Росіяни викрадають українських дітей з окупованих територій та всиновлюють їх, позбавляючи громадянства України. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі 17 березня 2023 року видав ордери на арешт президента РФ Владіміра Путіна, а також уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової, яких підозрюють у незаконному примусовому переміщенні українських дітей.

Про воєнні злочини, пов’язані з насильницькою депортацією дітей Херсонщини, «Слідству.Інфо» у відповідь на інформаційний запит повідомила представниця Уповноваженого з прав дітей, сім’ї, молоді та спорту Олена Вихор.

Станом на 29 березня цього року, на тимчасово окуповані території України Росія незаконно перемістила понад 19 тисяч дітей. Такі дані надає Національне інформаційне бюро за заявами свідків і родичів. Справжня цифра точно невідома. Крім того, за даними Нацполіції 365 дітей вважаються зниклими. Інформація про місцеперебування українських дітей з’ясовується.

Як зазначила Олена Вихор, Україна зафіксувала факти індивідуального викрадення дітей російськими військовими. Відомо, що росіяни розміщують дітей як на тимчасово окупованих територіях України, так і на території держави-агресорки.

Олена Вихор надала журналістам інформацію про місця утримання деяких груп дітей. Так, у жовтні 2022-го стало відомо, що 28 українських дітей від 6 до 17 років «евакуювали» з Олешок на Херсонщині на так зване оздоровлення. Їх розмістили в клінічній психіатричній лікарні № 5 в Криму у селищі Строгонівка, що неподалік Сімферополя. 

За даними Вихор, 21 жовтня 2022 року російські військові на машинах швидкої допомоги вивезли із Херсонського обласного будинку дитини близько 46 дітей віком до 5 років в окупований Сімферополь. 

«ВТЕЧА ВІД РОСІЯН»: КОМАНДА «СЛІДСТВА.ІНФО» ПРЕЗЕНТУЄ ФІЛЬМ-РОЗСЛІДУВАННЯ ПРО ПОРЯТУНОК ВИКРАДЕНИХ УКРАЇНСЬКИХ ДІВЧАТ

Про всі можливі факти потрапляння у полон дітей або їх депортацію представники Секретаріату повідомляють Офіс Генпрокурора, Український національний центр розбудови миру, Міжнародний Комітет Червоного Хреста та Головне слідче управління СБУ.

«Досудові розслідування щодо порушення прав дітей внаслідок воєнних злочинів РФ на території України тривають, проводяться необхідні слідчі та процесуальні дії, спрямовані на встановлення обставин злочинів», — вказано у відповіді представниці Уповноваженого.

Олена Вихор додала, що відповідні державні структури та органи працюють над питанням повернення примусово депортованих дітей в Україну.

Станом на 29 березня 2023 року, за даними Національного інформаційного бюро, вдалося повернути в Україну 327 дітей.

У грудні минулого року влада та міжнародні організації ініціювали встановлення таким дітям статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

«Маємо вже два випадки встановлення статусу, здійснюємо моніторинг додержання прав цих дітей після повернення в Україну», — додала Вихор.

У травні 2022 року Путін підписав указ про спрощений порядок набуття громадянства дітьми-сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування, недієздатними особами, які є громадянами України та перебувають на тимчасово окупованих територіях. Це дозволило всиновлювати українських дітей без згоди України.

«У нас відсутня інформація про кількість дітей, яким надано громадянство РФ та яких було усиновлено на території країни-агресорки. Перш за все, такі дії російської влади спрямовані на геноцид української нації», — впевнена Олена Вихор. 

Читайте також: «Змушують любити Путіна і дякувати йому за порятунок»: як Росія викрадає українських дітей