Війна – найгірший союзник для бізнесу. З початку антитерористичної операції на Донбасі припинили роботу тисячі підприємств, а значна їх частина виїхала на мирну землю. І там для бізнес-переселенців почалася нова війна.

«Переезд в Черкассы я лично воспринимаю и коллегам нашим говорю, что давайте воспринимать это не как большая беда, а как новые возможности», — каже донецький підприємець Ілля Леоненко.

AES_screen 2Бізнесмени, які виїхали з окупованих територій, одразу потрапляють під пильну увагу Служби безпеки України. Їм можуть закинути фінансування тероризму та співпрацю із сепаратистами. Тим самим знищуючи репутацію, бізнес, а в майбутньому і долі людей.  

Історія донецького бізнес-переселенця Іллі Леоненка та його намагань врятувати своє підприємство та його колектив – один з таких прикладів. Ілля – директор заводу хімічних реактивів «Донецьк-Реактив». Ще рік тому він з частиною працівників виїхав з так званої ДНР до Черкас – організовувати нове виробництво. А це – тривалий процес.  

– Мы перерегистрировались в Черкассы в июне 14 года, мы черкасское предприятие с июня прошлого года, платим все налоги в Черкасскую область, в город скую казну, в бюджет Украины.

Його слова підтверджує Лариса Янчук, заступник директора з виробництва Донецького заводу хімічних реактивів «Донецьк-Реактив».

– Одна группа технических спецов, бухгалтерия и руководство уехала в город Черкассы, чтобы заниматься строительством новой площадки производства, а вторая группа производственная осталась в Донецке.

AES_screen 3«Донецьк-Реактив» виготовляє неорганічні сполуки, необхідні для виробництва харчової, фармацевтичної та косметичної продукції. Значну кількість продукції експортує в країни СНД та Євросоюзу. Зокрема, підприємство є єдиним в Україні виробником борної кислоти класу «А». Її завод постачає всім АЕС України. Це питання безпеки станцій. Без кислоти неможливо регулювати потужність ядерних реакторів, каже експерт з з радіаційної безпеки Андрій Марушев.

AES_screen 4– Для того чтобы у нас атомная станция вырабатывала энергию, а не взрывалась, присутствуют так называемые поглотители нейтронов. Вещества, которые поглощают нейтроны и не дают этой реакции вырастать лавинообразной. Одним из поглотителей, которые у нас используются на атомных станциях, является борная кислота. Она вводится в реактор в первый контур.

AES_screen 5На початку року «Донецьк-Реактив» виграв тендер на постачання борної кислоти для національної енергогенеруючої компанії «Енергоатом». Виграв уже не перший рік поспіль, чесно і прозоро – його продукція якісна і найдешевша. Це нам підтвердила прес-секретар ДП НАЕК “Енергоатом” Ілона Заєць.

AES_screen 10– Тендер дійсно виграв «Донецьк-реактив» з найнижчою ціною майже втричі нижча за інші пропозиції.

Та майже одразу після підписання угоди на підприємстві дізнаються, що проти них почалися якісь рухи. Їх застерігають про можливий тиск з боку правоохоронних органів. Спершу це сприйняли як жарт. Та стало не смішно, коли прилетіла перша «ластівка» від Служби безпеки України, каже Леоненко.

– Приходит запрос с подписью руководителя СБУ Черкасской области о том что  предоставить все разрешительные документы о ведении производственной деятельности в Черкассах.

AES_screen 9Тим часом партнери «Донецьк-реактиву» отримують листи про нібито причетність керівників підприємства до фінансування тероризму.

– В этих материалах ОРД было написано, что мы незаконно ведём деятельность, что в Черкассах подставной юридический адрес, что никакого строительства там нету, нет людей, что оперативно установлено, что это просто пустышка дабы получать деньги с госпредприятий и направлять на финансирование терроризма.

«Не просто стало відомо, що завели карну справу, а ще й співробітники нашої компанії неодноразово, з комітету конкурсних торгів  ходили на допити», – каже Ілона Заєць.

Та самим керівникам підприємства про це кримінальне провадження ніхто з СБУ не повідомив. Тепер вони чекають обшуків і виїмок, розповідає адвокат підприємства Євген Солодько

– По факту финансирования сепаратизма возбуждено уголовное дело относительно должностных лиц донецк-реактива, но должностные лица об этом ни сном, ни духом 02:21

AES_screen 12Дійсно, наразі підприємство продовжує свою роботу в окупованому Донецьку. На щастя, виробництво і працівники не постраждали. Бійці так званої ДНР, за словами директора заводу, їх не чіпають. Він також показує нам лист від штабу АТО президенту «Енергоатому».  У ньому йдеться про те, що ТОВ «Завод хімічних реактивів «Донецьк-Реактив» перевозить товари на підставі отриманих дозволів.  І жодних порушень при цьому не зафіксовано. Попри це, керівництво Енергоатому призупиняє контракт на постачання борної кислоти, каже Ілона Заєць.

AES_screen 7– Наразі контракт з «Донецьк-реактивом» на постачання борної кислоти класу «А» призупинений. Ми знаємо, що там працють патріоти … і ми чекаємо коли завершиться процес переїзду в Черкаси і закриють карну справу.

На запитання, чи на керівництво «Енергоатому», яке ухвалило рішення про припинення співпраці, натиснуло СБУ, ми відповіді не отримали.

AES_screen 6Слідство.Інфо надіслало запит до Служби безпеки України з проханням пояснити, з якої причини було розпочато кримінальне провадження про и керівників «Донецьк-реактиву». Та на момент виходу сюжету в ефір відповіді немає. Виявилося, що випадок з підприємством Іллі Леоненка – не виняток, а швидше правило. Перший віце-президент Торгово-промислової палати України Михайло Непран пояснив нам, що такі дії СБУ щодо бізнес-переселенців зі сходу не поодинокі.

AES_screen 11– Ми з таким стикалися не один раз, коли видавали сертифікати форс-мажорів, у нас кожний сертифікат це під мікроскопом — починається прокуратура, МВС, СБУ, а кому ви видали, а ви знаєте шо видали сертифікат фірмі, де власник активний сепаратист. Махати шаблею і звинувачувати всіх у підтримці сепаратизмі просто, але ж це не вирішить питання, це навпаки загострить. 

AES_screen 8Ілля Леоненко каже: спочатку вони не могли зрозуміти безпричинного тиску СБУ. Адже державі невигідно закупати сировину для атомних електростанцій в іншого постачальника, ціна якого значно вища. На причину натякає його адвокат. 

Видимо, перешли кому-то дорогу, видимо, поэтому с помощью уголовно-правовых механизмов их репутация испытывает негативные последствия.

Ілля Леоненко вказує на винуватця відкритим текстом.

– Мы считаем, что это коммерческий заказ конкурирующей организации, которой мы долгие годы мешали завышать цены, работать по космически завышенным ценам. Мы предлагали отечественную продукцию, а эта компания Химимпекс – продукцию российского производства.

Ймовірну причетність конкурентів до ситуації, що склалася з «Донецьк-Реактивом» підтвердив і представник Торгово-промислової палати.

– Те, що, називається, зробили з цим підприємством – це просто типовий приклад використання недобросовісної конкуренції.

«Хімімпекс» – давній гравець на ринку. Ми зв’язалися з керівництвом компанії. На жаль, жодних пояснень чи інформації не отримали. Директор ТОВ «Хімімпекс» Ірина Должикова сказала:

– Я вам хочу сказать: то, что произнесено вслух должно иметь какие-то обоснования. И то, что это было сказано, наверное, тут должны подключиться юристы и подать в суд на них.

Тим часом, захист «Донецьк-Реактиву» готує зустрічний лист до держструктур.

– Будем привлекать внимание соответствующих госструктур и разбираться в законности а) возбуждения уголовного производства и в правомерности действии лиц его расследующих. Должностные лица и само уголовное производство – это повод, цель – выдавить предприятие с этого рынка.

Хай там як, а звинувачення СБУ у фінансуванні «Донецьк-Реактивом» терористів, неначе дамоклів меч, висить над підприємством, каже Леоненко

На сегодняшний день поставка продукции сорвана. Мы продукцию не поставляем, «Энергоатом» её не принимает – их тоже можно понять, когда поставщика обвиняют в таких вещах.

Начальник управління виробничо-технологічної комплектації Запорізької АЕС Сергій Сідаш підтвердив, що найближчим часом запас борної кислоти, яка наразі не потрапляє на жодну з українських атомних електростанцій, стане критичним. За нашими даними, ситуація навіть гірша, ніж описує її фахівець.

– На даний момент якраз норма. Але десь через місяць-півтора ми будемо мати менше допустимого.

– Тобто через місяць-півтора вже буде критично?

– Так.

– Не знаєте, яка ситуація на інших станціях?

– Та десь така ж.  На місяця два. Я так розумію, що будуть повторні торги  і буде визначатися новий постачальник.

AES_screen 13«Слідству.Інфо» стало відомо, що нещодавно на Запорізьку АЕС перекинули частину запасів борної кислоти з Рівненської АЕС. Та це лише відстрочка, яка не вирішує проблеми. «Енергоатому» треба буде організовувати новий тендер, на який «Донецьк-реактиву», очевидно, робити нічого. Та тільки на проведення нових торгів потрібно від 30 до 60 днів. Чи є стільки часу у наших атомних електростанцій? Експерт Андрій Марушев вважає загрозу цілком реальною. 

– Когда у нас запасы борной кислоты на АЭС снизятся ниже регламентных, станция должна быть заглушена. Чем чревато пропадение 50% мощностей вырабатываемой электроэнергии – веерными отключениями, финансовыми проблемами, недополучениями прибыли тем же «Энергоатомом» и государством.

Найгірше, що ситуація, в яку потрапив «Донецьк-Реактив», типова. Українська держава чомусь вперто заважає працювати бізнес-переселенцям, каже Непран.

Те, що це непросте питання на яке немає відповіді – так. В любому випадку, це наші люди, це наші бізнесмени і це наші підприємці, які платять і підтримують бюджет України.

Ілля Леоненко каже: зараз йому до болю образливо. Він переїхав у Черкаси рятувати свій бізнес, організовувати нове виробництво, давати людям роботу і сплачувати податки. Більше того, продукція його заводу має критичне значення для безпеки держави. Сам він та його люди покинули в Донецьку все. А батьківщина його, що називається, мордою об асфальт.  Такі, як він, підприємці, вже не мріють про допомогу і готові самотужки ставити свій бізнес на ноги. Просять лише не заважати. Та їхнього ентузіазму вистачить ненадовго. І патріотизму та бажанню працювати на благо своєї країни теж.

ОЛЕНА КОЗАЧЕНКО, Слідство.Інфо