітись з керівництвом підприємства.

ВАЛЕРІЙ ГРЕЧКОСІЙ, т.в.о. заступника директора з безпеки заводу:

– Вы что снимаете меня? Никаких інтервью! Мы не имеем права без письменного разрешения «Укроборонпрома».

 

Справу з колесами та радіаторами благополучно поховали. Комісія Міністерства оборони та «Укроборонпрому», яка працювала кілька тижнів і виявила кричущі порушення, поїхала. Тим часом усе повертається не круги своя. За інформацією наших джерел, «Укроборонпром» готує черговУ зміну керівництва НАРПу. На посаду директора має повернутися Андрій Лікаренко.

ЯРОСЛАВ ЧЕПУРНИЙ, ОЛЕГ ОГАНОВ, Миколаївський Центр журналістських розслідувань для «Слідства.Інфо»