Дітей з Херсона росіяни вивозять у санаторії тимчасово окупованого Криму, в яких неповнолітніх українців утримують в умовах, наближених до полону, та наполегливо викорінюють українську ідентичність.

Про це йдеться у матеріалі «Слідства.Інфо»: Побиття за патріотизм та примус до російських паспортів: як живуть викрадені окупантами діти Херсона

Викрадених українських дітей росіяни утримують у санаторіях «Здравниця», «Дружба» і «Лучистий». Неповнолітні херсонці розповіли журналістам, що у «Дружбі» і «Лучистому» російські окупанти їх били й погано ставилися.

«Коли людина приїхала туди (табір «Лучистий», — ред.), йому сказали: «ти тут ніхто і звати тебе ніяк, ти будеш слухати, що тобі скажуть». Казали: «Ви тут як у в’язниці». Дітей не випускали і говорили слухати, що тобі скажуть», — розповідає дівчина Настя. 

У тимчасово окупованому Криму росіяни намагаються стерти дітям їхню українську ідентичність.

«Нас всіх покликали в школу. Ми не знали, що там треба буде під час гімну (російського, — ред.) стояти. Там нам розповідали щось за Росію і в кінці сказали усім встати. А тих, хто не встав потім залишили і почали вичитувати: «Ви їсте наш хліб і так себе поводите». Навіщо на російському гімні вставати? Якби був український, то встали б», — говорить 17-літня Маша, яку росіяни вивезли в табір «Здравниця».

 

Хлопець, якого окупанти обманом викрали з Херсона, жартував над росіянами і питав: «чий Крим?». За такі жарти йому погрожували фізичною розправою і сварили.

Скрін листування з підлітком, якого росіяни обманом вивезли з Херсона в окупований Крим

«У нас ще було таке: ми з Машею (ще одна викрадена дівчина, — ред.) повісили сердечко з кольорами прапора України — одна жовта кулька, друга — синя. І прийшла директриса, луснула оці кульки, накричала на нас, сказала: «ви всі такі погані, ви їсте наш хліб і так поводитеся», — згадує Маша.

Росіяни пропонували підліткам, яким виповнилося 16 років, залишитися на окупованих територіях і зробити російські паспорти, щоб вступити там у виші.

«Таким як я, моїм одноліткам, пропонували зробити російські паспорти та вчитись там. Нас налаштовували, що в Росії умови будуть набагато кращими. Нам, звичайно, це не подобалося, ми обурювалися», — говорить Настя.

За словами Маші, з Херсона в окупований Крим вивезли багато сиріт. Їм не пропонували поїздки, а ставили перед фактом: «Їх просто вивозили. Їм казали: «Хочете чи не хочете — поїдете». У вас вибору немає».

Машу з подругою журналістам «Слідства.Інфо» вдалося врятувати з фактично російського полону й повернути додому. Дівчина каже, що сироти теж хочуть повернутися на підконтрольну територію України, але їх не відпускають: «Я розумію, що це прикро якось, що вони хочуть, але нічого з цим (примусовою депортацією, — ред.) зробити не можуть. У них вибору немає».

Читайте також: «Змушують любити Путіна і дякувати йому за порятунок»: як Росія викрадає українських дітей