У селі Мотижин на Київщині місцеві жителі впізнали трьох російських окупантів, які були у складі російських підрозділів, що вбивали і катували беззбройних українців. 

Про це йдеться в новому розслідуванні «Слідства.Інфо» «Де вбивали, там і жерли: в Мотижині люди жертви впізнали своїх катів»

Журналісти ідентифікували десятки російських військовослужбовців з 37-ї мотострілецької бригади з Бурятії. За даними ЗСУ, саме цей підрозділ окупував Мотижин та сусідні села Київщини. Згодом ми роздрукували обличчя росіян в каталоги і показували місцевим жителям, сподіваючись, що хтось впізнає своїх катів. 

Зокрема, кілька працівників реабілітаційного центра для алко- та наркозалежних в Мотижині впізнали сержанта 37-ї мотострілецької бригади Чингіза Гончикова. Він був у складі групи, яка вдерлася на територію центра. За словами очевидців, у нього в руках була снайперська гвинтівка. 

«Він був зі снайперською гвинтівкою. Він з-за кута постійно дивився через приціл СВД (радянської гвинтівки – ред.). Я його впізнав, бо спостерігав за його діями», — описує дії Чингіза Гончикова один з працівників ребцентра.

Чоловік також розповідає, як поводився Гончиков і його колеги: «Стоять і радяться, що з нами робити. Кажуть: розстріляємо, чи в ту будівлю їх заженемо і дві гранати кинемо всередину?  Це вони жартували так, як я зрозумів». 

Також російського сержанта Гончикова впізнав і керівник цього ребцентру Олег. Росіяни взяли в полон чоловіка і кілька днів катували, вимагаючи зізнатися у співпраці з українськими військовими. 

Чінгіз Гончиков

Чінгіз Гончиков

Також кількох російських окупантів впізнав житель Мотижина Микола Литвиненко. Росіяни застрелили його доньку в нього на очах тільки тому, що вона була одягнена в чорне. Микола та його дружина переконані, що їхню 41-річну доньку Ярославу застрелив російський найманець Сєргєй Сазонов. За даними українських правоохоронців, 34-річний Сазонов є представником так званої ПВК «Вагнера» — російської приватної армії, яка воює і вчиняє злочини по всьому світу. 

«Він (Сазонов — ред.) один з перших прибіг. От вони ідуть до нас, а я питаю: навіщо ви це зробили? А він мені відповідає (про чорний одяг — ред.). Якщо б це був не він, то він би не відповідав. Я так думаю, що стріляв саме він», — каже Микола. За словами чоловіка, під час спілкування найманець Сазонов розказав йому, що воював у Сирії, Лівії, та у 2014-му році на Донбасі. 

Сєргєй Сазонов

Сєргєй Сазонов

Після вбивства доньки Миколу взяли в полон. Коли його вели вздовж позицій росіян, він впізнав ще одного ідентифікованого нами окупанта — сержанта 37-ї бригади Магомедмирзу Сулейманова. 

«Оцей (Сулейманов — ред.) схожий на одного хлопчину. Там в капонірах два БТРи було, і ще машина. Цей схожий на нього. Він був у спортивних штанях і кросівках, він був без форми. Я його побачив тільки тоді, коли був біля дочки, а потім я його не бачив. Він такий худорлявий, височенький, десь під метр вісімдесят», – згадує Микола. Коли Миколу вели повз російський табір, ймовірно, Магомедмирза Сулейманов готував собі обід. Ми показали Миколі додаткові фотографії окупанта, і він підтвердив, що з «високим ступенем імовірності» бачив саме його.

Українські військові знайшли документ з поля бою, де фігурує імʼя Магомедмирзи Сулейманова. Росіяни записували, хто, де і коли нібито знищив українську військову техніку. Згідно з цими документами, Сулейманов знищив український автомобіль Газель опівдні 7 березня в місті Макарів. Це усього в двадцяти хвилинах їзди від місця, де Микола бачив Сулейманова. 

Магомедмирза Сулейманов

Під час підготовки цього розслідування, Офіс генпрокурора оголосив підозри вісьмом російським військовим за злочини, вчинені ними під час окупації Мотижина — їх обвинувачують за 14 епізодами. Більшість з цих окупантів раніше ідентифікували журналісти «Слідства.Інфо».