Що робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють голосування?

Це Людмила. Вона, як і всі свідомі громадяни, ходить на вибори, щоб хтось не обрав замість неї її майбутнє. Дівчина чудово знає, під час виборчої кампанії і у день виборів представники кандидатів та партій можуть пропонувати гроші за голос або, наприклад, давати «гречку». Щонайменше 14,5% громадян кажуть, що їх намагалися підкупити на виборах.

Також в університетах, гуртожитках, державних установах та на деяких підприємствах керівники можуть контролювати волевиявлення, хоча воно має бути таємним. Так працює адмінресурс.

Що робити для того, щоб захистити не лише свій голос, а й право визначати своє майбутнє?

Автоматично класифікувати будь-яке порушення під час виборів може допомогти чат-бот Руху ЧЕСНО ChesnoControl, який розроблений на платформі Telegram. 

Для того, щоб заявити про правопорушення, не треба знати ані назв законів, ані конкретних статей. Цей чат-бот дозволяє миттєво направити заявку до правоохоронних органів, які мають відреагувати на порушення.

Про свою реакцію поліція інформує заявника сповіщенням на електронну пошту. 

Людмила знає, що попри те, що вже є новітні технології, які допомагають виборцям у кілька кліків класифікувати порушення і повідомити поліцію, не зайве знати, які закони можуть допомогти в таких ситуаціях. Це — Виборчий кодекс, Кримінальний кодекс та Кодекс України про адміністративні правопорушення.  

Дівчині відомо, що є кілька загальних правил, які допоможуть виявити правопорушення і при цьому самій не стати правопорушницею:

1. Якщо Людмила отримає гроші за те, що поставить галочку за кандидата чи партію, або буде готова передати свій бюлетень третій особі — це означає прямий підкуп виборця.

За прямий підкуп виборців для того, хто підкупає, передбачена кримінальна відповідальність.

Це карається обмеженням або позбавленням волі на кілька років, а також такі особи позбавляються права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.

Вона також знає, що якщо вона продасть свій голос, за це передбачена кримінальна відповідальність. За такі дії передбачений штраф до семи тисяч гривень або ж виправні роботи та навіть позбавлення волі на кілька років. 

2. Якщо ж Людмила отримає так звану «гречку», то це буде непрямий підкуп виборця.

«Гречка» — збірна народна назва подарунків, наборів та інших товарів чи благ, які роздають представники тих чи інших політичних сил чи кандидатів. Така «гречка» зазвичай брендована. Тому, хто дає такі товари, теж загрожує відповідальність — кримінальна і адміністративна.

Це залежить від того, на яку суму виборець отримав «гречки». На місцевих виборах 2020 року сума гранична сума сягала 63 грн.

Якщо ж «гречка» — це спиртні напої чи цигарки незалежно від вартості, для порушника передбачена лише кримінальна відповідальність, тобто штраф до пʼяти тисяч гривень. 

Важливо! «Гречкою» не є брендований товар — пакети, футболки, кепки, шарфи, а також агітаційна поліграфія, значки, USB-флешки. Такі речі партії і кандидати можуть роздавати безперешкодно.  

Також не варто робити жодних селфі на фоні заповненого бюлетеня чи просто фото заповненого бюлетеня. Тим паче, не варто їх поширювати. Це може розцінюватися як контрольоване голосування.

Умисне порушення таємниці голосування карається штрафом до 8,5 тисяч гривень або обмеженням волі строком на кілька років для того, хто вимагає подібний фотозвіт. 

Самій Людмилі теж не варто так робити. Дівчина памʼятає випадок, який трапився із тоді ще кандидатом у президенти Володимиром Зеленським, який просто продемонстрував на камеру свій бюлетень із позначкою, отримав адмінпротокол і сплатив штраф 850 грн.  

Дівчина також знає, що не можна заходити в кабінку для голосування з іншими особами. За це передбачена така ж відповідальність, як і за світлини із бюлетенями.

То що ж робити Людмилі чи її друзям, коли їм пропонують продати свій голос, дають гречку чи намагаються контролювати волевиявлення? 

Для початку варто спробувати зробити фото, а краще зняти відео порушення. Якщо це неможливо — залучитися максимальною підтримкою свідків.

Фото та відеодокази можуть стати доповненням до заяви про злочин, яку варто подавати в поліцію. Під час зйомки можна наголосити, що особи здійснюють правопорушення і тоді це посилить доказову базу для правоохоронців. 

Також фото та відеодокази потрібно паралельно надсилати у ЗМІ та профільним громадським організаціям, які ведуть спостереження за виборами (наприклад, Руху ЧЕСНО, ENEMO, OБСЄ) для того, щоб зробити ці факти публічними і щоб вони увійшли до міжнародних звітів. Публічність дуже впливає на якість роботи правоохоронних органів.

За цим посиланням ви можете завантажити покрокову інструкцію з покроковим алгоритмом дій, які треба робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють процес виборів

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів

Слідкуйте за новинами в соціальних мережах
Підпишіться на розсилку «Слідство.Інфо»

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ

«Рух ЧЕСНО» – ініціатива, яка бореться за прозорі вибори

Рух ЧЕСНО – це громадська організація з експертизою у сферах парламентаризму і місцевого самоврядування, політичних фінансів та виборів

Закон забороняє обмежувати доступ до водойм: що робити, коли це трапляється?

Усі ми маємо право на безоплатний та безперешкодний доступ до води, але що робити, якщо нам це забороняють?

Що робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють голосування?

Щонайменше 14,5% громадян кажуть, що їх намагалися підкупити на виборах. Що треба робити, аби захистити право визначати своє майбутнє?

Surikat

Розкажи свою історію

Боротьби з корупцією



    Як передати інформацію «Слідство.Інфо» анонімно?