Пенсійний фонд України у відповідь на запит журналістів «Слідства.Інфо» повідомив, що у 2022 році на довічне утримання суддів у відставці Україна витратила 4,1 млрд грн, а за січень-квітень 2023-го — 1,4 млрд грн. Тобто загалом понад 5 мільярдів гривень від початку повномасштабного вторгнення.

Про це йдеться у матеріал «Слідства.Інфо» «Вдати доброчесного суддю і втекти у відставку: як судді з сумнівною репутацією отримують стотисячні пенсії від держави»

Для судді піти у відставку є важливою частиною його кар’єри. Фактично, це її логічне завершення, яке супроводжується довічним грошовим утриманням від держави. Розмір так званої суддівської пенсії залежить від зарплатні судді (виплати від 50 до 90% залежно від стажу). 

За словами члена Вищої ради правосуддя (ВПР) Романа Маселка, розмір довічного утримання деяких суддів може сягати 200 тисяч гривень. 

За даними Пенсійного фонду України, станом на квітень 2023-го на утриманні України перебуває 3629 суддів. Вища рада правосуддя повідомила журналістам «Слідства.Інфо», що від початку 2023 року у відставку пішло 168 суддів.

Відповідь на запит «Слідства.Інфо»

Член Вищої ради правосуддя Роман Маселко пояснює, що у відставку можуть піти судді, які мають понад 20 років стажу роботи в суді та не мають відкритих дисциплінарних скарг у Вищій раді правосуддя. 

Ці судді отримують статус судді у відставці, зберігають певну недоторканність, одразу після виходу у відставку отримують виплату в розмірі трьох місячних суддівських винагород і найголовніше — Україна зобов’язується довічно їх утримувати. Маселко каже, що розмір довічного утримання деяких суддів може сягати 200 тисяч гривень. 

«Розмір довічного утримування має бути не меншим 50% від суддівської винагороди, діючого судді, і може доходити до 90%. Цей відсоток залежить від стажу судді», — пояснює Роман Маселко.

Серед суддів, які йдуть у відставку та отримують гроші з державного бюджету, багато служителів Феміди із сумнівною репутацією. 

На думку Романа Маселка, держава повинна мати механізми, які дозволять ВРП зупиняти розгляд заяви про відставку судді, коли на них є скарги у ВРП та, коли вони отримують підозри або їм оголошують вироки.

Голова ГО «Всеукраїнське об’єднання «Автомайдан» Катерина Бутко вважає, що проблему недоброчесних суддів, які тікають у відставку, має вирішити Вища кваліфікаційна комісія. Вона має перевірити усіх суддів та звільнити недоброчесних, які виносять сумнівні рішення та мають майно незрозумілого походження.

Раніше журналісти «Слідства.Інфо» дослідили список «відставників» за 2022-2023 роки та дізналися, чим судді прославилися за час роботи.

Читайте також: Викриті і (поки) непокарані: підсумки проєкту «Суддівські секрети»