На початку грудня в Києві при затриманні вбили бійця одного з добровольчих батальйонів Сергія Мужчиля на прізвисько «Лісник». При його затриманні загинув офіцер спецпідрозділу «Альфа». Правоохоронці звинуватили «Лісника» у роботі на російську ФСБ. Хоча друзі вбитого кажуть, що насправді він просто ненавидів владу і відкрито це говорив.

LIS_1Київ, вулиця Лайоша Гавро, 1-А. СБУ повідомили, що 9 грудня ліквідували тут, на п’ятому поверсі, групу диверсантів, пов”язаних із ФСБ.

LIS_2За даними служби безпеки, у київській квартирі переховувалися одразу п’ятеро диверсантів: двоє росіян, подружжя власників квартири разом із шестирічним сином і ватажок терористів, який під час спецоперації почав відстрілюватися і загинув від вогню у відповідь.

ОЛЕКСАНДР ТКАЧУК, керівник апарату СБУ:

– Керівник цієї диверсійної групи, який був ліквідований у Києві, він неодноразово перетинав кордон із Російською Федерацією, бував у Російській Федерації. При цьому він користувався трьома паспортами на різні прізвища, які були знайдені у його помешканні під час обшуку сьогодні вночі.

В СБУ заявили, що під час операції від кулі ватажка диверсантів загинув боєць Альфи і ветеран АТО, Андрій Кузьменко, який піднімав прапор України над Краматорськом.

LIS_3Представники СБУ запевняють, що штурм у Київській багатоповерхівці не мав альтернативи через велику кількість вибухівки у квартирі, яка нібито призначалася для організації терактів.

ОЛЕКСАНДР ТКАЧУК, керівник апарату СБУ:

Виявлено вісім саморобних вибухових пристроїв, які начинені були засобами ураження: важкими металевими елементами. Якби ці пристрої були застосовані десь у мирних містах нашої країни то, звичайно, навряд чи вдалося б уникнути жертв серед мирного населення.

От тільки ватажок терористів-диверсантів, як і загиблий спецпризначенець, теж виявився героєм АТО із медаллю “За оборону рідної держави”. 50-річний Олег Мужчиль – колишній начальник розвідки відділу добровольчого корпусу “Правого Сектору” з позивним Лісник, і його називають легендою ДУКу.

LIS_4ДРУГ МЛИН, боєць ДУК «Правий Сектор»:

Це саме той Лісник, який передвохсотив таку кількість сєпарів, що позавидував би любий спецназівець. Це саме той самий Лісник, якого видають зараз за терориста і кого тільки ліплять.

АЛІНА КОСОВСЬКА, боєць ДУК «Правий Сектор»:

– Він такими небезпечними операціями керував саме в АТО і далеко в тилу ворога. В нього були операції навіть в Ростовській області.

Натомість провідник «Правого Сектору» Дмитро Ярош подвиги Друга Лісника заперечує.

LIS_5«Олегу Мужчилю не довіряв ніколи – на те були свої причини. З ним на війні зіткнувся один раз. Був серпень 2014 року, ми тільки вийшли з-під Савур-могили і він з’явився на базі 5-го батальйону ДУК ПС. Було прийняте рішення відправити у цей район нашу ДРГ для влаштування засідки на російських окупантів. Олег пішов у головному дозорі й десь загубився… Завдання виконане не було».

За версією Дмитра Яроша, Лісник повернувся лише за кілька місяців. Тільки зустріли його чомусь не як втікача чи невдаху.

«Наказ №31 по Добровольчому Українському Корпусу «Правий Сектор».

… Призначити керівником 1-го відділу розвідки ДУК ПС друга “Лісника” і доручити йому розбудову і структуризацію даного відділу».

Якщо вірити бійцям, Друга Лісника у “Правому Секторі” знали і поважали не набагато менше від Яроша.

LIS_6ОЛЕГ МУЖЧИЛЬ, урок ножового бою для «Тризубу»:

 Щоб відбивати противника, руки-ноги противника і потім вже наносити удар.

 Це відео уроку ножового бою для “Тризубу”, зняте у 2010-му. Інструктор – Олег Мужчиль, один з засновників донецького осередку цієї радикальної націоналістичної організації ще з 90-х років минулого століття.

 То хто насправді друг Лісник – російський диверсант, самозванець чи вбитий владою герой війни?

 Знайти правдиву інформацію про вбитого Лісника, Олега Мужчиля, виявилося не легко. Люди, які його знали по «Правому сектору» чи буддизму, відмовляються від інтерв’ю. Тому ми їдемо туди, де почалася легенда про Лісника.

LIS_7Селище Ольгинка Волноваського району. Зовсім недалеко від Донецька. Тут у 1993 році козацький осавул Олег Мужчіль почав будувати буддійський монастир, Шейчен-Лінг. Зводили його місцеві буддисти, які згуртулися навколо самопроголошеного голови усіх буддистів України Дорже Жамбо Чойдже-Лама. Це – третє обличчя Олега Мужчіля.

LIS_8АНАТОЛІЙ ХЕЧИКЯНЦ, мешканець сел. Ольгинка:     

В 90-х годах он восточными единоборствами очень много занимались, да.

– Он тренировал, да?

– Да, тренировал. В школе у нас, потом в клубе. Любого возраста дети. От семи и старше.

Монастир і його настоятель не намагалися конвертувати свій позитивний імідж у вплив чи гроші.

АЛЛА БАЛІОЗ, мешканка сел. Ольгинка:

– Вони не інтегрірувались в наше общество. Так что як вони там жили, що робили…

ІРИНА СЄРІК, мешканка сел. Ольгинка:

– Я говорю: люди приходили к ним, чтобы купить какие-то мази.

– А мази хорошие были?

– Да, очень, вообще. Весь поселок к ним обращался.

Дорже Жамбо Чойдже-Лама, Сергій Аміров, друже Лісник. Усі ці імена стали відомі мешканцям трьохтисячної Ольгинки лише після смерті Олега Мужчіля у Києві. Але у те, що настоятель буддійського храму робив щось погане, місцеві мешканці вірити відмовляються.

ТЕТЯНА, мешканка сел. Ольгинка:

Что рассказывают? Это все вранье. У нас весь поселок скажет, что любая болезнь и все идут не в аптеку, а идут к ним. Они к каждой болезни обращаются поазному, они все понимают и все предлагают честно, бесплатно.

Феноменальних медичних навичок Лісника у таборі «Правого Сектору» за кілька місяців ніхто не помітив, запевняє Олена Білозерська, яка виконувала там функції військового лікаря. Так само, як не помітила вона гучних  спецоперацій.

LIS_9ОЛЕНА БІЛОЗЕРСЬКА, екс-боєць ДУК «Правий Сектор»:

Він приносив нам інформацію — це єдине, що робив через якусь свою агентуру, добував інформацію. Вона іноді підтверджувалася, іноді не підтверджувалася, але так буває завжди.

Натомість у соціальних мережах з’являється ще одне обличчя Лісника — ультра-радикал Сергій Аміров. У травні 2015 він публікує звіт про діяльність підрозділу Лісника із координатами, переданими Збройним силам, або із власними акціями.

LIS_11 Але далі інформація про розвідку поступово зникає. Натомість з’являється постійна тема — головний ворог наш ворог насувається не з боку Росії, він всередині України.

«Українські патріоти повинні принести війну у домівки всіх депутатів, міністрів, генералів, олігархів, пРезидента, щоб всі ці «державні мужі» відчули на власної шкурі, що то є «війна».

LIS_12Під час подій у Мукачеві, де в епіцентрі конфлікту навколо контрабанди опинилися бійці «Правого Сектору», Лісник у таборі ДУКу демонструє, що таке дисципліна.

ОЛЕГ МУЖЧИЛЬ, екс-начальник 1-го відділу розвідки ДУК ПС:

В принципе, поскольку нас немного, попытаться как-то разоружить нас. Сейчас будем думать насчет обороны на этот случай. Что мы можем, что не можем. И будем действовать по поступлению информации и полученным приказам.

Одночасно у соцільній мережі під іменем Сергія Амірова Лісник оголошує наказ.

«Вважати підрозділи і співробітників МВС, СБУ і ін., що зараз ведуть бій з підрозділами Правого Сектору, блокують їх чи якимось чином приймають в тому участь – державними злочинцями, які підлягають роззброєнню, а у разі спротиву – знищенню. У разі спроб затримання чи роззброєння відкривати вогонь на ураження».

Після вибуху гранати у Києві під час демонстрації «правих» під стінами Верховної Ради він оголошує про вихід із Добровольчого Корпусу через його занадто м’яку позицію.

ОЛЕНА БІЛОЗЕРСЬКА, екс-боєць ДУК «Правий Сектор»:

Дуже багато зусиль для розколу у «Правому Секторі». Він особисто настроював керівництво проти Яроша, капав їм на мізки, що треба переходити на радикальніший шлях. Він тільки про диверсії і про теракти казав. Складалося враження, що це для нього не шлях до мети, а сама ціль.

Шлях до влади і раніше цікавив ще не Лісника, а Олега Мужчиля і Дорже Жамбо Чойдже Ламу. Який заробляв тренінгами з нейролінгвістичного програмування, або НЛП. І вчив, що владу потрібно брати силою.

LIS_10Выборная власть она не является реальной, запомните. Если вас выбрали, если не вы сделали, чтобы вас выбрали, а просто за вас проголосовали, а вы, типа, «ну давайте» – это не власть.

LIS_13Серед затриманих під час спецоперації проти групи Лісника на київській квартирі – російські громадяни Ольга з позивним Хільда і Павло Пятаков з позивним Рагнар. Останній постійно транслював заклики до насильства в Україні від свого наставника на своїй сторінці. А сам Олег Мужчіль вільно ходив Києвом та спілкувався із ветеранами АТО.

Юрій Заболотний розвідник іншого підрозділу ДУК «Правий Сектор». У нього п’ятеро дітей, старша вже пише вірші про політику.

– «Правий Сектор» мужня сила і поможе у біді. І усі, усі на світі будуть дякувать тобі.

 Із Лісником в АТО Юрій так і не зустрівся. Але той знайшов його в Києві. Щоправда, методів терору Юрій не підтримав, натомість пропонував об’єднувати всі праві сили.

LIS_14ЮРІЙ ЗАБОЛОТНИЙ, розвідник ДУК ПС:

Для того, чтобы объединялись опять люди в одно целое. Очень много, всех, как говорится, разрезали, каждого по кусочку сейчас съедят.

Лісник розповідав про поїздки в Росію за завданням військової розвідки, показував отримані документи. Так тягнулося кілька місяців. Поки 8 грудня о 20:42 під іменем Сергія Амірова не з’явилося оголошення.  

LIS_15«УПА

закладено: 00.00. 09.12.2015.

м. Харків,

магазин “Рошен”,

заряд: граната РГД-5»

Вибух у Харківському магазині кондитерського концерну Президента пролунав точно за розкладом. Людей, на щастя, поряд не було. Уже ввечері 9 грудня почався штурм квартири, де сидів Лісник і його група. Про нього багато розповідають не на камеру. Подія знову обросла міфами, як і головний учасник подій. Не допомагає прояснити картину і дивна поведінка правоохоронців. З моменту штурму минуло вже більше місяця, а тіла загиблого Лісника досі не видали.

ЮРІЙ ЗАБОЛОТНИЙ, розвідник ДУК ПС:

Умер, как разведчик. Может, он и не умер. Нельзя понять, что происходит.

LIS_16Разом з київською групою Лісника двох його однодумців затримали в Харкові. Про хід розслідування СБУ проти цих людей майже нічого не відомо. Та Лісник, упевнені знайомі, не був був агентом ФСБ. Він усе життя був радикалом і врешті перетнув межу. А тепер став легендою для інших радикалів, перетворившись на того, ким так і не зміг стати за життя – борцем із Системою, яка його і вбила. 

ОЛЕКСАНДР КУРБАТОВ, Слідство.Інфо