Партія блогера Анатолія Шарія минулого року отримала пожертв на загальну суму шість мільйонів гривень. Про це йдеться в фінансовому звіті політичної сили, який вона оприлюднили нещодавно. “Слідство.Інфо” проаналізувало його. Серед донорів партії ми виявили матір братів Кацуб, бізнесменів з Харківської області, громадських активістів та людей, які ще нещодавно шукали роботу. 

У червні 2019 року блогер Анатолій Шарій повідомив, що йде в політику. Партію створили шляхом перереєстрації вже існуючої “Об’єднана Україна”. Головою “Партії Шарія” стала журналістка Антоніна Бєлоглазова, яка працює на порталі “Шарій.net”. Сам  Анатолій Шарій офіційно не обіймає жодної посади в партії, названій на свою честь. На сайті політичної сили блогер пише про себе, що його знають як “журналіста-розслідувача і критика української влади”, а до здобутків зачисляє собі “крах Порошенка” та звільнення українського консула в Гамбурзі через антисемітські висловлювання. Щоправда, нещодавно деякі “здобутки” Шарія звелися нанівець дипломат поновився на посаді через суд. Водночас  Шарій запевняє, що навчився досягати своїх цілей і хоче перенести це вміння в парламент.

Зображення із сайту “Партії Шарія”

Анатолія Шарія професійні журналістські медіа характеризують як блогера з проросійськими поглядами. У 2017 році він судився з “Детектором медіа” через те, що вони називали його рупором “русского міра”. Утім, суд він програв

За “Партію Шарія” на парламентських виборах 2019 року проголосувало понад 300 тисяч виборців. Самого Шарія ЦВК не зареєструвала кандидатом у народні депутати, оскільки останні п’ять років він не жив на території України, що є обов’язковою вимогою законодавства. 

На сьогодні в його політичну команду, за даними партійного сайту, увійшло понад 200 тисяч людей. З червня по грудень 2019 фінансово підтримали партію більше 60 людей на загальну суму шість мільйонів гривень. Внески надходили з Харкова, Запоріжжя, Миколаєва, Дніпра, Києва та Вінниці. Кошти на рахунки партії надходили організовано однією датою по кілька переказів.  А незабаром, як ми вже повідомляли, що “Партія Шарія”, як і решта позапарламентських сил, отримає держфінансування. Загалом партії політичного блогера можуть виділити 1,43 мільйона гривень. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Фінансування “Слуги народу”: Понад 30 мільйонів від фігурантів кримінальних проваджень

“Партія Шарія” декларує 12 своїх регіональних осередків, які юридично зареєстровані. Усі вони зробили це в листопаді-грудні 2019 року.  Як правило, засновники місцевих осередків і є донорами “Партії Шарія”. 

Наприклад, очільниця Харківської обласної організації Наталія Гордієнко заплатила організації 40 тисяч гривень, а людина з таким же прізвищем, Яна Гордієнко, пожертвувала 286 тисяч гривень. Наталія Гордієнко балотувалася до парламенту на останніх виборах від “Партії Шарія”. Вона колишня дружина екснардепа від “Партії Регіонів” Володимира Кацуби. Один їхній син Сергій був нардепом, а інший Олександр заступником голови НАК “Нафтогаз”. Обидва підозрюються у створенні злочинної організації та привласненні майже 450 мільйонів гривень, які належали “Нафтогазу”. 

Анатолій Шарій/ФОТО з його сторінки у Facebook

Загалом Харківська область активно підтримувала новостворену політсилу. Так, підприємець Жихарєв Богдан Ільгар Огли, який спеціалізується на роздрібній торгівлі, перерахував партії пів мільйона гривень. Ще один підприємець з Харківської області, Едугард Дуюнов, пожертвував партії 35 тисяч гривень. А подружжя літніх людей з Харкова, яке здає в оренду нерухомість пожертвувало “Партії Шарія” майже мільйон гривень.

Засновники Миколаївської партійної організації Шарія також скинулися на політсилу. Тетяна Кравчук та Олександр Ковтун загалом перерахували 35 тисяч гривень. А Іван Попов із Запорізької обласної організації перерахував 20 тисяч гривень.  

Пелагея Шумейко із Запоріжжя, яка у травні шукала роботу, восени змогла пожертвувати партії 19 тисяч гривень. Улітку вона балотувалася від “Партії Шарія” до Верховної Ради. Кандидатка зазначала у ЦВК, що вона працює терапевткою у Запорізькому обласному клінічному наркологічному диспансері. Осінню минулого року 13 тисяч гривень партії пожертвував Станіслав Коваленко з Дніпра. Людина з таким іменем у кінці вересня минулого року шукала роботу менеджером у Дніпрі. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ “Я тебе в клітці возитиму і показуватиму наче мавпу”: Як Портнов погрожує правоохоронцям

Серед донорів партії Анатолія Шарія є також громадські активісти. Засновник і керівник організації “Верховна молодіжна рада” Ярослав Шуляков у грудні минулого року перерахував політсилі Шарія майже 30 тисяч гривень. А засновниця громадської організації “Єдине Запоріжжя” Людмила Кличановська надіслала партії 25 тисяч гривень. 

Частину донорських коштів партія витратила на оренду приміщень та друк газети “Право на правду”, яка в цілому дотримується риторики блогера. Тираж газети — 800 тисяч примірників. Загалом витрати на неї партії обійшлися в більш як пів мільйона гривень. У грудні в політичній силі з’явилися перші два оплачувані працівники, серед яких і голова партії. Загалом на зарплати обох партія витратила 10 тисяч гривень. Решту грошей віддали на передвиборчу парламентську кампанію.