Це Дмитро. І він, як і багато його однолітків, досягнув довгоочікуваної мети — вступив до університету. Але тепер йому треба попіклуватися, де жити щонайменше наступні чотири роки — поселитися у гуртожитку. Та хлопець знає — під час поселення він може стикнутися з корупцією. Що ж треба знати, щоби захистити себе?
Слід пам’ятати, що проживання та поселення студентів описано у внутрішніх документах університету — «Положенні про гуртожитки» та «Правилах та умовах проживання у гуртожитку». Зазвичай із цими документами можна ознайомитись на сайті навчального закладу чи студмістечка.
Також діяльність студентських гуртожитків підпадає під ЗУ «Про вищу освіту» та Житловим кодексом. Так Дмитро може дізнатися про правила поселення саме у своєму університеті.
Кілька загальних правил, які допоможуть кожному студенту і студентці
Оплата за гуртожиток не має перевищувати 40% від мінімальної стипендії.
З січня 2022 року її розмір складатиме 2000 гривень. Тож щомісячна оплата не може перевищувати 800 гривень. Комунальні послуги оплачуються окремо.
Під час поселення представники адміністрації можуть просити оплатити більше одного місяця за раз. Але оплата має йти на покриття проживання у наступних місяцях, та поступати на офіційні рахунки університету чи студмістечку.
Якщо студент буде виселений раніше, ніж закінчиться оплачений період — гроші можна повернути.
Від студентів не можуть вимагати жодних депозитів на випадок пошкодження меблів чи іншого майна, чи просити оплату в готівковому вигляді.
Представники адміністрації не можуть вимагати від студентів перед поселенням відремонтувати кімнату, докупити меблі або будь-які інші товари для потреб гуртожитку. Все це адміністрація закладу закупляє на власні фінанси.
Також студенти при поселенні мають право вільно обирати собі кімнату. Працівники університету не можуть просити доплату за поселення у конкретну кімнату, чи за кращі умови проживання. Якщо від вас просять щось зробити, щоб поселитись — це порушення.
Умовою поселення не може бути робота студентів щодо прибирання чи облаштування гуртожитку.
Цим займаються працівники університету, чия праця оплачується.
Що робити, якщо у Дмитра все ж вимагають гроші за поселення чи висувають додаткові умови?
Для початку Дмитрові варто переконатись, чи правильно він зрозумів, що представники університету мають на увазі: перепитати, чому він має зрозуміти саме так, чим це передбачено, та зазначити що в офіційних документах про це не йдеться.
Якщо працівник наполягає — отримати підтвердження його слів: щоб його слова почули свідки, чи записати його слова на диктофон.
Якщо посадовці наполягають на своєму — Дмитру варто заручитись підтримкою представників студентського самоврядування, або профспілки його університету. Це такі ж студенти, як і він, але вони можуть підтвердити, чи не виникло непорозуміння, та допомогти порадою.
Також представники самоврядування беруть участь у погодженні списків на поселення. Тому, за потреби, вони захистять Дмитра від непоселення. Інформацію про органи студентського самоврядування зазвичай можна дізнатись на офіційному сайті університету.
До того ж Дмитру варто звернутися до безпосереднього керівника посадовця: директора студмістечка. Також варто звернутися зі заявою до деканату факультету, де він навчається — саме його працівники мають слідкувати за поселенням своїх студентів.
Звернення варто подавати у письмовому вигляді, щоб у разі чого були докази. У ньому варто коротко описати факти, та просити у посадовців втрутитись та зупинити протиправні дії.
Якщо ж Дмитро ви відчує, що попередні кроки не дієві, або посадовець йому погрожує — можна звернутися до правоохоронців.
Для цього необхідно написати заяву про злочин до найближчого відділення поліції, та дослуховуватись порад правоохоронців. Або звернутися на гарячу лінію 0 800 500 202.
Також тут Дмитру стануть у пригоді письмові звернення до посадовців університету, як доказ.
Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів