Сервіс відеоконференцзв’язку Easycon, який нині активно впроваджують для проведення судових засідань, пов’язаний з колишнім посадовцем Державної судової адміністрації Леонідом Богдановим. Ексчиновника офіційно підозрюють у заволодінні понад шістьма мільйонами державних грошей на закупівлях програмного забезпечення декілька років тому.

Про це йдеться у матеріалі “Слідства.Інфо”: “Програма Easycon: Як створюють офшорну монополію в судах”.

На початку квітня Державна судова адміністрація (ДСА) почала впроваджувати сервіс відеозв’язку Easycon у більшості судових процесів після введення карантину через COVID-19. Опікуватися цим процесом як радник голови ДСА на громадських засадах почав Леонід Богданов.

Раніше він обіймав посаду заступника голови ДСА, а також очолював держпідприємства, які займаються інформаційними технологіями. У 2017 році його затримали слідчі управління спецрозслідувань ГПУ під час спроби виїхати до Росії. Богданову інкримінують заволодіння державними коштами на понад шість мільйонів гривень. За версією слідства, на посаді директора державного підприємства він укладав фіктивні договори поставки програмного забезпечення для систем відеоконференцзв’язку у 2013-2014 роках. Нині цю справу передали до Національного антикорупційного бюро.

Як з’ясувало “Слідство.Інфо”, програмою Easycon володіє приватна фірма “Іволга-2”, пов’язана із самим Леонідом Богдановим. Зокрема, слідчі у 2017 році під час затримання вилучили у нього чорнові записи, які нібито підтверджують контроль останнього над згаданою компанією. Також Богданов мав при собі рекламний буклет Easycon.

Правоохоронці встановили, що на той час “Іволгою-2” володіла дружина Богданова Аліна Юрескул та офшорна компанія, довіреною особою якої, за даними слідства, був його тесть. Сам Леонід Богданов запевняє, що його дружина не має стосунку до цієї фірми вже багато років, а інформацію щодо тестя назвав брехнею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ На Портнова подали до суду через порушення приватності

Водночас він зізнається, що причетний до розробки Easycon. “Я є один з авторів продукту Easycon. Я був ініціатором розробки цього програмного продукту”, — зауважує він. Утім додає, що до компанії “Іволга-2” він нібито не має жодного стосунку, а лише співпрацював з нею як консультант.

Попри те, що офіційним власником “Іволги-2” кілька років тому стала інша офшорна фірма, місце її реєстрації залишається незмінним з часу створення — це будинок у селі Літки на Київщині, який належить дружині Богданова. З 2017 року ця нерухомість — під арештом. Також уже близько десяти років фірму “Іволга-2” очолює людина, яка нині перебуває в розшуку. Їй інкримінують пособництво Богданову.

Колишній керівник управління спецрозслідувань Генеральної прокуратури Сергій Горбатюк розповів “Слідству.Інфо”, що  нині НАБУ розслідує ще один епізод, пов’язаний з Богдановим. У ньому теж ідеться про укладення фіктивного договору на закупівлю ліцензій для відеоконференцзв’язку.

Як раніше розповідало “Слідство.Інфо”, заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов, який раніше працював адвокатом, міг у 2016 році допомагати судді Миколі Чаусу переховуватися від слідства. Судячи з документу, який отримали журналісти, до спецоперації з переховування та вивезення судді також причетні посадовці часів президентства Петра Порошенка.