З 2014 року на тимчасово окупованих територіях Російська Федерація насаджує українським дітям проросійську позицію. Однією із головних складових такої політики є військово-патріотичне виховання. 

Журналісти «Слідства.Інфо» ідентифікували трьох українок, які наразі служать у російській армії. Коли росіяни окупували частину східних територій України, ці панянки були маленькими дітьми.

«МАЛЄНЬКАЯ ЗВЬОЗДОЧКА»

23-річна макіївчанка Анна Лісовенко з позивним «Звьоздочка» — промовистий приклад того, як Росія виховує з маленьких українців універсальних солдатів, які зі зброєю в руках воюють на боці РФ.

На фото молода дівчина усміхається на камеру. Вона одягнена у російську військову форму та каску, стоїть на фоні сірих стін зруйнованої будівлі. На руці у дівчини шефрон з портретом російського диктатора Путіна й триколором

Аня Лісовенко — 23-річна макіївчанка з позивним «Звьоздочка»

«Малєнькая Звьоздочка» (також відома як «Дочь полка») з радістю веде активну інформаційно-пропагандистську діяльність у соціальних мережах. У своїх численних інтерв’ю Аня не втомлюється повторювати, що війна застала її дитиною.

На фото дівчина з блакитними очима і довгим темно-русявим волоссям склала руки одна до одної - як у молитві. Позад неї на стіні висить килим

Скрін зі сторінки «Звьоздочки»

Зі слів дівчини, коли росіяни окупували східні території України, вона почала ходити в гості до батальйону, що базувався поблизу її дому. Дуже хотіла бути корисною народу Росії. На службу дитину не брали, але командир запропонував альтернативу — прати солдатам речі, прибирати, збирати патрони, а також чистити зброю.

Серед яскравих спогадів дитинства в Ані — те, як вона знайшла на сайті «Миротворець» (громадська організація, яка публікує персональні дані людей, що вважаються авторами сайту ворогами України, — ред.) свою анкету. «Це було смішно», — коментує для пропагандистських ЗМІ цей випадок дівчина.

На «Миротворці» справді є інформація про «Звьоздочку»: там вона фігурує як жертва психологічного насилля і російсько-терористичної пропаганди, а згодом — як бойовичка незаконного збройного формування.

Скрін головної сторінки сайту «Миротворець»

Профіль Анни Лісовенко на сайті «Миротворець»

Поміж іншого, з 2019 року дівчина записана до резерву так званого Молодіжного парламенту «ДНР» — пропагандистського проєкту, що готує кадри для окупаційної адміністрації.

З початку повномасштабного вторгнення Аня повертається з навчання у Москві — там вона вчилася на економіста — на окуповану Донеччину і вступає до інтернаціонального батальйону РФ «П’ятнашка». З грудня Аня — бойовичка-доброволиця окупантської диверсійної штурмової бригади «Ветерани». Там вона видає рації та налагоджує зв’язки, працює зв’язківицею.

У соціальних мережах дівчина публікує мало не кожен свій крок. Схоже, що у сумочці Ані на екстрений випадок завжди є прапори РФ та псевдореспубліки ДНР, декілька високопатетичних цитат і якась м’яка іграшка — все необхідне, аби робити контент для своїх підписників.

 

Всього 9 років пропаганди і звичайна українська дитина стала навіженою захисницею режиму Путіна.

«ДОЧА» — ПАТРІОТКА СВОЄЇ РЕСПУБЛІКИ

На одній із фотографій «Малєнькая Звьоздочка» позує зі ще однією жертвою російської пропаганди — 16-річною Богданою Нещерет з позивним «Доча». На своїй сторінці у «ВКонтакті» Богдана публікує відео з красномовними заявами: «Я, Нещерет Богдана Романовна, рядова бригади «Прізрак». Я патріотка своєї Республіки».

Двоє підліток-дівчат у російській військовій формі сидять за столом і тримають чагки з пропагандистською символікою. Позад них коричневі шпалери з великими ліліями. На стіні висить картина - давньогрецька жінка сидить у саду з квітами та фонтаном

16-річна Богдана Нещерет з позивним «Доча» разом зі «Звьоздочкою»

Богдана з міста Алчевськ Луганської області. Батько дівчинки — Роман Нещерет — до вторгнення Росії на Донеччину у 2014 році працював у Держслужбі охорони при Міністерстві внутрішніх справ України. Зі слів дівчинки, зараз вона разом з батьком служать у вже згаданому незаконному військовому формуванні «Прізрак».

На фото 16-річна дівчина у зеленій футболці з великою білою літерою Z. Вона тримає у руках автомат. Позад неї білі шпалери.

16-річна Богдана Нещерет з позивним «Доча»

Популярною дівчинка стала ще у свої 9 років завдяки віршам, які вона читала солдатам РФ. Тоді Богдана подружилася з «дядьою Льошою» — з колаборантом Олексієм Мозговим, командиром «Прізрака».

На фото чоловік у російській військовій формі обіймає маленьку дівчинку у військовій формі. Праворуч стоїть танк, на якому знаходиться маленький хлопчик. На фото є інший чоловік у формі з автоматом, який дивиться у бік хлопчика.

«Доча» разом із колаборантом Олексієм Мозговим

Другу хвилю популярності Богдана отримала восени минулого року. Дівчинці з Алчевська вдалося поспілкуватися з Владіміром Путіним. Дівчинка розповіла російському диктатору про свої поетичні здібності, а той запропонував їй видати збірку.

Очевидно, збірку віршиків з «одами Донбасу» таки опублікують — на своїй сторінці у «ВКонтакте» Богдана поділилася ескізами майбутніх книжок. Шкода, що ні дівчина, ні її батьки не розуміють справжньої ціни такого фейкового визнання.

На фото одна на одній лежать три однакові книжки. На обкладинці 16-річна дівчинка у воєнній зимовій шапці дивиться в бік. Фото в темних тонах.

Публікація з ескізом майбутнього збірника на сторінці Богдани

«БАНТІК» — ВІД ЖУРНАЛІСТИКИ ДО СЛУЖБИ В АРМІЇ РФ

Ще одна дівчина, яка претендує на велике пропагандистське майбутнє — 20-річна Настя Бартеньова з Єнакієвого Донецької області. У 2014 році, коли росіяни окупували місто, дівчині було лише 11 років.

На фото 20-річна дівчина з чорним довгим волоссям у військовій формі стоїть на фоні зруйнованих стін. На стіні висить чорно-синьо-червоний правор з двоголовим білим орлом та написом "Донецкая Республика".

20-річна Настя Бартеньова з позивним «Бантік»

Анастасія починала будувати кар’єру журналістки, але наразі поєднує роботу воєнкором зі службою у лавах російської армії. «Можна сказати, що моя давня мрія здійснилася. Я служу у збройних силах Російської Федерації. Зараз говорю це і сама не вірю», — заявляє Настя в ефірі пропагандистського шоу.

Колеги по цеху дали дівчині позивний «Бантік» за її яскравий образ — довгі нігті, нарощені вії та укладку волосся. На війні вона займається ремонтом та обліком техніки для зв’язку. Як і «Звьоздочка», «Бантік» працює зв’язківницею.

Дівчина також веде пропагандистський телеграм-канал «Настюшка на Vойнушке».

На фото скрін телеграм-каналу. Зображення великодніх пасок з підписом.

Пост із телеграм-каналу Насті

За різними даними, на територіях, підконтрольним Росії зараз перебуває понад 100 000 українських дітей — переважно викрадених чи вивезених обманом.

«Росіяни здійснюють все за підручником, що стосується геноциду, віддаючи дітей з однієї етнічної групи в іншу… Вони їх максимально обнулюють і стирають їхню приналежність до української нації. Вони хочуть виростити бійців, таких собі яничар, які потім підуть проти України», — коментує Дар’я Герасимчук, радниця-уповноважена президента України з прав дитини.

Російська пропаганда має на українських дітей готовий план — зробити з них вишколених російських патріотів. Згідно з моніторингом центру громадянської просвіти «Альмеда», Росія нав’язує дітям пропаганду через систему освіти, а також виховує в українських дітях готовність померти за диктатора Путіна.

Результатом злочинної політики РФ є історії химерних рольових моделей як-от «Звьоздочка», «Доча» та «Бантік».

Читайте також: Докази геноциду: як російські окупанти вербують і викрадають українських дітей