Не плати двічі за здоровʼя: як ініціатива «Є-Ліки» зберігає гроші державі і пацієнтам

Щороку держава виділяє кошти на ліки, які мають бути безкоштовними для громадян України. Це препарати, які закуповуються за гроші платників податків і держава гарантує до них доступ. Цей перелік налічує більше 1000 лікарських засобів, і з кожним роком таких ліків стає все більше.

Якщо ще два роки тому держава виділила на програму безоплатних ліків понад 6,5  мільярдів гривень, то у 2021-му — вже 10 мільярдів. Та чи всі пацієнти знають про те, як отримати вже закуплені державою ліки безкоштовно, не сплативши за них інколи двічі?

Ще в 2009 році було впроваджено Національний перелік лікарських засобів. Ліки, що входять до нього, повинні бути наявні у лікарнях у будь-який час, у необхідній кількості та у відповідних лікарських формах. 

Ліки з Нацпереліку закуповуються кожним медичним закладом самостійно за кошти державного та місцевих бюджетів. За їх наявність у медзакладах несе відповідальність безпосередньо місцева влада, адже у разі якщо лікарні не вистачає коштів на ліки за Нацпереліком та поза ним, місцеві ради мають прийняти відповідне рішення про дофінансування закладу.

Що ж входить до цього списку? При наповненні Нацпереліку враховуються такі три категорії хвороб:

  • Пріоритетні для України захворювання та стани — ті, які впливають на працездатність, а саме викликають передчасну смертність, інвалідність;
  • Захворювання, щодо яких держава встановила соціальні гарантії;
  • Рідкісні захворювання за принципом соціальної солідарності.

Його доповнює інший обов’язковий список ліків, який МОЗ України затверджує щороку — Номенклатуру лікарських засобів та медичних виробів. Номенклатура налічує більше 1000 лікарських засобів, які розвозяться по медичних закладах країни. 

Ці два списки покривають базові ліки, і пацієнти повинні мати гарантований доступ до них. Туди входять ліки з доведеною ефективністю, безпечні та економічно доцільні. 

Для пацієнтів, які лікуються у стаціонарі, ліки з Нацпереліку надаються безоплатно на весь період лікування. 

Однак про таку можливість пацієнти знали не завжди. 

«Пацієнти в лікарнях не бачили цих безоплатних ліків безкоштовних от взагалі. Вони навіть не знали, що вони існують. Тому що те, що надходило до лікарень, не надходило ніколи до пацієнта. Ліки спускалися в аптеку, і лікарі говорили пацієнтам — йдіть та купіть ліки в аптеці», — розповідає Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України». Цей фонд просуває ідею доступного та якісного лікування для усіх. «Про те, що є безоплатні ліки, ніхто пацієнтам не озвучував. Ну їх фактично не було, тому що лікарі заробляли, перепродуючи ліки через аптеки, які куплені за державні кошти — кошти платників податків», — каже експертка.

Інна Іваненко, виконавча директорка БФ «Пацієнти України»

У «Пацієнтах України» оцінюють втрати від маніпуляцій із безкоштовними ліками щонайменше у 2,5 мільярди гривень щорічно. «40% коштів фактично розкрадались на закупівлях через схеми, які були на найвищому рівні», — каже Іваненко. 

Оскільки ліків закуповувалось мало, а в лікарнях процвітала корупція, пацієнти взагалі не знали про наявність безкоштовних ліків у своїх лікарнях. Інколи лікарі приховували інформацію щодо наявності препаратів, маніпулювали та часто продавали пацієнту ліки, які вже були закуплені державою. 

Прикладом такої неефективності є нещодавній випадок в Житомирському онкоцентрі. Місцеві онкохворі змушені були купувати препарати, які були для них безкоштовними. А медиків правоохоронці підозрюють в тому, що отримані ліки вони «списували» і за пів ціни продавали їх приватним аптекам. Препарати продавали в кількох обласних центрах. Схема могла діяти щонайменше протягом останніх пів року. Крім того, під час обшуку було вилучено майже півмільйона гривень готівкою, а також чергову партію ліків до збуту, а це 50 упаковок вартісних медпрепаратів, які могли вже отримати хворі.

Ліки за ціною життя

Олена Войцехівська — онкохвора пацієнтка з Києва. Трохи більше року тому вона дізналась про свій діагноз, і почала лікування. Жінка розповідає, що на цьому шляху їй доводилось стикатись з різними проблемами, починаючи від уповільнення процедур до вимагання хабарів. 

Олена Войцехівська — онкохвора пацієнтка з Києва

«Мені сказали чекати десь 2-3 місяці до початку хіміотерапії. Хоча вона мені потрібна була дуже терміново, тому що була третя стадія і пошкоджені лімфовузли. Мені сказали, що у них карантин і вони не можуть мені допомогти, і дали візитку на приватну клініку, — ділиться досвідом Олена. — В Інституті раку було навіть таке, що коли я колоноскопію зробила, дала 100 грн, а мені кажуть «Ні, у нас 300». Але ж це має бути безкоштовно?».

Після невдалих спроб отримати безкоштовне лікування, і десяток тисяч витрачених гривень, Олена звернулась до фейсбук-групи «Афіна. Жінки проти раку». Там жінці розповіли про проєкти, за якими можна перевірити наявність безкоштовних ліків. 

«Я почала шукати групи, і знайшла групу «Афіна. Жінки проти раку». Я там зараз знаходжусь, і там я дізналась про такий сервіс як «Є-Ліки», і про сервіс в Telegram, чат-бот «Лікуйся». Де онкохворий може ввести назву препарата і дізнатися, чи є цей препарат безкоштовним, чи треба за нього платити, і де саме його можна отримати. Це дуже корисний для нас ресурс і дуже корисний досвід», — розповідає пацієнтка. 

«Ми вже декілька років пояснюємо пацієнтам як дізнатися про наявність ліків. В нашій спільноті понад 14 тисяч пацієнток, і ми постійно нагадуємо, що варто користуватись цим ресурсом», — розповідає Вікторія Романюк, віце-президентка ГО «Афіни. Жінки проти раку».

В результаті після консультації із пацієнтськими організаціями та звернень до відповідних органів Олена отримала безкоштовні ліки, обравши для себе програму реімбурсації. Однак і досі жінка стикається зі спротивом у районному онкоцентрі. 

Всі ліки на одному сайті

Випадків, коли недоброчесні лікарі продають пацієнтам ліки, які мають бути безкоштовними, багато. Виною цьому часто стає відсутність інформації про доступність цих вже оплачених державою ліків та корумпованість деяких медиків.

Однак чи можуть пацієнти самотужки контролювати наявність безкоштовних лікарських засобів у лікарнях та захистити своє право на доступ до якісних і перевірених препаратів?

Проєкт «Є-Ліки» — це сайт, за допомогою якого можна перевірити кількість безкоштовних ліків у медичних закладах країни. Він був створений у 2016 році в Одесі, коли на сайт були додана інформація про залишків ліків спочатку лише у межах Одеської області. Цей пілот мав успіх, тож Пацієнти України почали поширювати його на інші області, разом із тезою, що публічність інформації про залишки ліків має бути для лікарень обов’язковою. 

За активного тиску пацієнтської спільноти, МОЗ України було прийнято Наказ №509, який зобов’язував усі медзаклади країни оприлюднювати інформацію щодо наявності усіх ліків, закуплених за державний кошт. 

Так благодійний фонд створив ресурс «Є-Ліки», на якому кожен медзаклад України може оприлюднювати усі наявні ліки, а кожен українець може перевірити, які саме лікарські засоби є у його лікарні. Натепер «Є-Ліки» є найбільшим ресурсом в Україні, на якому звітують близько двох третин від усіх медзакладів із 24 областей (крім анексованого Росією Криму). 

Як це працює? 

  • Кожна лікарня отримує персональну сторінку на сайті та персональний кабінет. Довідник лікарських засобів синхронізовано з Державним реєстром лікарських засобів, що унеможливлює виникнення помилок у назвах та характеристиках лікарських засобів.
  • Всі лікарські засоби розподілені за категоріями, а дані можна завантажувати у зручному форматі (.xls, який легко відкрити офісним пакетом програм). Це дозволяє лікарням вести облік лише у персональному кабінеті для економії часу.
  • Форму звіту було спеціально адаптовано для простого виконання Наказу МОЗ.
  • Всі завантажені відомості відображаються на сайті, де користувачі можуть перевірити їх наявність.

Також медзаклади отримують ліки та медичні вироби через централізовані закупівлі. Централізовані закупівлі здійснює державне підприємство «Медичні закупівлі України» за заявками департаментів охорони здоров’я. Централізовано закуповуються лікарські засоби та медичні вироби за 19 напрямами, всього — 603 позиції. Зокрема, це препарати для онкохворих, пацієнтів з гемофілію, хворих на дитячий церебральний параліч, медикаменти для лікування туберкульозу тощо.

У «Медичних закупівлях» розповідають, що лікарні часто самі маніпулюють, коли подають заявку на закупівлю, і цим створюють простір для корупції. 

«Є дві екстремальні ситуації, коли потреба занижується, щоб пацієнти купували ті чи інші ліки, наприклад, у певній визначеній аптеці, яка є джерелом збуту цього препарату. Друга екстремальна ситуація — коли по якомусь препарату навпаки потреба завищується», — розповідає Арсен Жумаділов, директор ДП «Медичні закупівлі».

Саме ця завищена потреба часто дозволяє недобросовісним медикам продавати надлишки препаратів у аптеки або ж іншим хворим.  Тому саме ефективний громадський та експертний контроль за діяльністю лікарень у сфері формування потреби у безкоштовних ліках може допомогти у вирішенні цієї ситуації. Крім того, важливе налагодження і ефективного державного контролю, яке б допомогло запобігти таким зловживанням.

Однак медзакладам дуже ризиковано звітувати про менші кількості ліків, адже це порушення можливо відслідкувати та легше юридично підтвердити. Частіше лікарі маніпулюють в межах одного тижня, тобто на сайті може відображатись, що ліки в наявності, а по факту їх може не бути. Бо звітувати треба раз на тиждень, а ліки нібито уже закінчились. Однак це складно зробити, коли кількості у сотнях чи тисячах. 

Як отримати ліки безкоштовно?

Уявімо, ви потрапили до лікарні, і від вас вимагають купити ліки у аптеці. Що ж робити у такому випадку?

У «Пацієнтах України» в першу чергу радять зʼясувати чи закуповуються взагалі ці препарати. Є три переліки, які треба обов’язково перевірити:

  1. Номенклатура препаратів, які закуповуються централізовано державою і затверджуються щороку. На ці ліки можуть претендувати пацієнти як стаціонарно, так і амбулаторно.
  2. Нацпереліку для місцевих закупівель. Це перелік ліків, які закуповуються додатково до Номенклатури за місцеві кошти. 
  3. Програма «Доступні ліки». Це компенсація за куплені препарати в аптеках.

Під час отримання призначень у лікаря також доцільно поцікавитися, які з призначених ним ліків входять до Нацпереліку (тобто, які ліки пацієнт має право отримати безкоштовно протягом усього курсу лікування та перебування в стаціонарі).

Якщо ж ви лікуєтеся удома, при певних захворюваннях держава також оплачує вам ліки. Тож перевірте Постанову Кабміну 1303, яка передбачає місцеву компенсацію для певних захворювань. Туди входять категорії пацієнтів, яких держава зобов’язана безоплатно лікувати. 

Де можна перевірити наявність безоплатних ліків у лікарні? 

  1. Запитати у лікаря, чи наявні вони у лікарні.
  2. Зайти на сайт «Є-Ліки», і перевірити чи є ця лікарня і чи є там цей препарат. Перевіряти варто не тільки назву торгову, але і назву діючої речовини. Бувають маніпуляції: лікар прописує одну торгову марку, а в лікарні є інша торгова марка. А діюча речовина та ж сама і держава вже купила ці ліки.
  3.  На дошках оголошень в медзакладі у обов’язкових щотижневих списках-звітах щодо залишків препаратів, які є на балансі медзакладу. Зазвичай ці списки приховані, оскільки розвішувати їх в центрі може бути не в інтересах лікарні.

Тому варто запитати на реєстратурі, де інформаційні дані стосовно наявності препаратів. Якщо на реєстратурі не скажуть, тоді йти прямо до головного лікаря і вимагати ці списки. 

Якщо ж такої дошки немає або списки на ній не розвішені, то лікарня порушує наказ МОЗу, і відповідно ви можете скаржитись на місцевий департамент МОЗ. Знайти його ви можете на сайті вашої обласної чи районної адміністрації.

Крім того, можна зателефонувати на гарячу лінію «Номер здоров’я» (а саме — (096) 2-888-003 | (095) 2-888-005) та з’ясувати, чи є препарат в державних безоплатних переліках:

Якщо ваш препарат чи послуга є в наявності в медзакладі або в одному з переліків гарантованих безоплатних від держави, то потрібно: 

  • писати звернення на ім’я головного лікаря медзакладу з копією на ДОЗ та/чи НСЗУ з вимогою надати їх вам, як пацієнту медзакладу (якщо є направлення або заведена картка пацієнта) з вимогою забезпечити препаратами, згідно Нацпереліку та Постанови №1303 для деяких захворювань;  

Якщо ваш препарат чи послуга є в одному з переліків гарантованих безоплатних від держави, але все-таки немає в наявності в медзакладі, потрібно звернутися до головного лікаря про спрощену процедуру перерозподілу з іншого медзакладу.

У «Пацієнтах України» розповідають — існує процедура спрощеного перерозподілу, завдяки якій можливо з іншої лікарні перерозподілити препарат для вас без бюрократичних процедур, а за спільною згодою двох медзакладів.

«Як аргументувати чому лікарня одна має шукати у іншої цей препарат? Аргументувати те, що лікарня повинна шукати цей препарат у іншої можна тим, що вони не сформували відповідну потребу. Оскільки це обов’язок лікарні забезпечувати правильне замовлення на ту кількість пацієнтів, яку вони мають», — радить Ірина Рачинська, консультантка з комунікацій з пацієнтськими спільнотами БФ «Пацієнти України». 

Ірина Рачинська, консультантка з комунікацій з пацієнтськими спільнотами БФ «Пацієнти України»

Крім того, можна скористатися тим же «Номером здоровʼя», аби дізнатися, коли плануються найближчі поставки потрібних вам ліків у лікарню.

Якщо ж у лікарні вам відмовляють у перерозподілі або ж просто ліків немає — ви можете скаржитися до Національної служби здоровʼя.

Головне, якщо серед безоплатних ліків та послуг немає вашої — не платити благодійні внески, а запитати у медзакладі офіційний перелік цін на послуги, затверджений місцевою владою. 

Чи є альтернативний спосіб отримати ліки, якщо вам відмовили у попередній лікарні? Варто пошукати лікарні, які мають необхідний препарат, і спробувати стати пацієнтом тієї лікарні. 

«У крайньому разі, можна фізично звернутись до тієї лікарні, де препарат є, а попередньо уточнити наявність в інших містах можна на гарячій лінії або на сайті «Є-Ліків», та стати на облік в обраній лікарні, де вам не можуть відмовити у наданні препарату. За новим принципом реформи пацієнт може ставати на облік будь-де безвідносно до прописки та місця проживання», — розповідає Ірина Рачинська.

Якщо все-таки ви оплатили послугу чи ліки, а вони виявились безоплатними — варто зберігати всі чеки, аудіо та відео свідчення про вимагання коштів. З цими документами у «Пацієнтах України» радять писати скаргу до НСЗУ та на обласний департамент охорони здоров’я з вимогою повернення коштів.

У разі ж якщо зʼясується, що лікарня мала ліки, але не видала їх —  Національна служба здоровʼя може змусити її повернути пацієнту гроші.  А у дуже кричущих випадках —  навіть позбавити такий заклад державного фінансування. Наприклад, у ЗМІ розповідали, що жінка, яка лікувала COVID-19 у Нікопольській міській лікарні № 4 та була змушена сама купувати ліки, отримала компенсацію у розмірі 8 241 гривні. Тож не соромтеся відстоювати свої права.

Цей матеріал став можливим завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього відео є виключною відповідальністю організації Грантоотримувача і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Слідкуйте за новинами в соціальних мережах
Підпишіться на розсилку «Слідство.Інфо»

СХОЖІ МАТЕРІАЛИ

«Рух ЧЕСНО» – ініціатива, яка бореться за прозорі вибори

Рух ЧЕСНО – це громадська організація з експертизою у сферах парламентаризму і місцевого самоврядування, політичних фінансів та виборів

Закон забороняє обмежувати доступ до водойм: що робити, коли це трапляється?

Усі ми маємо право на безоплатний та безперешкодний доступ до води, але що робити, якщо нам це забороняють?

Що робити, коли на виборах просять продати голос або контролюють голосування?

Щонайменше 14,5% громадян кажуть, що їх намагалися підкупити на виборах. Що треба робити, аби захистити право визначати своє майбутнє?

Surikat

Розкажи свою історію

Боротьби з корупцією



    Як передати інформацію «Слідство.Інфо» анонімно?