Проти «фуфломіцинів» та корумпованих лікарів: із чим бореться спільнота «Доказові батьки»

Дві матері створили спільноту, яка щоденно допомагає тисячам людей отримати доказове лікування, попри нечесний вплив фармкомпаній.

«Скажена кішка покусала дитину, а їм відмовили у вакцинації, — розповідає мешканка Білої Церкви Регіна Липнягова, співзасновниця Facebook-спільноти «Доказові батьки». — Казали, шо це надстрашна вакцина і ви хочете вбити свою дитину. Через дві доби лабораторно був підтверджений сказ».

Українські та міжнародні стандарти лікування гарантують безкоштовну вакцинацію від сказу у випадку укусу тварин. Та багатьом українським медикам байдуже до затверджених протоколів — вони відмовляють своїм пацієнтам у вакцинації, попри загрозу. Матері дитини, якій відмовили у щепленні, Регіна Липнягова допомогла таки вибороти своє право на вакцину та оформити скаргу. Вона — співзасновниця спільноти, де допомагати із вирішенням таких випадків — щоденна робота.

Facebook-групу «Доказові батьки» створили два роки тому. Дві на той час незнайомі між собою жінки, які втомились від сумнівних призначень для своїх дітей, зареєстрували її, щоб збирати і поширювати інформацію про доказову медицину. За перший місяць до них приєдналася тисяча учасників. Зараз у групі їх вже понад 226 тисяч, і ця кількість продовжує рости. До того ж на допомогу засновникам прийшли і кваліфіковані медики.

Про те, як невеличка команда щоденно допомагає українцям отримати кваліфіковану медичну допомогу, та завдяки зміні підходу пацієнтів до вибору лікаря мінімізує корупцію — розповідає «Слідство.Інфо».

Лікування за стандартами

Запит на якісну медицину досі залишається одною із невирішених проблем українського суспільства. Попри старт медичної реформи у 2018 році, яка передбачала суттєві зміни й у підходах до надання так званої первинної медичної допомоги — на рівні сімейних лікарів, — і в оплаті праці цих лікарів у залежності від попиту на їхні послуги, чимало українців залишаються незадоволені рівнем своїх терапевтів.

Наприклад, понад 30% опитаних фондом «Демократичні ініціативи» хотіли б, щоб медична реформа збільшила кількість фахових медиків. А кожний п’ятий вимагає від реформи зменшення корупції у закладах охорони здоров’я. І, як відзначають у фонді, попит населення на зменшення корупції серед лікарів стабільно високий ось уже кілька років поспіль.

У той же час, опитування самих лікарів показує — хоч медична реформа на рівні сімейних лікарів і запрацювала, та на їхні підходи до методів лікування та надання медичних послуг це не вплинуло — так стверджують 64% лікарів.

Лікар-анестезіолог Андрій Сем’янків не один рік розвінчує міфи про правильні підходи до лікування у своєму блозі під псевдо Med GOblin. Торік він навіть написав книгу про те, що таке — доказова медицина, і чому саме вона важлива для якості медичних послуг.

«Це така система прийняття рішень для лікарів, яка базується на певних принципах. Найголовніший — це те, що всі призначення, дослідження і все, що робиться з пацієнтом, має базуватися не лише, і в основному, не на особистому досвіді лікаря, на його кваліфікації, а на дослідженнях, дуже ґрунтовних», — розповідає він «Слідству.Інфо». Саме такі дослідження, які підтверджують ефективність того чи іншого методу, за словами Сем’янківа, і стають стандартом лікування.

Андрій Сем’янків (Med GOblin) / ФОТО: focus.ua

Міністерство охорони здоров’я вже не перший рік заявляє про впровадження таких стандартів. Їхнім джерелом є так звані протоколи лікування — методичні вказівки, як і чим лікувати кожну хворобу, які саме і базуються на дослідженнях. У МОЗ навіть розробили загальнодоступний сайт із протоколами лікування, визнаними у світі. На це з державного бюджету витратили 130 тисяч євро. Та за словами Сем’янківа, відомству наразі бракує системності у своїх намаганнях.

«Міністерство не може зараз взяти на себе відповідальність, щоб відслідковувати, як лікують 40 мільйонів українців, — зазначає Сем’янків. — З іншої сторони, позитивні зрушення є, тому що був ряд випадків, коли Міністерство охорони здоров’я своїми листами ставали, наприклад, на користь доказових методик лікування».

Поява спільноти «Доказових батьків» теж стала відповіддю на запит суспільства на фахове лікування. Тетяна Миненко та Регіна Липнягова зустрілися два роки тому в коментарях під дописом у лікарки, де почали обговорювати, якою б корисною була група з інформацією про дієве і позбавлене зайвих недешевих призначень лікування дітей. Згодом Тетяна створила таку спільноту у Facebook.

Невід’ємною частиною «Доказових батьків» стали й медики, які користуються доказовим підходом до лікування пацієнтів. Вони як модератори відповідають на запитання учасників, аналізують призначення і радять допомогу. Зараз у групі 30 таких лікарів-модераторів.

Тим не менш, співзасновниці наголошують: замінити очний похід до лікаря вони не можуть, тож рекомендують при поганому самопочутті насамперед обстежитися в клініці. Там допоможуть виключити небезпечні стани, які потребують термінової госпіталізації. А модератори у групі зможуть переглянути встановлений діагноз, аналізи та перевірити призначені ліки.

Секрет популярності «Доказових батьків» Миненко пояснює тим, що всі поради роздають лише лікарі — адже чимало схожих спільнот пропонують натомість власний досвід та сумнівні препарати як метод лікування.

««От у мене досвід», «Мені бабуся сказала» — у нас цього всього нема. В нас є чітка, конкретна інформація, що треба робити так або так, треба звернути увагу на те або на те. А людям вже просто набридло поливати опіки сечею — так, там такі рекомендації страшні чути. І навіть деякі лікарі такі рекомендації дають», — розповідає Тетяна Миненко.

Співзасновниця «Доказових батьків» Тетяна Миненко

Доказова медицина — для обраних?

З проблемою нефахових медичних призначень зіткнулася й киянка Тетяна Аніцой. Її попередня сімейна лікарка неодноразово призначала препарати, які не вирізняються доведеною ефективністю — зокрема, гомеопатію. Насторожувало й ставлення терапевтки до вакцинації — про можливість щепитися вакцинами, які не були в календарному плані, жінці вона не повідомляла. Зрештою, навіть обов’язкові вакцини Тетяні треба було купувати.

«Країна забезпечена календарними вакцинами, вони є в наявності, а це просто ініціатива нашої сімейної — вона на той момент була і завамбулаторії — не замовляти і всіх відправляти в аптеку. Тобто людина сама робила вибір за інших батьків — купувати чи робити державні», — розповідає Тетяна.

Невдовзі Тетяна Аніцой додалася в спільноту «Доказові батьки». З її допомогою вона знайшла свою теперішню сімейну лікарку, з якою уклала декларацію: «Перше було питання, чи притримується вона засад доказової медицини. Вона сказала: «Так! Ви мій пацієнт! Я вас чекала»».

Учасниця групи «Доказові батьки» Тетяна Аніцой

Колишня лікарка Тетяни заперечила те, що вона відмовляла пацієнтів від державних вакцин. «Такого не було», — повідомила вона «Слідству.Інфо».

Лише торік можливістю змінити сімейного лікаря скористалася майже половина опитаних фондом «Демократичні ініціативи». Тетяна Аніцой — одна із кількох десятків учасників «Доказових батьків», які завдяки спільноті змогла знайти іншого, фаховішого, терапевта.

Щоб можна було знайти професійного лікаря у своєму місті, «Доказові батьки» створили окрему таблицю з прізвищами та контактами фахівців. Кожне ім’я перевіряється — якщо учасник рекомендує свого лікаря, то має показати призначення на кілька різних діагнозів. Засновниці спільноти розповідають: роблять це для того, щоб ті, хто захоче скористатися послугами медиків, не були розчаровані та не витрачали зрештою коштів намарно.

«Перших лікарів ми додавали (у таблицю, — ред.) просто по тому, що рекомендували наші учасники. Людина пише: «О, а у нас хороший лікар, він доказовий, ми хочемо його в таблицю». А потім до нас вже приходили пацієнти і показували: «Кого ви нам порадили?» На жаль, ми видаляли їх. Зараз ми додаємо у таблицю тільки якщо пацієнт нам показує призначення цього лікаря на кілька діагнозів», — розповідає співзасновниця «Доказових батьків» Регіна Липнягова.

Співзасновниця спільноти «Доказові батьки» Регіна Липнягова

У Міністерстві охорони здоров’я визнають, що є медики, які не завжди дотримуються сучасних стандартів лікування. Найчастіше це стосується сумнівних препаратів, які лікар призначає пацієнтові.

«Порушення галузевих стандартів здебільшого стосується лікарських засобів, які відносяться до рецептурної групи, тому їх призначення не може обґрунтовуватись «бажанням пацієнта», тим більше з огляду на те, що стосунки між пацієнтом і лікарем часто опосередковані розумінням того, що лікар володіє більш повною інформацією, ніж пацієнт», — повідомили «Слідству.Інфо» у відомстві.

«Рекомендації» медкомпаній

Інфекціоністка і педіатриня Олена Луцька працює в приватній клініці, а поза тим — відповідає на питання учасників спільноти «Доказові батьки». За плечима в Олени — робота у державній клініці, звідки вона пішла, щоб працювати за правилами доказової медицини.

Луцька розповідає: в державній клініці тодішні колеги часто надавали перевагу іншим, застарілим методикам. Причина в цьому, на думку спеціалістки — у неякісній підготовці медиків та недостатній самоосвіті майбутніх лікарів. Адже після закінчення навчання та інтернатури лікарі повинні продовжувати вчитися, щоб підвищувати кваліфікацію. Наприклад, відвідувати курси з підвищення кваліфікації, лекції тощо.

За словами Андрія Сем’янківа, трапляється, що такі заходи можуть фінансуватися комерційними установами. І там само лектори можуть навмисно «рекламувати» ті чи інші препарати, навіть не повідомляючи про це аудиторію.

«Професор може сказати: «Ви знаєте, в мене є величезний власний досвід, от ми в нашій лікарні тільки цим лікуємо, я всім раджу, в нас всі воскресли!» Насправді, за цивілізованими стандартами, професор має вийти, і перше, що він скаже, коли відкриє рот — це: «Я співпрацюю з компанією «А», я отримую від неї прибуток, я отримав гонорар за цю лекцію, яку вам зараз прочитаю»», — стверджує Сем’янків.

Та навіть на цьому прихована «співпраця» між лікарями і фармацевтичними компаніями часом не завершується.

Зі слів співзасновниць «Доказових батьків», фармацевтичні компанії можуть впливати на лікарів, нав’язуючи свої препарати. Так, представники компаній можуть приходити у клініки та рекламувати новий препарат. Лікарі ж можуть взагалі не перевіряти його склад чи властивості.

«Часто приносять лікарю блокнотик, тобто навіть не фінансове може бути. І розповідають про те, який це класний препарат. І тобі вже цей препарат виписують з відривними листочками цієї ж фірми, але лікар може від цього навіть нічого не отримувати. Хтось отримує, хтось не отримує», — зазначає співзасновниця спільноти «Доказові батьки» Тетяна Миненко.

Андрій Сем’янків зазначає: інтерес фармацевтичних компаній до успішного продажу їхніх препаратів — а отже, і до збільшення прибутків — є цілком природним.

«Компанія існує для того, щоб генерувати прибуток. Відповідно, треба цей препарат продавати. Як це можна зробити — треба переконати лікарів», — розповідає він.

Для цього, за словами Сем’янківа, працюють цілі підрозділи, що займаються поширенням інформації про той чи інший препарат серед лікарів — залучаючи при цьому «лідерів думок» серед медичної спільноти. І належного контролю, каже експерт, за цим процесом немає.

Та є й інші способи переконати медиків у тому, що ті чи інші ліки мають з’являтися у рецептах пацієнтів. «Слідство.Інфо» знайшло кілька кримінальних проваджень, які стосуються підкупу лікарів для призначення препаратів виробництва певних фірм. 

Так, у 2019 році столичні поліцейські викрили незаконну схему підкупу лікарів групою фармацевтичних компаній. Як встановили правоохоронці, упродовж двох років посередники фірми могли платити лікарям, зокрема, у Києві за те, щоб вони у своїх призначеннях надавали перевагу їхнім препаратам. Сума «винагород» становила 140 мільйонів гривень. Зараз у цій справі триває досудове слідство, в межах якого правоохоронці допитали майже 30 лікарів. У Національній поліції на запит «Слідства.Інфо» щодо того, чи з’явилася нова інформація у справі, не відповіли.

Як дізналося «Слідство.Інфо» з судових ухвал, йдеться про кілька препаратів виробничої фірми «Мікрохім». Серед ліків, за призначення яких, на думку слідчих, могли платити лікарям, є, зокрема «Армадин», «Тризипін» та «Ренейро». Діючі речовини жодного з них не згадуються в міжнародних протоколах, які Україна переклала для медиків. За словами Андрія Сем’янківа, усі три препарати є недоказовими: ««Армадин» — це антиоксидант, «Тризипін» — це мельдоній. «Ренейро» — це ноотроп. Відповідно, всі вони не мають доказової бази».

Деякі з цих препаратів згадуються й у спільноті «Доказові батьки» — у запитаннях учасників щодо призначень. Там лікарі-модератори також зазначали, що ці препарати не мають доведеної ефективності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: НЕ ПЛАТИ ДВІЧІ ЗА ЗДОРОВʼЯ: ЯК ІНІЦІАТИВА «Є-ЛІКИ» ЗБЕРІГАЄ ГРОШІ ДЕРЖАВІ І ПАЦІЄНТАМ

Саме з призначеннями неефективних препаратів і боряться у спільноті, зазначає співзасновниця Регіна Липнягова. За її словами, це значно економить кошти, які витрачають на лікування.

«Коли ми йдем (до лікаря, — ред.) зі звичайною вірусною інфекцією, ми отримуємо рецепти на 700, на тисячу гривень. Хоча насправді потрібно бігти за компотом, який не коштує нічого, — зазначає Липнягова. — До того ж, люди менше хворіють, коли вони не лізуть в свій імунітет, не граються з цими питаннями».

Як знайти хорошого лікаря?

Розібратися самостійно у тому, яке лікування є ефективним, а яке ні — досить важко. А самостійно встановлювати діагнози — може закінчитися навіть шкодою для власного здоров’я. Тому «Доказові батьки» завжди наголошують на необхідності звертатися до фахівців, у яких є досвід і відповідна освіта. Цей процес може бути нелегким — але є кілька порад, які допоможуть знайти свого лікаря.

Насамперед, при візиті варто розпитати лікаря про те, як він лікує та яких стандартів дотримується. У «Доказових батьках» зазначають — обов’язково варто запитати про ставлення лікаря до вакцинації.

«Це дуже принципово. Хороший лікар ніколи не буде давати хибних медвідводів від вакцинації, — розповідає Регіна Липнягова. — Потім гомеопатія, фітотерапія. Це — те, що легко відрізнити. Це не лікує. Це лікує вас від грошей. І ваш гаманець».

Далеко не всі лікарі можуть бути говіркими та в гарному гуморі. Тим не менш, ви можете ставити запитання про те, як проходитиме ваше лікування. Адже тут йдеться не про перевірку знань на іспиті, а про те, як вас лікуватимуть.

«Нормальний адекватний лікар має нормально реагувати на запитання, не казати: «От ви начиталися в тому інтернеті, а тепер думаєте, що ви всі лікарі». Хороший лікар такого не скаже, тому що це має бути якась навіть повага до пацієнта», — розповідає співзасновниця «Доказових батьків» Тетяна Миненко.

Зверніть увагу на те, чи лікар користується індивідуальними засобами захисту. Обладнання в лікаря теж має бути чистим, стерильним, де це передбачено — одноразовим.

Обов’язково перевірте призначення лікаря на наявність сумнівних препаратів. Часом визначити доказовість препарату можна й самостійно, знайшовши склад та інструкцію до ліків у пошуковику, зазначають у спільноті.

«Якщо там написано один на мільйон, одна крапля на мільйон літрів розведено — це буде гомеопатія. Та там і частіше пишуть: «гомеопатичний препарат». А якщо там в складі різні травки-муравки, то це фітотерапія, яку, наприклад, у педіатрії взагалі заборонено використовувати», — пояснює Тетяна Миненко.

Якщо лікування вам надавалось з порушеннями чинних стандартів або лікар відмовлявся надати вам допомогу — ви можете скаржитися.

«Якщо це суперечить хоча б тим наказам, які є в нас в Україні — а багато чого ним суперечить — то можна писати (скаргу, — ред.). Спочатку пишеться скарга головному лікарю. Для уникнення скандалу — загалом на рівні головного лікаря це завжди вирішується. Потім місцевий відділ охорони здоров’я або Національна служба (Національна служба здоров’я України — ред.)», — розповідає Липнягова.

У випадку, якщо ви не задоволені своїм сімейним лікарем, можна розірвати з ним декларацію та укласти нову. Для цього попереднього лікаря повідомляти не потрібно. Переукладати декларації ви можете необмежену кількість разів — аж допоки не знайдете фахівця, яким будете задоволені.

І так само кошти, які передбачені державою на ваше лікування, відповідно до медичної реформи, не будуть виплачуватися тим, хто виконує свою роботу неякісно. Тому відмова від послуг такого лікаря дозволить зрештою очистити систему від корумпованих медиків за принципом «природного добору». І Національна служба здоров’я України системно звітує про успіх реформи. Та недобросовісні лікарі все ще залишаються працювати у системі, яка, втім, поступово очищується зокрема і завдяки зусиллям таких спільнот, як «Доказові батьки».

Медична допомога є життєво необхідною, тому важливо виборювати своє право на неї. Цей процес може бути непростим, але це значно безпечніше, ніж взагалі не отримати лікування. Окрім цього, як розповіли нам у Міністерстві охорони здоров’я, медичною реформою передбачено створення окремих органів при медзакладах, який, зокрема, зможе ефективніше реагувати на скарги пацієнтів.

«Ми працюємо над тим, щоби в кожній лікарні були спостережні ради, але щоб це корпоративне управління мало… Щоб воно дієвим було. Тобто це наглядова функція, це аудит, це розгляд звернень громадян — тобто коли люди скаржаться на лікарів, на медперсонал, на керівників», — каже заступниця міністра охорони здоров’я Ірина Микичак.

Тим часом, за два роки своєї діяльності «Доказові батьки» перетворилися з маленької групи на великий проєкт. Вони створили публічну сторінку, де діляться статтями доказових лікарів та стандартами лікування, допомагають зібрати кошти на порятунок хворих дітей і навіть створили окрему спільноту лише для лікарів — щоб у них був свій майданчик ділитися практикою.

Заступниця керівника МОЗу Ірина Микичак розповідає: спільноти, які допомагають своїм учасникам за стандартами доказової медицини — є потрібними.

«Якщо там люди дійсно пишуть правильні рекомендації, які не прив’язані до лікарні чи до поліклініки, а націлюють на якісь правильні речі — це дуже відповідальне ставлення доктора до пацієнта і повага до пацієнта. Такі речі треба підтримувати, такі спільноти є дуже потрібні», — впевнена вона.

Це відео стало можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього відео є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Слідкуйте за новинами в соціальних мережах
Підпишіться на розсилку «Слідство.Інфо»

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ

«Рух ЧЕСНО» – ініціатива, яка бореться за прозорі вибори

Рух ЧЕСНО – це громадська організація з експертизою у сферах парламентаризму і місцевого самоврядування, політичних фінансів та виборів

Закон забороняє обмежувати доступ до водойм: що робити, коли це трапляється?

Усі ми маємо право на безоплатний та безперешкодний доступ до води, але що робити, якщо нам це забороняють?

Що робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють голосування?

Щонайменше 14,5% громадян кажуть, що їх намагалися підкупити на виборах. Що треба робити, аби захистити право визначати своє майбутнє?

Surikat

Розкажи свою історію

Боротьби з корупцією



    Як передати інформацію «Слідство.Інфо» анонімно?