Український лікар підписав щонайменше 44 медичні висновки щодо непотрібних ампутацій кінцівок у постраждалих від війни у Ємені. Ці операції фінансувалися урядовою агенцією допомоги Саудівської Аравії по 4 тисячі доларів за пацієнта.

Про це йдеться у розслідуванні Arab Reporters for Investigative Journalism (ARIJ) для видання Middle East Eye. До розслідування також долучилися українські журналісти Федір Сидорук та Олег Хоменок.

Репортери з’ясували, що цей лікар міг не мати відповідної для таких операцій кваліфікації.

У розслідуванні журналісти повідомляють, посилаючись на лікарів і медичних працівників, що маленьким дітям та іншим постраждалим під час війни в Ємені робили непотрібні ампутації в приватних лікарнях, які фінансувалися урядовою агенцією допомоги Саудівської Аравії KSrelief. «Зокрема, викликає серйозні питання доцільність десятків операцій із ампутації у трьох лікарнях у єменському прифронтовому місті Таїз у період з 2016 по 2018 рік», — йдеться у розслідуванні.

Згідно з інформацією на веб-сайті організації із Саудівської Аравії, з 2015 року ця агенція підтримала сотні проектів допомоги в Ємені загальною вартістю майже 4 мільярди доларів.

Розслідування журналістів ARIJ, підкріплене свідченнями лікарів, медичних працівників, пацієнтів та їхніх сімей, показало, що медичний персонал, який погоджував та проводив операції, не дотримувався належних процедур. Зокрема, незалежного ухвалення рішення про ампутацію трьома незалежними фахівцями — лікарем загальної практики, ортопедом та судинним хірургом.

У розслідуванні йдеться, що таке різке зростання ампутацій у вказаний період могла спричинити, у тому числі, фінансова складова. За словами лікарів, які працювали в трьох лікарнях Ємену, які входили до програми підтримки з боку Саудівської Аравії, агенція KSrelief платила 4000 доларів за кожного пацієнта, відповідно — за кожну операцію із ампутації.

Лікарі, із якими поспілкувалися журналісти ARIJ, розповіли, що ампутації іноді віддавали перевагу перед більш складними і дорожчими процедурами, які могли б дозволити пацієнтам повністю одужати та зберегти пошкоджені кінцівки, оскільки вони були дешевшими, а також через брак фахівців необхідної спеціалізації.

Лікарня Al-Buraihy – одна з трьох у місті Таїз, яку підтримував Центр короля Салмана із Саудівської Аравії (Hamza Mustafa/MEE)

Також журналісти віднайшли три медичні висновки про дозвіл на операцію одному із постраждалих від війни у Ємені, які були підписані лікарем-громадянином України, який також проводив операцію. Один раз цей лікар був зазначений як лікар загальної практики; вдруге — як спеціаліст-ортопед; і, нарешті, як судинний спеціаліст.

Розслідування ARIJ виявило щонайменше 44 таких медичні висновки, підписані лікарем з України. Журналісти також отримали у розпорядження лист від Міністерства охорони здоров’я України, який ставить під сумнів достовірність довідки про те, що лікар проходив навчання з ортопедії та травматології в медичному закладі Києва.

Цей лист надіслано у відповідь на запит чиновників єменського міста Таїз про роз’яснення щодо кваліфікації лікаря. Зазначається, що документ про кваліфікацію лікаря не може бути перевірений, оскільки його формат не відповідає формату, який затверджений Міністерством охорони здоров’я України.

Журналісти, які працюють з ARIJ в Україні, намагалися сконтактувати з лікарем через членів сім’ї в його рідному місті на сході України, але спроби отримати коментарі виявилися марними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Facebook-група допомагає українцям, зокрема, боротися з корупційним впливом фармкомпаній

Водночас, журналісти ARIJ виявили, що навіть попри зловживання, KSrelief надалі продовжувала фінансувати лікарні у Ємені, де відбувалися непотрібні ампутації. Відповідаючи на запитання розслідувачів, у агенції повідомили, що фінансували лікарні на запит Міністерства охорони здоров’я Ємену і що лікування у цих закладах контролювалося місцевими медичними комітетами.

«Центр не має права втручатися в медичні висновки, не має наглядової ролі за цими лікарнями, і він не має жодного відношення до відбору медичного персоналу, пов’язаного з ними», — повідомили там на запит журналістів.

На головній фотографії: люди з ампутованими кінцівками у центрі протезування у місті Таїз в травні 2016 року (фото: Reuters)