Національне агентство з питань запобігання корупції перевіряє декларацію народного депутата від групи «За майбутнє» Олександра Гереги за 2020 рік.

Про це журналістам  стало відомо із запиту агентства до «Слідства.Інфо» щодо фактів, викладених у матеріалі «Pandora Papers: українські політики та бізнесмени у новому офшорному витоку».

Зокрема, у матеріалі йдеться про те, що завдяки витоку Pandora Papers журналісти виявили мережу офшорних компаній, яка належала народному депутату Олександру Герезі. Ці фірми пов’язані із мережею гіпермаркетів на території окупованого Криму.

Документи міжнародних провайдерів, які отримали журналісти, визначають подружжя Герег власниками п’яти кіпрських компаній. 

Документи з витоку провайдера Dadlaw

«Усі вони належали подружжю Герег через мережу офшорних компаній, зокрема через два фонди, Fundationsanstalt та Gold Taurus Stiftung. Така структура кіпрських компаній дозволяла на той момент уникати декларування», — йдеться у матеріалі. 

Журналісти звертають увагу, що обидва фонди не зазначені у декларації народного обранця, як і дві з п’яти кіпрських компаній — Samelio Holdings Limited та Edlagor Enterprises Limited.

Остання володіє найбільшою мережею будівельно-господарських гіпермаркетів в окупованому Криму, «Новацентр К». Мережа представлена чотирма гіпермаркетами в Сімферополі та Севастополі, які до окупації Криму були частиною «Епіцентру». 

Кримський «Епіцентр» змінив вивіску і тепер тут розташований гіпермаркет «Новацентр» / Фотографія видання «Крим.Реалії»

Раніше зв’язок подружжя Герег із кримським бізнесом журналісти встановили через те, що партнером кіпрських фірм у цьому бізнесі виступав Олег Воротний, бізнес партнер власників «Епіцентру». Однак саме завдяки витоку Pandora Papers вдалося з’ясувати, що Олександр та Галина Гереги мали безпосередній стосунок до торгівлі будматеріалами, зокрема, в Криму вже після окупації півострова Росією.

Документи із найбільшого за всю історію витоку файлів свідчать про те, що Олександр та Галина Гереги через мережу фондів та фірм були бенефіціарними власниками кіпрської компанії Edlagor Enterprises Limited у 2015-му та проводили фінансові операції із групою компаній Гереги щонайменше до 2019-го.

Крім того, витяг із реєстру Республіки Кіпр свідчить, що компанія Atropa Services S.A., яка згадується у витоку Pandora Papers як пов’язана із бізнесом родини Герег, була власницею Edlagor Enterprises Limited до березня 2020 року. 

Як раніше повідомляли медіа, саме «Новацентр К» — найбільший платник податків у бюджет міста Севастополя на анексованому Росією півострові.

Олександр Герега на запитання «Слідство.Інфо» відповів, що жодного бізнесу у Криму не веде. «Контроль над нерухомим майном (гіпермаркетами) та операційною діяльністю «Епіцентр К» у Криму був втрачений після його окупації та анексії Російською Федерацією», — зазначив нардеп.

Також Герега заперечив належність Edlagor Enterprises до групи «Епіцентр».

Однак документи провайдера Dadlaw свідчать про те, що ця компанія належала Олександру Герезі.  

Документи з витоку провайдера Dadlaw підтверджують стосунок родини Герег до кіпрської фірми

Зазначимо, Pandora Papers — це глобальний витік документів, з яких стало відомо про секретні активи, таємні угоди та приховані статки найбагатших людей з усього світу. У Pandora Papers зібрана інформація про активи і таємні угоди 130 найбагатших людей світу, серед яких понад 30 топ-політиків. У цих секретних документах також фігурують втікачі, засуджені, знаменитості, зірки футболу, судді, податківці та очільники найбільших міст світу.

«Слідство.Інфо» в межах проєкту Pandora Papers отримало секретні офшорні документи, які підтверджують інформацію, опубліковану під час президентських перегонів весною 2019 року. А саме – схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від офшорів, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським.

Саме у той рік студія «Квартал 95» почала співпрацювати з телеканалом «1+1». Ці кошти могли бути частиною історії з відмиванням брудних грошей.  Поряд із Зеленським в офшорних паперах фігурує голова Служби безпеки України Іван Баканов, а також перший помічник президента Сергій Шефір.

Детальніше про офшорні компанії, пов’язані з президентом та його оточенням — у фільмі «Офшор 95».