Вища рада правосуддя притягнула до дисциплінарної відповідальності суддю Зборівського райсуду на Тернопільщині Валентину Чорну. Служительку Феміди покарали попередженням через те, що вона винесла низку рішень, після яких чоловіки змогли оформити відстрочку від мобілізації. Зокрема, Чорна визначала місце проживання дитини з батьком, а їхні матері, які відповідно до тексту в позовах нібито знаходилися за кордоном, насправді були в Україні.
Про це повідомляє «Слідство.Інфо».
Валентина Чорна — суддя Зборівського районного суду Тернопільської області. До Вищої ради правосуддя на неї надійшла скарга через те, що після широкомасштабного вторгнення Росії суддя стала розглядати більше судових справ про розірвання шлюбу, визначення місця проживання з батьком, відібрання дитини без позбавлення батьківських прав. При цьому понад 90% таких справ мали безспірний характер, тобто сторони погоджувалися з доказами чи обставинами й не заперечували щодо ухваленого рішення.
«Рішення не оскаржувалися. Рішення всіх влаштовували, всіх учасників і сторін. Жодний учасник на мої дії не подавав скарг. Я виходила з інтересів дитини. Щоб забезпечити інтереси дитини, в першу чергу. І потім вже позивача, відповідача — батьків», — коментувала свої рішення Валентина Чорна під час розгляду її дисциплінарної справи у Другій дисциплінарній палаті ВРП.
До того ж у жодній зі справ суддя Валентина Чорна не поцікавилася думкою дітей щодо того, з ким вони хотіли б жити — з татом чи мамою.
«На моє переконання, матеріали справи доводять те, що суддя порушила норми закону Сімейного кодексу, який передбачає обов’язкове заслуховування думки дитини, яка може висловити свою позицію. Тим паче, що діти, старші 10 років, однозначно мають бути заслухані», — вважає член Вищої ради правосуддя Роман Маселко.
У позовних заявах, які жінки подавали через канцелярію суду, йшлося про те, що вони нібито перебувають за кордоном. При цьому у Чорної не виникало запитань щодо того, як вони могли принести позови, якщо були не в Україні. У Держприкордонслужбі за запит ВРП повідомили, що насправді в цей час жінки за кордоном не були.
Однією з відповідачок була дружина секретаря Зборівської міськради Олександра Парація Христина. На запитання про те, чи знала суддя Валентина Чорна, що Олександр Парацій — посадовець, вона відповіла: «Якщо чесно, я людей не знаю в районі. Він приходив до мене як звичайна особа».
Суддя заперечувала й те, що виносила рішення про визначення місця проживання з батьком задля того, аби чоловіки могли отримати відстрочку від мобілізації. Однак після того, як Чорна ухвалювала подібні рішення, більшість чоловіків таким правом все ж скористалися.
«Я не знала, що такі рішення про визначення місця проживання з батьком використовуються для таких потреб. Про це не було відомо. Такі рішення можна використовувати в тому разі, якщо мати виїхала за кордон, то батько міг представляти інтереси дитини в будь-яких інстанціях чи звернутися до лікаря, чи виїхати самому до матері за кордон з дитиною», — каже служителька Феміди.
Крім того, рішення у таких справах після повномасштабного вторгнення Валентина Чорна стала виносити значно швидше, ніж до того. Розгляд справи в середньому міг тривати до двох тижнів. Чорна пояснила це тим, що орган опіки та піклування став швидше робити висновки, необхідні при заслуховуванні таких справ. За словами судді, після реформи децентралізації держслужбовці почали робити висновки, які стосуються лише Зборівської громади, а не всього району.
Рішення про притягнення судді Валентини Чорної до дисциплінарної відповідальності підтримали двоє з трьох членів Другої дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя. Йдеться про Романа Маселка та Олену Ковбій. Водночас Віталій Саліхов був проти. Служительку Феміди покарали попередженням. Це перше дисциплінарне стягнення, яке отримала Валентина Чорна за час роботи суддею.
Читайте також: Скоїла ДТП, бо була п’яною, а потім мобілізувалася і пила у військовій частині: ВРП звільнила ще одну «суддю Майдану»