Вища рада правосуддя з 1 листопада відновить розподіл між членами Ради скарг щодо дисциплінарного проступку судді та скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора. Журналісти «Слідства.Інфо» неодноразово писали про суддів, які потрапляли у ДТП п’яними, забороняли Майдан, били колег і не могли пояснити походження дорого майна. Замість звільнення служителі Феміди мають мільйонні довічні виплати за кошт податків українців. Наразі у ВРП накопичилося понад 12 тисяч скарг щодо дисциплінарного проступку суддів.

17 вересня 2023 року набрав чинності Закон України № 3304-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення розгляду справ стосовно дисциплінарної відповідальності суддів та забезпечення роботи Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя». 

З 1 листопада Вища рада правосуддя відновить розподіл скарг на суддів й зможе перевіряти їх на доброчесність. 

Члена Вищої ради правосуддя Роман Маселко каже, що до цього недоброчесні судді отримували скаргу, подавали заяву про відставку й мали пожиттєві виплати, які стартували зі 100 тисяч гривень щомісяця. 

«Виходить так, що на суддю є скарга, він подає заяву про відставку, ми бачимо це, але оскільки дисциплінарних проваджень на підставі цієї скарги ще не відкрито, то ВРП не має підстав не розглядати заяву про відставку судді», — говорить Маселко.

Окрім цього, після виходу судді у відставку усі нерозглянуті скарги на суддю просто закривалися.

Журналісти «Слідства.Інфо» у матеріалі «Мільйони з наших кишень: як держава утримує недоброчесних суддів» дослідили сумнівних суддів, яких українці утримують під час війни. З 24 лютого 2022-го Україна заплатила суддям у відставці 6,2 мільярда гривень. За ці гроші можна було б купити, майже 365 тисяч FPV-дронів, або понад 15 тисяч авто для військових. Але держава витрачає ці кошти на утримання суддів у відставці. 

Журналісти виявили, що за 2023 рік у відставку пішло 168 служителів Феміди, багато з яких мають сумнівну репутацію. Їхні заяви про відставку накопичувались впродовж 2022-го, поки держорган не працював через недостатню кількість членів для прийняття рішень.

Раніше журналісти зі «Слідства.Інфо» дослідили список суддів, яких Вища рада правосуддя відправила у відставку. Можливість піти у відставку після 20 років служіння державі передбачена лише для тих, хто не брав хабарів, судив чесно і тих, хто не має відкритих дисциплінарних проваджень. Розмір пожиттєвої виплати залежить від стажу судді та його зарплатні. У середньому судді отримують майже 100 тисяч гривень щомісяця.

Читайте також: Вдати доброчесного суддю і втекти у відставку: як судді з сумнівною репутацією отримують стотисячні пенсії від держави