Вища рада правосуддя відправила суддю Київського апеляційного суду Олександра Коцюрба у відставку, яка передбачає пожиттєве утримування на суму близько 100 тисяч гривень щомісячно. Суддю ловили п’яним під час ДТП на незадекларованих машинах, чоловіку вдавалося уникнути покарання. Також суддя отримав негативний висновок від Громадської ради доброчесності, бо не декларував своє майно.

Олександр Коцюрба пішов у відставку з 24-річним стажем з посади судді Київського апеляційного суду. 

Олександр Коцюрба / Фото hromadske.ua

Громадська рада доброчесності виявила, що Коцюрба є одним з тих суддів, які потрапляють у ДТП  п’яними та уникають покарання.

Перша така історія була у 2016 році, коли Олександр Коцюрба судили за порушення правил дорожнього руху. Суддя не збавив швидкості, поки кермував на авто Toyota Land Cruiser й врізався в іншу машину. За це йому присудили 340 грн штрафу.

У цій справі Коцюрба чомусь фігурував як безробітній, хоч був суддею. Також авто Коцюрби немає у деклараціях. Він пояснював, що машина належить його другу, а суддя користувався нею час від часу. ГРД не переконав цей аргумент, бо суддя порушив правила дорожнього руху вдруге — його знов зловили п’яним за кермом. 

Через декілька місяців суддя потрапив у ДТП ще раз, але вже за кермом автомобіля BMW. Згідно з текстом постанови, Олександр Коцюрба перелаштовувався на іншу дорожню смугу, не помітив машину та втаранився в неї. Судді не вдалося виконати простий маневр на дорозі, бо він був п’яним. 

Місце аварії судді / Фото hromadske.ua

Тоді Коцюрба не визнав свою вину, відмовився проходити медичну перевірку на сп’яніння й зрештою уник покарання, бо справу закрили через завершення строків давності. Цього авто також не було в його деклараціях. 

У 2017 році Олександра Коцюрбу вчергове зловили п’яним за кермом і він знов уник покарання. Коцюрба не з’являвся на судових засіданнях через «хворобу» і суду доводилося відкладати розгляд справи. У результаті — її закрили через завершення строків давності.

Цікаво, що суддя брехав у офіційних документах, що не потрапляв у ці історії. За інформацією ГРД, у спеціальній декларації доброчесності він підтверджував, що не здійснював вчинків, за які його могли притягнути до відповідальності. 

Олександр Коцюрба не декларував своє майно або вносив інформацію, яка змінювалась з року в рік. 

Так,  суддя мав у власності з 2006 року автомобіль Renault Safrane, але в декларації цього не вніс. Така сама ситуація з його сином, який мав незадеклароване авто Hyundai Accent.

Згідно з суддівським досьє Коцюрби, він та його сім’я володіє земельними ділянками, площею 2499 кв. м та 2497 кв. м, але в деклараціях ці ж ділянки мали суттєво менший розмір — 500 кв. м (паперові декларації), а потім взагалі зменшилися до 0,25 кв. м (електронні декларації). Те ж саме сталося зі спадщиною судді: спочатку ділянки були 1463 кв. м, 2500 кв. м. та 28001 кв. м, а потім Олександр Коцюрба задекларував їх із меншими розмірами — 0,15 кв. м, 0,25 кв. м та 2,8 кв. м відповідно.

Також Коцюрба був у колегії суддів, який розглядав апеляційну скаргу, де фігурувала фірма «Агросвіт». До цього суддя отримував дохід від цього підприємства за надання йому в оренду певного майна.

Попри це все, суддя залишився на своїй посаді та спокійно пішов у відставку 6 червня 2023 року. Тепер держава зобов’язана Коцюрбі вже як судді у відставці пожиттєво щомісяця виплачувати близько 100 тисяч гривень з бюджету.

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» дослідили список суддів, яких Вища рада правосуддя відправила у відставку. Можливість піти у відставку після 20 років служіння державі передбачена лише для тих, хто не брав хабарів і судив чесно. Розмір пожиттєвої виплати залежить від стажу судді та його зарплатні. У середньому судді отримують майже 100 тисяч гривень щомісяця.

Журналісти виявили, що за 2023 рік у відставку пішло 168 служителів Феміди, багато з яких мають сумнівну репутацію. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну держава витратила на пенсії суддів понад 5 мільярдів гривень.

Читайте також: Люстрований суддя буде довічно жити за податки українців