Після звільнення Харківщини стали відомі жахливі подробиці окупації: масові поховання, катування та вбивства. Однак деякі злочини весь цей час росіяни фіксували самі. Протягом майже пів року окупації Росія системно вербувала українських дітей на окупованих територіях, насаджувала псевдопатріотичні ідеї та вивозила на територію РФ.
Одним із окупаційних центрів Харківщини був Куп’янськ — місто, що знаходиться за 50 км від кордону з Росією. Саме тут росіяни розгорнули адміністративний центр, куди завозили російські підручники для українських школярів і звідки публікували сотні пропагандистських фото та відео з маленькими українцями.
«Слідство.Інфо» зібрало та разом з правозахисниками проаналізувало докази того, як Росія готує наших дітей до використання у війні.
МІЛІТАРИЗАЦІЯ ДІТЕЙ
З фото та відео очевидно, що росіяни починають вербувати дітей змалечку. На початку липня пропутінська партія «Єдина Росія» відкрила у Куп’янську дитячий дозвільний центр, у якому діти початкової школи малювали російські прапори та писали гасла «ми з Росією — єдиний народ». У День захисту дітей, тут влаштували свято, де українських дітей фотографували з окупантами на фоні військової техніки.
Росіяни люблять використовувати масові заходи для пропаганди — за час окупації вони влаштовували низку спортивних подій. Однак від звичайних дитячих змагань їх вирізняло те, що росіяни постійно мілітаризували ці події. Наприклад, під час чергових спортивних активностей, дітей навчали стріляти.
Далі російська пропаганда тільки набирає обертів. Коли дітей готували до школи, у Купʼянськ завезли російські підручники.
Серед тих, які можна побачити на опублікованих росіянами відео, підручники з літератури для 1-го та 10-го класу. Десятикласники мали вивчати творчість лише російських письменників, а діти першого класу — російські приказки.
ПРОПАГАНДА ВІЙНИ ТА ВЕРБУВАННЯ
Якщо на звичайних уроках любов до російської культури подають більш-менш завуальовано, то на окремих заняттях дітей відверто вербують на війну. Після початку повномасштабного вторгнення в Росії запустили позакласну додаткову навчальну програму — «Разговор о важном».
Як пояснює саме міносвіти РФ, «мета та результати заняття: розуміння учнями цілей СВО (спеціальної військової операції, — ред.), того, що жителі ДНР і ЛНР — російські люди, тому важливе їхнє повернення до Росії. Російські військові — герої».
Школярам пояснюють значення слів «патріотизм» та «Батьківщина», а на деяких уроках українські діти мають розповідати, чим вони пишаються в Росії та як хочуть бути корисними для неї. З таких уроків у школах на окупованих територіях починається кожен понеділок.
«Вийшов наказ, які мають бути проведені уроки і для яких класів, — пояснює «Слідству.Інфо» Катерина Рашевська, юристка у Регіональному центрі прав людини. — Наприклад, «Герої спецоперації», «Крим, Херсон — це Росія», «Є така професія — батьківщину захищати» для 10–11 класів. Ви розумієте, що 10–11 класи — це такі діти, які потім підуть воювати. Готується підґрунтя, щоб їх потім вербувати до військ РФ».
Влітку, коли Куп’янськ перебував під окупацією, випускники деяких шкіл отримали російські дипломи.
ЗМІНА ДЕМОГРАФІЧНОЇ СТРУКТУРИ НАСЕЛЕННЯ
Для того, щоб облаштувати учбовий процес, Росія вербувала українських вчителів і завозила на окуповані території російських.
Так, у червні місцеві викладачі з Купʼянська їздили у «ЛНР» отримувати настанови на наступний навчальний рік, а деяких вчителів відправляли до Росії на курси підвищення кваліфікації.
Одним з членів делегації у ЛНР був керівник відділу освіти міськради Роман Долгін. Разом з працівницями освіти Харківської області вони їздили отримувати нову програму шкільної освіти. Згодом прокуратура Харківської області оголосила Долгіну про підозру у колабораціонізмі — освітянину загрожує покарання у вигляді позбавлення волі строком до десяти років.
Разом з вербуванням та «перекваліфікацією» українських освітян на територію окупованої Харківщини масово завозили російських вчителів.
Українські правозахисники, які досліджують ці російські злочини, розповідають, що деяким викладачам пропонували високі зарплати.
«Вони хотіли привезти викладачів з віддалених регіонів Росії. Їм пропонували шалені зарплати — понад $2 тис. Були ті, хто погоджувалися їхати. Ми розуміємо, що вони злочинці з моменту перетину кордону з Україною. Але з тим обсягом потреб на окупованих територіях росіянам не вдалося виконати план. Зараз у п’ять разів менше навчальних закладів, ніж було до вторгнення», — розповідає Катерина Рашевська.
Про те, що такі дії Росії спрямовані на колонізацію окупованих територій, не приховують і самі окупанти у своїх інтерв’ю. Наприклад, перший заступник Міністра освіти Російської Федерації Александр Бугаєв каже: «Наша главная задача — интеграция в общероссийское образовательное пространство всех школ Харьковской области».
На думку українських правозахисників, така політика Росії свідчить про їхнє бажання знищити частину української національної групи.
«Це однозначно викорінення ідентичності, а також зміна демографічної структури населення. Скільки б їх туди не приїхало, спочатку завезуть лікарів, потім вчителів, потім правоохоронців, суддів. І що залишиться з цих регіонів? А потім вони скажуть: «Ну давайте референдум, давайте голосувати». І хто буде голосувати? Завезені росіяни», — коментує дії окупантів Катерина Рашевська.
ВИКРАДЕННЯ ДІТЕЙ
Під час окупації Харківщини, яка зараз вже звільнена ЗСУ, росіяни відправили декілька груп дітей до Росії на екскурсії та відпочинок. Так, старшокласники поїхали до педагогічного університету Ярославля на екскурсію «у рамках федерального проекта «Университетские профильные образовательные смены». А декілька груп дітей шкільного віку вивезли у дитячі табори Краснодара.
«Багато хто не розуміє, чому українці віддавали дітей у російські табори. Але мені не важко це зрозуміти. Коли територія постійно під обстрілами, ти хочеш, щоб твої діти хоч трохи від цього відпочили. Багатьох дітей відправляли до таборів у Росію та Крим. Але там фактично відбувалося вербування, пропаганда, зустрічі з «героями СВО» та інше», — розповідає правозахисниця Катерина Рашевська.
Поки діти були «на відпочинку», російська пропаганда поширювала дописи про те, що всі вони задоволені умовами перебування у Росії.
Однак коли українські військові звільнили Куп’янськ та інші міста на Харківщині, Росія передумала віддавати дітей назад. За словами Катерини Рашевської, деяких дітей зараз перевозять навіть на територію Білорусі: «Вони кажуть, що продовжили путівки дітям, але як вони це зробили в односторонньому порядку — невідомо. Тобто, дітей фактично викрали».
Українські сім’ї після деокупації Харківщини намагалися повернути дітей додому, і декому це вдалося — 37 дітей повернулися на територію України в середині жовтня.
«Процес повернення був важким, але завершився успішно. Щоб забрати своїх дітей, батьки проїхали довгий шлях декількома країнами Європи», — повідомило на своїй сторінці у Facebook Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Злочини, які вчинила Росія проти українських дітей, можуть лягти в основу доказів геноциду українського народу: «Дії, які спрямовані на колонізацію території, на мілітаризацію дітей і депортацію, можуть бути кваліфіковані і як воєнний злочин, і як злочин проти людяності, відповідно до Римського статуту, — пояснює Катерина Рашевська. — Для нас, як для організації, яка займається дослідженням геноциду, це ще одне свідчення спеціального умислу, свідчення, що РФ вчиняє всі ці злочини невипадково. Це не є результатом збройного конфлікту, все це створено з метою повністю або частково знищити українську національну групу».
Читайте також: Рабська сила: навіщо росіяни викрадають мирних українців