8-го грудня державний концерн «Укроборонпром» повідомив, що відтепер українські вояки, гвардійці та працівники СБУ матимуть сучасні прилади нічного бачення та тепловізори. Постачальником обладнання було названо американську фірму ATN Corporation.

ODESSA_still 2Слідство.Інфо звернулося до «Укроборонпрому» з проханням прокоментувати, чи було проведено тендер на цю закупівлю і за якими цінами Україна купуватиме вказане обладнання. В державному концерні нам відмовили в інтерв’ю, а в стислій письмовій відповіді зазначили, що обсяги та ціни закупівлі розголошувати не будуть. Бо це може завдати шкоди успішному проведенню АТО.

ODESSA_still 3Отож, за відповідями «Слідство.Інфо» звернулося до самого постачальника оптики, американської ATN Corporation. Але, нажаль, надіслані електронною поштою листи залишилися без відповіді.  А в Каліфорнійському офісі компанії Марка Вейна на місці не виявилося. І попри обіцянки його підлеглих, він так і не перетелефонував.

Але ми самі відшукали його – в соціальних мережах. Марк Вейн багато подорожує, дуже любить яхти. Ось на цій грудневій фотографії директор ATN Corporation відпочиває на Віргінських островах. На фото серед друзів Вейна – Костянтин Тимонькін.

ODESSA_still 4Це син Бориса Тимонькіна, відомого українського банкіра, який у розпал Майдану терміново виїхав у Францію на лікування. Тимонькін-старший допомагав реалізовувати фінансові проекти кишеньковому олігарху Сім’ї Януковича – Сергію Курченку.

ODESSA_still 5Костянтин Тимонькін підтвердив нам, що вони з Марком Вейном друзі, але відмовився обговорювати їхні можливі ділові стосунки. Ми з’ясували це самостійно. Як виявилося, син Бориса Тимонькіна очолює міжнародний напрямок в ATN Corporation, про що йдеться на сайті самої компанії.

ODESSA_still 4_dopТобто, постачання спорядження для українських Збройних Сил, Нацгвардії та СБУ – це безпосередня відповідальність Тимонькіна-молодшого.

ODESSA_still 6Та на цьому відкриття про американську компанію не скінчилися.

Як виявилося, керівник ATN Corporation пан Вейн Вейном був не завжди. Ми знайшли його старий профайл в соцмережах, де поряд з тими ж фотографіями він має інше ім’я – Марк Морговський.

ODESSA_still 7Що ж змусило містера Морговського стати містером Вейном? У середині 2000-х років він займався будівельним бізнесом в Україні. Згідно з даними Єдиного державного реєстру, Марк Морговський заснував в Одесі компанію «Марін-Білдер Девелопмент».

Ця фірма пообіцяла десяткам приватних інвесторів побудувати елітне котеджне містечко в Овідіопольському районі Одеської області. На цьому архівному відео дружина Марка – Лана Вейн – закликає інвесторів вкладати гроші в їхній надійний будівельний проект.

https://www.youtube.com/watch?v=4l1uCtOMiL4

Нажаль, Слідство.Інфо так і не знайшло слідів будівельного бізнесу цього подружжя в Сполучених Штатах. А одесити так і не знайшли слідів своїх грошей, вкладених в «Марін-Білдер» Морговського.

Поки інвестори чекали добудови котеджів або повернення коштів, Марк Морговський відкрив інший бізнес – заснував одеську компанію «Сфера». Це невелике підприємство з виробництва оптичних приладів.

ODESSA_still 8

ODESSA_still 9На жаль, в самій компанії відмовилися повідомити нам, для кого вони випускають свою продукцію. Але даних, зібраних Слідством.Інфо, виявилося достатньо, щоб зробити однозначний висновок: оптику та прилади нічного бачення, які в «Укроборонпромі» гучно називають сучасною американською військовою продукцією, насправді виробляють в Одесі – ні, не на Малій Арнаутській, а на вулиці Дальницькій. Ось копія товарної накладної з міжнародного бази даних імпортерів.

ODESSA_still 10Постачальником на ній вказане одеське ТОВ «Сфера», яке заснував Морговський-Вейн, а отримувачем вантажу – його ж компанія American Technologies Network. Ще переконливіші докази вдалося знайти в самій Одесі. Місцеве видання «Думская» ще рік тому підготувало велику публікацію про роботу «Сфери». Тоді ще не було війни та контрактів з «Укроборонпромом», тому керівник «Сфери» Анатолій Коровицький був відвертим і, нічого особливо не приховуючи, розповів про схеми роботи підприємства.

ODESSA_still 11До речі, нам так і не вдалося отримати відповідь ані від українських чиновників, ані від американської фірми, чи мають оптика та прилади нічного бачення ATN Corporation  сертифікацію для військових потреб. І хоча в «Укроборонпромі» з пафосом заявили про те, що продукцію цієї фірми використовують військові підрозділи багатьох країн світу, на наше уточнююче запитання, яких саме, так і не відповіли. За даними наших джерел, вказану оптику та прилади нічного бачення в США купують хіба що мисливці-початківці, які воюють хіба що з кабанами і вовками, а не з озброєним до зубів ворогом. Власне, сам директор одеської «Сфери», який був таким необачно відвертим рік тому, підтвердив невійськове призначення вказаної продукції.

ODESSA_still 12Далі – більше. З’ясувалося, що частину продукції, яку продає ATN Corporation, виробляють у Росії. Два роки тому на одному з російських інтернет-форумів відбулася он-лайн конференція керівника московської фірми «Сучасні Оптичні Технології» Олександра Путиловського. Під час розмови він заявив, що «ATN продає вироби, зроблені нашою компанією на їхнє замовлення».

ODESSA_still 13Отже, схема є напрочуд вдалою: українську чи російську оптику, призначену для мисливців, можна тут же пакувати в коробки з написом «Made in USA» і продавати українським воякам втридорога. Причому ціни на сайті ATN на такі прилади немаленькі: від двох до десяти тисяч доларів за штуку. Скільки їх закупила Україна і що пропонували натомість конкуренти – інформація засекречена.

Примітно, що схвалив цю схему чиновник, який уже засвітився в гучному корупційному скандалі. Керівником державної компанії «Укрінмаш», яка від імені «Укроборонпрому» уклала угоду з одеськими американцями, є Володимир Омелянчук.

ODESSA_still 14Чотири роки тому він працював заступником міністра оборони Михайла Єжеля, близького до екс-нардепа Іванющенка на прізвисько Юра Єнакієвський. Саме Омелянчук та Єжель організовували чисельні тендери на закупівлю харчів для солдатів за завищеними цінами, перемагали в яких фірми з орбіти Іванющенка.

ODESSA_still 15У вересні 2014-го тоді ще міністр оборони Гелетей намагався пропхнути Омелянчука на посаду свого заступника. Та його призначення заблокував Кабмін, де багато хто пам’ятає подвиги Омелянчука на ниві державних закупівель. Скандального чиновника пригріли в «Укрінмаші», де він узявся за старе. Адже тепер проводити непрозорі армійські тендери ще простіше: війна дозволяє не розголошувати ціни. Якщо в епоху Януковича військові закупівлі були золотим дном, то як назвати їх тепер? Мабуть, діамантовим небом.

ДМИТРО ГНАП, Слідство.Інфо