Як отримати безкоштовні ліки від держави — покрокова інструкція

Всі ми дбаємо про своє здоровʼя. Однак часом трапляється так, що через хвороби або травми ми потрапляємо до стаціонару у лікарні. І тоді держава готова нам допомогти, а саме — забезпечити безоплатними ліками.

Якщо ви все ж потрапили до лікарні, то ваша хвороба суттєво впливає на працездатність і лікарня повинна забезпечити вас ліками протягом всього терміну перебування там. Ви маєте право цього вимагати!

Однак інколи лікарі кажуть, що ліків та медичних засобів немає, тому ваша родина або ви самі маєте придбати усе самостійно в аптеці на першому поверсі лікарні та принести у палату.

Що потрібно робити

Перш за все перевірте, що ліки, які вам прописали, є у списку Номенклатури централізованих закупівель, яку затвердили у Міністерстві охорони здоровʼя. Також деякі ліки можуть бути у Національному переліку ліків для місцевих закупівель. А у разі більш тривалих проблем зі здоровʼям ви можете розраховувати на підтримку держави, якщо його хвороба передбачатиме компенсацію за Постановою Кабінету Міністрів №1303, де йдеться про захворювання, які впливають на якість життя, або ж підпадатимуть під програму «Доступні ліки», де держава допоможе купити ліки у аптеці за бюджетний кошт. 

Далі рухайтеся за таким алгоритмом:

Спочатку варто уточнити у лікаря, чому вам не можуть надати ліки безоплатно, адже держава уже за них мала заплатити. 

Якщо лікар відмовиться надавати таку інформацію та надалі наполягатиме, що ліки потрібно купити в аптеці, ви можете перевірити, чи є потрібні ліки у лікарні самотужки.

Для цього ви можете скористатися зручним онлайн-сервісом «Є-Ліки» — потрібно знайти на цьому сайті свою лікарню та список препаратів, які є в наявності.

Для того, аби точно впевнитися, що потрібні препарати є у лікарні, пошукайте в інтернеті назву діючої речовини у тих ліках, які вам прописали, адже часом торгові назви у різних виробників можуть відрізнятися.

Якщо ж лікарня ще досі не долучилася до публікації залишків ліків на сайті, ви можете попросити своїх родичів перевірити такі списки у самій лікарні — на дошках оголошень. Знаходяться вони здебільшого не на видноті.

Часто лікарні можуть приховувати такі списки, тож варто їх шукати біля кабінету головного лікаря, або запитати в реєстратурі закладу. Якщо ж вашим родичам у реєстратурі нічого не скажуть, то варто йти відразу до головного лікаря та вимагати такі списки.

Якщо ж ваші родичі або ви не знайшли такого списку, та головний лікар відмовився їх надавати, ви можете перевірити наявність препаратів ще одним способом.

Для цього потрібно зателефонувати на гарячу лінію «Номер здоровʼя» (096) 2-888-003 | (095) 2-888-005 та з’ясувати, чи є препарат у лікарні.

Також тут можна уточнити, чи при певній хворобі держава забезпечує безоплатні ліки та чи є виписані ліки у переліку тих, які пацієнт може отримати безоплатно.

У разі відсутності списків залишків ліків у лікарні та відмови головного лікаря надавати їх, ви або ваша родина можуть скаржитися на медзаклад до місцевого департаменту охорони здоровʼя.

Якщо ви або ваша сімʼя самотужки встановите, що ліки в лікарні справді є, їх можна вимагати від лікаря. Якщо лікар відмовить — пишіть звернення  на ім’я головного лікаря медзакладу з копією на місцевий департамент охорони здоровʼя та Національну службу здоровʼя з вимогою надати ці препарати, як пацієнту медзакладу (якщо є направлення або заведена картка пацієнта) з вимогою забезпечити препаратами згідно Нацпереліку та Постанови №1303.  

Ліків насправді не має у лікарні?  Що робити далі?

Зверніться до головного лікаря свого медзакладу по процедуру перерозподілу. Лікарня, у якій ви перебуваєте може звернутися до іншої, де є ліки, і попросити наими поділитися. Відбувається це лише за взаємною згодою обидвох лікарень, тож інша лікарня може відмовити.

І якщо вам відмовлятимуть у вашій же лікарні, то ви або ваші родичі можуть наполягати, що саме лікарня повинна шукати цей препарат у іншої, адже вони не сформували відповідну потребу.

Це обов’язок лікарні забезпечувати правильне замовлення на ту кількість пацієнтів, яку вони мають. 

У разі відмови іншої лікарні ви можете також уточнити можливі додаткові поставки потрібних ліків у свою лікарню за «Номером здоровʼя» (096) 2-888-003 | (095) 2-888-005.

Якщо ж ліки привезуть зовсім не скоро, ви можете знайти іншу лікарню, де є препарати, та стати її пацієнтом. Держава дозволяє стати пацієнтом будь-якої лікарні, незалежно від місця реєстрації.

Ви видужали та повернулися додому. Однак вже вдома дізналися, що ваші родичі таки заплатили за деякі ліки, які лікарня могла вам забезпечити.

Тоді потрібно попросити усі чеки за оплачені послуги та ліки, і з цими документами писати скаргу до Нацслужби здоровʼя на місцевий департамент охорони здоров’я з вимогою повернути кошти.

На цій візуалізації коротко підсумовуємо все вище написане

За цим посиланням ви можете завантажити покрокову інструкцію про те, як безкоштовно отримати ліки, гарантовані державою — збережіть, щоб захистити свої права!

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Слідкуйте за новинами в соціальних мережах
Підпишіться на розсилку «Слідство.Інфо»

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ

«Рух ЧЕСНО» – ініціатива, яка бореться за прозорі вибори

Рух ЧЕСНО – це громадська організація з експертизою у сферах парламентаризму і місцевого самоврядування, політичних фінансів та виборів

Закон забороняє обмежувати доступ до водойм: що робити, коли це трапляється?

Усі ми маємо право на безоплатний та безперешкодний доступ до води, але що робити, якщо нам це забороняють?

Що робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють голосування?

Щонайменше 14,5% громадян кажуть, що їх намагалися підкупити на виборах. Що треба робити, аби захистити право визначати своє майбутнє?

Surikat

Розкажи свою історію

Боротьби з корупцією



    Як передати інформацію «Слідство.Інфо» анонімно?