Півтора мільйони українців за останні три роки втратили свої гроші в банках, які луснули. Фонд гарантування вкладів виплачує кожному вкладнику максимум по двісті тисяч гривень. Такий ліміт встановлений законом і більшу суму вкладнику навряд чи вдасться отримати. Особливо тоді, коли боржниками банку є друзі президента України і Фонд гарантування не дуже хоче турбувати цих поважних і впливових людей.

INTRAKO_screen 0

Тетяна Кілічава – київський адвокат, яка захищає постраждалих вкладників. Сьогодні в неї чергове засідання по справі банку «Київська Русь». Національний банк оголосив його банкрутом і чотири тисячі громадян втратили в ньому свої депозити.

INTRAKO_screen 1

Адвокат разом з постраждалими вкладниками оскаржує рішення Нацбанку про оголошення «Київської Русі» банкрутом. Бо, вкладники банку-банкрута можуть розраховувати лише на 200 тисяч гривень виплати з Фонду гарантування вкладів. Якщо ж банк «живий», то він може повертати повну суму депозитного вкладу. А вона нерідко перевищувала двісті тисяч:

– Двісті тисяч – це близько 8 тисяч доларів. А люди мали набагато більші суми ніж ці 200 тисяч. І кожен, хто збирав ці кошти за все життя, відкладали. Тобто, 200 тисяч – це не велика кількість вкладників, які були в цьому списку. В основному, ті, хто втратили, це понад 200 тисяч. Продали квартиру – відклали. Хтось, з мрією купувати якусь нерухомість. Хтось – на лікування. Якісь інші витрати… – пояснює адвокат.

Один з таких вкладників – киянин Сергій Старунський. Позаминулий рік був нещасливий для нього. Він став жертвою вуличних грабіжників. Сергій намагався захистити дівчину, в якої відбирали телефон. Під час сутички, один з нападників вистрілив йому в око з травматичного пістолету. Лікування забрало чимало грошей. А потім луснув банк «Київська Русь», в якому Сергій тримав заощадження всієї родини.

INTRAKO_screen 2

– Багато ви грошей втратили в цьому банку? – питаємо – Да, много потерял. – Скільки в цифрах? – Где-то сотня тысяч долларов. Я откладывал это где-то на протяжении 25-ти лет. У меня была довольно неплохая зарплата, я мог себе позволить отложить эти деньги. Машины у меня иномарки не было. Квартира у меня «хрущовская». Я 58-го года рождения, и как нормальный человек, я думал о своей старости. Я брал обязательство обеспечить детей жильем. И как добропорядочный, законопослушный гражданин, я откладывал эти деньги. – додає вкладник.

Але поки вкладники «Київської Русі» домагаються відновлення роботи банку і виплат своїх депозитів в повному обсязі, інша група людей, напевно, зовсім не проти, щоб банк було ліквідовано. Це президент Порошенко та його давні друзі і бізнес-партнери: народний депутат Ігор Кононенко та заступник секретаря РНБО Олег Гладковський.  Підконтрольне їм «Автотранспортне підприємство-2240» взяло в 2007-му році в банку «Київська Русь» кредит в 6 мільйонів доларів. Заставою по кредиту будівлі по вулиці Павла Усенка неподалік Дарницької площі в Києві. Але кредит транспортне підприємство Порошенка і друзів так і не повернуло. Заставу за кредитом, яка могла б покрити збитки банку, фірма також не віддала.

INTRAKO_screen 3

–  АТП мало віддати банку «Київська Русь» все своє заставне майно, в рахунок свого боргу, але раптом з’являється компанія, яка каже, що ми все це встигли забрати раніше – пояснює  журналістка «Радіо Свобода» Анастасія Іванцова.

Вона раніше дослідила, як фірма друзів президента залишила банк і без грошей і без нерухомості. Підприємство Порошенка і друзів оголосило банкрутство, а всі будівлі перед ліквідацією відступило фірмі «Про Девелопмент Тім». Продаж мав ознаки фіктивності, оскільки майно так і залишилося в руках друзів президента. Бо засновником «Про Девелопмент Тім» виявилася віргінська компанія «Інтрако Менеджмент Лімітед». А її  власником, як раніше з’ясувало Слідство.Інфо, виявився інший друг президента – заступник генерального директора корпорації «Рошен» – Сергій Зайцев.

INTRAKO_screen 4

–  У нас виходить така ситуація:  у нас є боржник, який має віддати банку або гроші або свою територію,  у нас є ймовірно  пов’язана з цим боржником компанія, яка стверджує, що встигла забрати все його майно раніше. І в нас є банк, який залишається ні з чим. А потім ще у стані ліквідації перебуває – додає журналістка.

В самому банку вже не сподіваються повернути у оточення президента ані кредит, ані нерухомість. Нам вдалося поговорити з Михайлом Шабасом, який керує департаментом безпеки та захисту інтересів банку «Київська Русь»:

– Пане Михайло, хотіли б отримати ваш коментар стосовно судової суперечки між банком «Київська Русь», де ви працюєте зараз і стосовно компанії «Про Девелопмент Тім». Стосовно АТП на вулиці Павла Усенка…

– Є таке. Була така тема.

– А ви можете детальніше розповісти про історію цю, цього кредиту, ми намагаємося розібратися в цьому?

– (Сміється)  То розбирайтеся!   

– Ви хотіли, щоб була винесена ухвала суду, що порушені права банку. А чому вони були порушені?

– Бо кредит не повертався!

– А чому позичальник не повернув кредит, адже і заставне майно вам також не повернули?

– Зазвичай, боржники, себто позичальники не повертають кредит, бо як правило, не хочуть.

– А ви знаєте в цьому випадку оцей ваш позичальник, хто за ним стоїть? Хто власник?

– Та нам все відомо! І вам все відомо!

– Ви думаєте, що у банку немає ніяких шансів відсудити повернення заставного майна хоча б?

– Думаю, що немає…

Адвокат Тетяна Кілічава стверджує, що якби компанія Порошенка та його друзів повернула банку кредит, а разом з нею те ж саме зробили й інші великі боржники, це дозволило б виплатити всі депозити, які звичайні вкладники втратили на рахунках «Київської Русі». Киянин Віктор Левковський каже це допомогло б йому поставити на ноги хвору дружину.

INTRAKO_screen 5

– Планы в нашем возрасте какие? У меня жена – инвалид второй группы. Сейчас мы очень много денег тратим на лекарства, и вот тех денег, которые выплачены Фондом гарантування вкладов точно не хватает на лекарства. Это гепатит «С». Вирусную нагрузку мы убрали «на ноль». Но цирроз печени, как последствие, плюс хроническая болезнь почки. В общем, там букет такой, что надо много денег, чтобы это все восстанавливать. И желательно, конечно, вывезти в Германию к специалистам, она тогда ездила, когда было возможно. Сейчас стало проблематично с этим – ділиться з нами постраждалий вкладник – Мы с женой занимались бизнесом, у нас там был расчетный счет. У нас фирма занималась производством мебели. Дизайном мебели. У нас зависло на депозитах у жены порядка 500 тысяч гривень. У меня было порядка 300 тысяч гривень. 800 тысяч гривень мы потеряли… Наша семья… – додає Віктор.

INTRAKO_screen 6

Та поки що, впливові боржники «Київської Русі» можуть почувати  себе спокійно. Настільки, що позбувшись претенденту на нерухомість, вони вже отримали і величезну ділянку землі під нею. 11 гектарів під АТП та навколо, восени 2015-го Київрада передала в оренду на двадцять п’ять років іншій фірмі друзів Порошенка – товариству з обмеженою відповідальністю «Автоекспо». Це рішення не спричинило особливих дискусій в Київраді, адже президент має тут свою депутатську більшість. «Ви ж у фракції УДАР-Солідарність так?» – розпитуємо Олену Овраменко – одну з депутаток Київради, яка проголосувала за передачу фірмі друзів президента великого шматка землі. «Так!» – відповідає вона.

INTRAKO_screen 7

– Дивіться, рік тому, 24-го вересня ви проголосували за виділення величезної земельної ділянки, ось бачите результати голосування: «Овраменко Олена – «за» виділення земельної ділянки для компанії Автоекспо. Пам’ятаєте таке рішення?

– Я зараз його підійму, і тоді поспілкуємось. Обов’язково! Обов’язково! – каже депутатка, пришвидшуючи кроки.

– Та я можу вам нагадати!

– Я підніму рішення… – каже вже майже бігом.

– 

Так давайте я вам нагадаю, про що це рішення, це 11 гектарів на Лівому березі біля Ленінградської площі, ви пам’ятаєте це рішення? І чому ви були «за»?

– Мені потрібно підняти це рішення

– Так ось ми його вже підняли, дивіться, ось «Автоекспо» – 11 гектарів землі…

– Воно пройшло комісію? – перепитує Овраменко

– Воно і голосування пройшло. Ви за нього проголосували…

– Потрібно підняти документи, давайте, я повернуся після обідньої перерви і поспілкуємося. – каже депутатка і швидко вибігає в коридор.

 

Тим часом, Фонд гарантування вкладів, віддавши клієнтам «Київської Русі» близько одного мільярду гривень гарантованих виплат, натомість отримав право вимагати повернення раніше виданих банком кредитів на суму в 5 мільярдів гривень. В самому Фонді нам повідомили, що докладуть максимум зусиль для стягнення кредитних боргів з автотранспортного підприємства президента та його оточення.

INTRAKO_screen 8

Тільки є одна деталь. Фонд гарантування вкладів очолює Костянтин Ворушилін. Це ще один друг і давній бізнес-партнер  Петра Порошенка.

/Дмитро Гнап, “Слідство.Інфо”