Заступник голови Офісу президент Андрій Смирнов, який раніше працював адвокатом, міг у 2016 році допомагати судді Миколі Чаусу переховуватися від слідства. Згідно з документом, який є в розпорядженні “Слідства.Інфо”, до спецоперації з переховування та вивезення судді також причетні посадовці часів президентства Петра Порошенка. За даними кількох поінформованих джерел редакції, наразі Андрій Смирнов є одним з претендентів на посаду Генерального прокурора України. Про це йдеться в блозі “Таємниці слідства”. 

Уже колишнього суддю Дніпровського райсуду Києва Миколу Чауса в серпні 2016 року НАБУ нібито викрило на хабарі в 150 тисяч доларів. Ця спецоперація правоохоронців запам’яталася тим, що гроші посадовець зберігав в скляній банці. Однак, одразу затримати Чауса детективи не змогли, адже раніше судді мали абсолютну недоторканність, зокрема, на обмеження їхньої свободи потрібна була згода Верховної Ради. Суддя почав переховуватися від слідства, а вже за два тижні після скандалу незаконно виїхав в Молдову, де перебуває і досі. 

У липні 2019 року, тобто через три роки після втечі Чауса, НАБУ відкрило провадження щодо посадових осіб, які могли організувати переховування судді та його незаконний від’їзд за кордон. У розпорядженні журналістів “Слідства.Інфо” є судовий документ від лютого 2020 року, де детективи детально описують хронологію та коло осіб, які можуть бути причетні до цих подій. 

Зокрема, у документі йдеться про ймовірну участь тодішніх співробітників служби безпеки президента Петра Порошенка, зокрема і її колишнього начальника Юрія Федорова, співробітника Головного управління розвідки  Міноборони та двох адвокатів Андрія Смирнова та Кіма Веремійчука. 

У документі також написано, що до плану втечі Чауса може бути причетний колишній народний депутат Олександр Грановський, який був близьким до Петра Порошенка. Однак, саме його роль в ухвалі не описана. 

За даними НАБУ, Андрій Смирнов “з метою організації плану” разом з колегою, за вказівкою інших осіб, вивіз Миколу Чауса до житлового комплексу “Альпійський”, який розташований неподалік центру столиці. Відбулося це на наступний день після викриття судді на хабарі. Далі суддя нібито перебував під опікою співробітника розвідки, а той, у свою чергу, за півтора тижні “передав” Чауса співробітникам служби безпеки президента, які і провезли суддю безперешкодно в аеропорт “Жуляни”, адже мали туди спеціальний доступ. На той момент Чаус офіційно перебував у розшуку. 

Вилетів з України Микола Чаус за документами громадянина Молдови на прізвище Турку, який напередодні прибув у Київ з Кишинева. За даними НАБУ, цей чоловік віддав на кордоні свій закордонний паспорт та лишився в столиці України. А суддя скористався його документом, адже чоловіки нібито схожі між собою. З якою метою молдовський громадянин погодився брати участь в цій операції – невідомо. 

На запитання “Слідства.Інфо” щодо вивезення Чауса Смирнов відповів: “Ви кажете суцільну маячню (в оригіналі “брєд”— РЕД.)

Він сказав, що був адвокатом дніпровського бізнесмена Геннадія Корбана, якого Чаус арештував в 2015 році, тому, мовляв, не міг допомагати у втечі судді. Але Смирнов так і не відповів на пряме запитання, чи вивозив він разом із своїм тодішнім партнером з юридичного бізнесу Кімом Веремійчуком суддю Чауса із дому до підземного паркінгу ЖК “Альпійський”. 

Варто зазначити, що Кім Веремійчук тривалий час був офіційним адвокатом судді. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Молдова вчергове відмовила у політичному притулку скандальному судді Чаусу

Миколу Чауса звільнили з посади судді в 2017 році, наразі НАБУ очікує на його екстрадицію з Молдови. Водночас Державне бюро розслідувань веде провадження щодо можливої участі п’ятого президента України Петра Порошенка в незаконному вивезенні Миколи Чауса з України.