Суддя Валентина Сімоненко, про яку раніше писали журналісти «Слідства.Інфо», має російський паспорт. Про це дізналися розслідувачі зі «Схем». Жінка їздила в Крим після його анексії Росією, а її чоловік продовжував співпрацю з адвокаткою-зрадницею. Тепер держава пожиттєво виплачує судді утримування на суму близько 200 тисяч гривень.

Журналісти «Слідства.Інфо» у матеріалі «Суддя, яку підозрюють у звʼязках в окупованому Криму і яка була проти судової реформи, отримує пожиттєво мільйонні виплати від держави» розповіли, що суддя Валентина Сімоненко пішла у відставку з 31-річним стажем з посади судді Верховного Суду. Це сталося попри те, що суддя у 2017 році була визнана Громадською радою доброчесності (ГРД) такою, що не відповідає критеріям доброчесності та професійної етики.

Суддя Верховного Суду Валентина Сімоненко

У розпорядження «Схем» потрапив витяг з держреєстру паспортів у РФ «Роспаспорту», згідно з яким суддя Сімоненко, коли ще мала прізвище Смірнова, 10 квітня 2003 року стала громадянкою Росії.

Під час отримання громадянства Росії Сімоненко вже працювала суддею в Апеляційному суді Севастополя у нині окупованому Криму. Наразі паспорт жінки значиться «недійсним у зв’язку зі спливом строку його дії». 

Російський паспорт Валентині Смірновій видав орган внутрішніх справ у станиці Вешенській Ростовської області. За інформацією журналістів, у базах даних витоку мешканців РФ вказано, що станом на 2015 та 2017 роки Сімоненко була зареєстрована саме в цьому регіоні. Дані її російського паспорта є у цих базах. 

Журналісти «Схем» пишуть: «це може свідчити про те, що Валентина Сімоненко не виходила з громадянства РФ, адже відповідно до указу президента Росії від 14 листопада 2002 року для цього необхідно подати документ про зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання. Що суддя, відповідно до витоку з російських баз даних, вірогідно, не зробила». 

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» повідомили, що в окупованому Криму живе Жанна Курило. ГРД вважає її рідною сестрою Сімоненко. 

На момент перевірки Валентини Сімоненко ГРД її сестра працювала в органах окупаційної влади Севастополя на посаді начальниці відділу законодавчої техніки і систематизації законодавчого апарату законодавчого зібрання міста Севастополя. 

Сімоненко має не тільки сестру в Криму, а ще й відвідувала півострів після анексії Росією — 28 червня й 20 листопада 2014-го.

У коментарі розслідувачам жінка заперечила отримання російського громадянства. Проте суддя визнала, що неодноразово їздила до Ростовської області: «Що я буду брехати, я дійсно була там, бо ми їздили до його (чоловіка, — ред.) мами. Вона там жила».

Суддя Сімоненко пов’язана з Кримом також через її чоловіка (нині колишнього) — Сергія Сімоненка. Він заснував в окупованому Севастополі Адвокатське об’єднання «Сімоненко і Партнери», яким керує Світлана Бикова. Жінка зареєструвалася одночасно адвокаткою на підконтрольній території України та в окупованому Криму.

Попри зв’язок з Росією, Сімоненко залишилася суддею, потрапила до Верховного Суду і пішла 3 березня 2023 року у відставку. Тепер держава зобов’язана їй вже як судді у відставці щомісяця пожиттєво виплачувати близько 200 тисяч гривень з бюджету.

Відповідно до статті 145 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» відставка судді може бути припинена у разі набуття суддею громадянства іншої держави. Це рішення приймає Вища рада правосуддя. 

Такий прецедент вже був. Судді Тетяні Шиповаловій, яка працювала в Горностаївському районному суді Херсонської області, скасували відставку, бо СБУ виявила у неї російське громадянство.

Однак звернення до Вищої ради правосуддя від СБУ надійшло 26 липня 2019 року, а позбавили суддю почесної пенсії лише у березні 2023-го. Тобто Вищій раді правосуддя знадобилося майже чотири роки, щоб позбавити недоброчесну суддю щомісячних виплат у розмірі щонайменше 100 тисяч гривень. Суддя за цей час з державного бюджету отримала щонайменше 4,3 мільйона гривень

Раніше журналісти зі «Слідства.Інфо» виявили, що за 2023 рік у відставку пішло 168 служителів Феміди, багато з яких мають сумнівну репутацію. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну держава витратила на пенсії суддів понад 5 мільярдів гривень.

Читайте також: Суддя допоміг звільнити з-під варти вбивцю Гонгадзе, а тепер отримує від держави щорічні мільйонні виплати