Що робити, якщо у вас вимагають хабар — покрокова інструкція

Корупцію розслідують дуже багато різних правоохоронних органів. Зазвичай ви можете зіткнутися із побутовою корупцією, тому ми розповімо більше про те, як саме звернутися до поліції. Але якщо самі правоохоронці беруть участь у корупції, то потрібно звертатися до Державного бюро розслідувань. А якщо ж це високопосадовець — до Національного антикорупційного бюро.

Це Олена. Вона, як і понад 44% українок і українців зіткнулася з корупцією. Але вирішила не просто відстоювати свої права, але й розповісти про це правоохоронцям. Щоби корупціонер був покараний, а інші громадяни могли чесно реалізувати свої права.

Що треба зробити до того, як прийти до поліції?

Олена може просто зателефонувати на 102 чи прийти у найближчий відділ поліції. Але вона знає, що з «усними заявами» можуть бути проблеми, тож жінка підготувалася.

Вона написала заяву про злочин (тут — шаблон заяви), у якій описала що сталося, де вимагали у неї хабаря і хто саме вимагав гроші. 

Олена хвилювалася, що поліція їй не повірить, бо вона нічого не зняла на відео, та і на диктофон не записала. Але хвилюватися не варто — поліції потрібна лише заява.

Якщо б Олені вдалося записати вимагання, то варто було б купити диск і завантажити на нього всі аудіо/відео/фото. І вписати цей диск у «Додатки» до заяви про злочин.

Власне саму заяву не обов’язково друкувати. Але у поліції може «закінчитися» папір чи фарба в принтері, тому Олена сама роздрукувала її.

Ситуація в поліції

Олена прийшла до найближчого відділу поліції. У черговій частині їй сказали: потрібно або чекати на слідчого годину, або залишити свою заяву у скриньці при вході.

Вона вже хотіла піти, але згадала, що у неї є знайомий юрист Євген, якому й зателефонувала. Євген порадив дочекатися слідчого, який має опитати її під протокол та обов’язково видати талон документ, який підтверджує, що заяву офіційно прийняли. А якщо Олена зробила два примірники заяви, то й на ньому мають проставити штамп.

Євген також розповів про другий варіант – надіслати заяву «Укрпоштою» рекомендованим листом із повідомленням про вручення та з описом вкладення.

Опис потрібен для підтвердження вмісту листа. А квитанція потрібна, щоби можна було відстежити через сайт «Укрпошти» час, коли був доставлений лист.

Це можна зробити за посиланням

А якби поліцейський відмовлявся розслідувати, поки йому не дадуть хабар, що робити?

Олена дивилася фільм «Два трактори за межами Рівного, Україна» – розслідування «Слідства.Інфо», тож знала, що правоохоронці можуть просити гроші, наприклад «на бензин», щоби кудись поїхати для розслідування, чи «на жалюзі». Вона знала, що якщо у неї попросять гроші за початок розслідування — це корупція. І якщо дасть хабаря, то її покарають разом із поліцейським.

Що ж потрібно робити Олені, якщо б слідчий все ж попросив грошей, або кілька пачок паперу, або ж новий принтер чи ноутбук?

Добре було б усе записати аудіо, або відео на телефон, хоч це не обов’язково. 

Тоді потрібно звертатися до Державного бюро розслідувань із заявою про злочин — прохання слідчого поліції надати неправомірну вигоду (ст. 368 КК України). А далі вчиняти так, як і з подачею заяви до поліції.

Слідчі ДБР обов’язково разом із прокурором можуть запропонувати «експеримент» — знову прийти до цього ж поліцейського та під їхнім контролем зафіксувати повторне вимагання грошей поліцейським.

Не хвилюйтеся, це законно і вас проінструктують, але ви можете відмовитися і ДБР все одно буде розслідувати корупцію поліцейського. 

Але якщо поліцейський і грошей не вимагає, і не починає розслідування? Що можна зробити? Куди скаржитися?

Олена знає, що інколи правоохоронці не хочуть працювати, тому ігнорують ці заяви. Але їй важливо, щоби корупціонер все ж був покараний. Або хоча б його дії перевірили.

Тому вона зачекала кілька днів по тому, як слідчий отримав і зареєстрував заяву. Але знала, що за законом у слідчих немає права не відкрити кримінальне провадження, а є лише 24 години для того, щоби офіційно внести його у реєстр — такий-собі ЄРДР. І видати їй витяг з цього реєстру.

Але часто буває, що після цього нічого так і не відбувається, або заяви про злочин просто реєструють, як звернення громадян, і розглядають упродовж місяця.    

Олена знала, що це порушення. І можна поскаржитися на слідчого, щоби все ж він почав розслідувати.

Їй було відомо, що скаржитися можна лише упродовж 10 днів, після того, як вона подала заяву і пройшло 24 години «мовчання» або якщо б слідчий відмовив їй почати розслідування.

Тому вона написала скаргу за шаблоном, до якої додала усі документи (заяву із штампом, талон, конверти, квитанції…). 

Важливо! Суд має бути не «адміністративний», не «господарський», а простий місцевий суд. Суд має територіально відповідати відділу поліції. Наприклад, скаржитися на рівненських поліцейських треба до Рівненського міського суду, а на слідчих Печерського управління поліції — до Печерського райсуду Києва. 

Олена жила неподалік суду, тож вирішила подати скаргу через канцелярію. Вона зробила копію скарги, щоби на ній проставили відмітку про отримання, і взяла з собою паспорт (але можна й інший документ, який посвідчує особу).

Олена могла надіслати цю скаргу рекомендованим листом до суду. 

Або могла відправити на електронну скриньку суду відскановану скаргу (всі документи одним файлом у PDF-форматі) з накладеним електронним цифровим підписом, наприклад через цей сайт. Але треба дочекатися, щоби з суду відповіли і підтвердитили отримання скарги. 

Важливо! Якщо пропустити 10-денний строк для оскарження з поважних причин (хвороба, карантинні обмеження або будь-які інші причини, що фізично унеможливлювали подати вчасно скаргу), то просити суддю поновити строк. Це прохання з обгрунтуванням треба написати в самій скарзі або додати до скарги окрему заяву про поновлення процесуального строку.

Що робити після подання скарги на слідчого?

Олена просто чекала, коли їй дадуть відповідь з суду. Вона знала, що хоч законодавство і визначає 72 години як максимальний строк розгляду скарги суддею, але суди перевантажені, тож відповідь може надійти через тижні, або й місяці. 

І от за 3 тижні надійшов лист від суду з ухвалою про зобов’язання слідчого внести відомості до ЄРДР.

Такий же лист працівники суду мають надіслати в поліцію. І лише тоді слідчий має почати розслідування. 

А якщо слідчий все ж не почне розслідувати і після цього?

Олена знову звернулася в поліцію аби перевірити чи кримінальне провадження все ж відкрили. Але зараз вона вже написала заяву з проханням надати витяг з ЄРДР. Вимог до такої заяви немає. Її також можна направити поштою, або занести в канцелярію, щоби на копії заяви проставили відмітку про отримання.

І вже за кілька днів Олена отримала витяг з ЄРДРу, що підтвердив — поліція почала розслідування за її заявою.

Якщо б і в цьому випадку слідчі проігнорували її заяву та рішення суду, то Олена мала би звернутися до Державного бюро розслідувань і написати заяву про злочин — невиконання рішення суду (за ст. 382 КК України) — із копією усіх документів.

Щоби не лише корупціонера покарали, але й поліцейського, який порушив для цього закон. 

За цим посиланням ви можете завантажити покрокову інструкцію, як діяти у ситуації, коли у вас вимагають хабар 

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Слідкуйте за новинами в соціальних мережах
Підпишіться на розсилку «Слідство.Інфо»

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ

«Рух ЧЕСНО» – ініціатива, яка бореться за прозорі вибори

Рух ЧЕСНО – це громадська організація з експертизою у сферах парламентаризму і місцевого самоврядування, політичних фінансів та виборів

Закон забороняє обмежувати доступ до водойм: що робити, коли це трапляється?

Усі ми маємо право на безоплатний та безперешкодний доступ до води, але що робити, якщо нам це забороняють?

Що робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють голосування?

Щонайменше 14,5% громадян кажуть, що їх намагалися підкупити на виборах. Що треба робити, аби захистити право визначати своє майбутнє?

Surikat

Розкажи свою історію

Боротьби з корупцією    Як передати інформацію «Слідство.Інфо» анонімно?