Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня 2023 року видав ордери на арешт президента РФ Владіміра Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, яких підозрюють у незаконному примусовому переміщенні українських дітей. За офіційною інформацією, Росія вивезла понад 16 тисяч дітей, з них вдалося повернути лише 327 осіб. Росіяни намагаються знищити майбутнє України, стираючи дітям ідентичність і приналежність до української нації.

Журналісти «Слідства.Інфо» поспілкувалися з Радницею-уповноваженою президента України з прав дитини Дар’єю Герасимчук про викрадення Росією українських дітей, повернення їх додому та покарання усіх причетних до цього злочину.

ВИКРАДЕННЯ

Скільки на сьогодні дітей Росія депортувала на неконтрольовані Україною території?

Росія говорить про 744 000 нібито врятованих, «евакуйованих» дітей, однак це нереальна цифра, оскільки на тимчасово окупованих територіях просто фізично не могло перебувати стільки дітей.

На єдиному державному інформаційному порталі «Діти війни» зафіксовано 16 207 викрадених осіб. Це діти, за яким ми маємо конкретні дані згідно з заявами до Національного інформаційного бюро від батьків, інших родичів, місцевої влади чи свідків, у яких є інформація щодо факту депортації чи їх примусового переміщення.

Скільки українських дітей вже вдалося повернути додому?

На сьогодні нам вдалося повернути 308 дітей (станом на день публікації інтерв’ю — 327 дітей, — ред.). Так, це нібито лише 308 дітей, але за кожною цифрою — врятована доля дитини та дуже складна операція, окремо розроблена під кожний випадок. Перш за все, нам потрібно будь-яким способом отримати персональну інформацію дитини. Після цього починається складний пошук її місцеперебування, оскільки ми не маємо доступу на ці території. 

— Чому це можна називати викраденням?

Викрадення — це депортація до іншої країни (Росії) або примусове переміщення дитини з однієї території на іншу, що і відбувається на тимчасово окупованих територіях, але в межах України. А щодо так званого відпочинку дітей, коли є фізичний підпис погодження родичів, то не було жодного випадку, щоб дітей забрали і в зазначений термін повернули. Коли дітей переміщують без згоди батьків з одного місця в інше або затримують термін їх повернення — ми можемо говорити про викрадення.

Ви говорили про те, що росіяни мають чіткий план, за яким викрадають українських дітей. У чому він полягає?

Історії повернення дітей дали нам можливість проаналізувати дії окупантів. Росіяни мають вже п’ять сценаріїв, за яким вони викрадають дітей.

Перший — росіяни спочатку вбивають батьків, потім забирають, викрадають дітей без батьків; другий — окупанти розлучають дітей з батьками під час так званої фільтрації, затримуючи батьків з різних причин, часто не визначених, і далі вивозять дитину. Третій сценарій — дітей забирають безпосередньо від батьків чи від інших родичів, від старших братів, сестер. Четвертий — росіяни викрадають дітей з закладів інституційного догляду, не даючи Україні забрати цих дітей, не погоджуючись жодним чином на гуманітарні коридори. І п’ятий сценарій, мабуть, наймасовіший — росіяни спочатку створюють на окупованих територіях відповідні умови, непридатні для проживання дітей, далі пропонують батькам нібито добровільно віддати дитину на так зване оздоровлення чи відпочинок у російські табори, і потім дитина звідти не повертається.

Діти розповіли, що майже відразу у них забрали мобільні телефони. Росіяни роблять все для того, щоб дитина не могла повідомити, де вона знаходиться, і повернутися до своєї сім’ї. Хоча у публічному просторі РФ заявляє, що усіма силами намагається відшукати біологічну родину, але звичайно цього не робить. 

Що саме Росія робить для того, щоб ми не повернули своїх дітей?

Росіяни усиновлюють дітей незаконним способом, передаючи їх під опіку й піклування російським громадянам, вони їх нібито максимально обнуляють і стирають їхню ідентичну приналежність до української нації. 

ЗНУЩАННЯ З ДІТЕЙ

— Які саме злочини вбачаються в діях росіян і чи можна назвати це геноцидом? 

Найбільшою метою росіян є власне геноцид українського народу через українських дітей. Дітям змінюють громадянство, передають їх на незаконне усиновлення, під опіку й піклування громадянам РФ. Росія створює на тимчасово окупованих територіях такі умови, які абсолютно непридатні для проживання дітей.

Тобто росіяни мають чітко визначений план, їхні дії не хаотичні. Коли вони заходили на території України, то знали, що хочуть робити з українськими дітьми. Росіяни мають намір викрасти майбутнє нашої країни, викрадаючи наших дітей.

Якщо подивитися на ознаки геноциду, то всі вони зараз є в Україні, на жаль. Тобто це просто наочний підручник, за яким можна вивчати, що таке геноцид.

Росіяни вбивають і фізично травмують наших дітей, не лише масованими ракетними обстрілами. Йдеться і про поранення та вбивства дітей прямо зі стрілецької зброї впритул. Також вони викрадають дітей, вчиняють над ними сексуальне насилля. На сьогодні є щонайменше 13 задокументованих таких випадків, але ми розуміємо, що це тільки початок.

Значна частина території України під окупацією, і відповідно після деокупації ми бачимо такі ж страшні речі, як масові поховання в Ізюмі та катівні в Херсоні, де є дитячі кімнати.

— Чи відомо про тортури, знущання з українських дітей? 

Зазвичай, коли дитина повертається, то все, про що вона може говорити, — яка вона щаслива бути вдома. З часом дитина починає розповідати, що відбувалося і це дуже різні свідчення.

Наприклад, 16-річний Сергій, який перебував у прийомній сім’ї протягом 8 місяців, розповідав про те, що прийомні батьки закривалися на ніч зсередини у своїй кімнаті, бо боялися, що він їх просто зарубає чи заріже. Тобто вони боялися його.

А Ілля, який лежав у лікарні, розповідав, що йому зробили операцію без наркозу. І взагалі до нього дуже погано ставилися.

Саша, якого нам вдалось повернути до бабусі, розповідав, що його розлучили з мамою під час фільтрації й говорили дитині, що він своїй мамі не потрібен, що вона за ним не приїде і він тепер стане добропорядним росіянином у російській сім’ї.

Росіяни максимально змушують українських дітей вчити російську мову, культуру, історію, любити Путіна і дякувати йому за свій порятунок. 

Ми всі пам’ятаємо дитячу катівню і хлопчика Віталіка, з якого знущалися протягом 10 днів.

Вони намагаються максимально психологічно тиснути на дітей, максимально їх калічити. Психологічна травма часто загострюється дуже сильно і важко загоюється протягом років, якщо це можливо взагалі.

 Чи відомо вам щось про покарання за патріотичну позицію, якщо її проявляли діти?

Діти, які перебували у таборах Росії розповідають про те, що їх змушували вставати під час гімну РФ, співати і якщо вони не робили цього, то їх зачиняли у кімнаті. Ніхто лояльно не ставився до їхньої проукраїнської позиції, до їх бажання повернутися додому, їх максимально намагалися утискати.

ЯК ПОВЕРНУТИ ДІТЕЙ ДОДОМУ

Куди можуть звернутися батьки та родичі, які хочуть визволити дітей?

На порталі «Діти війни» можна подати заявку в один клік, якщо ви маєте інформацію щодо депортації чи примусового переміщення дитини, зміни її громадянства, фактів усиновлення чи передачі під опіку й піклування громадянам РФ, або якщо вам стало відомо про місцезнаходження дитини чи про інші злочини, скоєні щодо неї.

Дітям дуже важливо використовувати всі способи передачі інформації.  Росіяни насправді залишають багато цифрових слідів, а це дає нам можливість багато чого фіксувати. Потрібно використовувати всі можливості: зніматися у різних відео для того, щоб вас помітили, усіляко маякувати, просити у когось телефон, щоб повідомити рідним, де ви знаходитесь.

 — Якщо діти опинилися на підконтрольній Росії території, хто може їх забрати?

Найперше це можуть зробити батьки, але, на жаль, є велика категорія дітей, в яких батьки загинули, точніше, батьків яких вбили. У цих дітей зазвичай є інші родичі — дідусь і бабуся, які готові оформити опіку та їхати за ними.

Як відбувається процес повернення, чи можемо ми про це говорити?

Кожен озвучений будь-який механізм чи сценарії — не залишає нам шансу використати його вдруге. Нам потрібно повертати дуже велику кількість українських дітей додому, і тому бажано зараз це не обговорювати. Поверненням дітей займається велика державна команда, обов’язково за співпраці з громадянським суспільством, тому що також є організації, які нам в цьому дуже допомагають. Однак я не можу сказати, що є хороші росіяни, які допомагають. Не було жодного разу, щоб росіяни повернули конкретну групу дітей самостійно, просто віддали цих дітей. Ні, такого не було.

ПОКАРАННЯ ДЛЯ РОСІЇ

Що робить Україна для покарання винних у цих злочинах?

Найважливіше в притягненні Росії до відповідальності — це спочатку зібрати доказову базу, коли ми говоримо про такі масові злочини. Україна — не перша країна, в якій здійснюються викрадення, вбивства і вербування дітей під час війни, але такого масового явища світ насправді ще не бачив. 

Документуванням усіх випадків займається Офіс Генпрокурора України за допомогою міжнародної спільноти та організацій, міжнародного кримінального суду, які також допомагають фіксувати і готувати доказову базу.

Швидше за все, після збирання доказів Росія буде притягнута до відповідальності за цілим комплексом вчинених злочинів. На це піде певний час, але я переконана, що РФ понесе покарання.

Яка роль міжнародних структур у процесі виявлення злочинів?

Міжнародний комітет Червоного Хреста має найширший мандат саме в пошукових діях і моніторингу умов утримання дітей. Звичайно, вся міжнародна спільнота розраховувала на те, що саме Комітет буде найефективнішим гравцем, але, на жаль, поки що так не трапилось. Ми активно намагаємося налагодити цю співпрацю, але наразі результатів немає, тому що Росія абсолютно всім обмежила доступ на свою територію.

29 березня «Слідство.Інфо» презентує фільм-розслідування «Втеча від росіян» про викрадених українських дітей. Героїні фільму — Маша та Настя — звинувачують себе в тому, що їх вивезли з дому. Що Ви можете сказати таким дітям?

 У нас є один винний, у нас один ворог і в нього є чітко зрозуміле всім ім’я — це Російська Федерація. Ніхто, хто опинився в окупації, не винен у цьому. Ніхто з тих, хто був викрадений Росією, не винен в тому, що його викрали. Ніколи жертва не буде розділяти вину агресора. Агресор завжди винний. От і все.

Читайте також: «Відбирали немовлят, щоб вивезти у Москву»: хто допомагав викрадати дітей-сиріт у Херсоні

«Слідство.Інфо» презентує фільм-розслідування «Втеча від росіян», який дозволяє на власні очі побачити, в яких умовах окупанти утримують викрадених українських дітей. Журналісти «Слідства.Інфо» зібрали важливі докази, які можна буде долучити до судового процесу не лише над російським диктатором Владіміром Путіним, а й над безпосередніми виконавцями його злочинних наказів. 

Презентація фільму відбудеться 29 березня о 19:00 у Будинку кіно («Синій зал», другий поверх) за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, 6.

Вхід за попередньою реєстрацією: https://bit.ly/3K2wEhR.